BLOG: VÝLETY V ČR

TIPY NA VÝLETY, ZÁŽITKY Z CEST

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici. Připadala jsem si jako puberťák, který je poprvé na striptýzu. Méďa chvílemi dělal, že mě nezná. Pracovnice muzea pojala podezření a byla mi neustále v patách. Matky zakrývaly svým dětem oči. Chlapi dostávali z mého nadšení mindrák. Při odchodu se mě u pokladny dvakrát zeptali, jestli se už vážně nevrátím.

Hledala jsem v Pacově dům tety a strýčka, u kterých jsem párkrát v létě jako třináctiletý vzbouřenec přespala. Nenašla. Adresu už nemám a paměť je líná mrcha. Tak jsme se alespoň pokochali náměstím, kam mě strýček Holakovský vzal jednou na velké letní slavnosti a objevili skvělou cukrárnu Láskomina. Super vymazlený design, prostředí i nabídka, že...

Činaná holka. Vždyť ji znáte. Jen škoda, že otevírá náruč i těm, kteří si její krásy neváží. Pak se vám docela dobře stane, když se natěšeni vydáte vstříc dojmům, že vám na náměstí pokaká dojmy třeba špinavý příbor v restauraci, lidi, co neobsluhují, ale činí okázale dobrodiní a místa, kde se bojíte postavit, abyste se neumazali, natož si sednout.

Do městečka Počátky, rodiště básníka Otokara Březiny, jsem se zamilovala. Taková láska na první pohled, o které se nediskutuje. Vystoupíte uřícený z auta a první, co vám padne do oka, je Hotel u Modré Hvězdy, kde se natáčela jedna ze sekvencí filmu Postřižiny - a vzbouří se ve vás emoce.

Městečko s cca 3 tisícovkami obyvatel má obrovské štěstí, že jím protéká stejnojmenná řeka. Pokládám to za štěstí, protože řeka vám rozšíří možnosti. Sportovcům třeba o pádlování, romantikům o šourání bosýma nohama po břehu a dobrodruzi si v ní najdou taky inspiraci.

Cestou na dovču zásek ve dvouhodinové zácpě z Prahy na Tábor. Neuvěřitelný štrúdl. Posouval se jak hlemýžď, co přišel o všechny zbytky sebevědomí a teď na to prdí. Méďa stočil volant do odbočky vpravo a jeli jsme se podívat na zoubky Týnci nad Sázavou.
Je to tak klidné městečko, že se v první chvíli vyděsíte, že tu kromě psa...

Potřebovali jsme vyčistit hlavy a vyrazili do Litoměřic. Přálo nám počasí, byla i káva, horká čokoláda a vafle z okýnka. Žádný velký frmol, žádné šílenství. Litoměřice jsou nádherné město s fascinující a opečovávanou architekturou historického centra, na které střed Teplic s monstrózními škatulemi a majákem Telecomu už dávno nemá. I kdyby kolem něj...

Varnsdorf je smutné město. I když dnes bylo zalité sluncem a navrkočené modrým baldachýnem. Je to město prázdných ulic, zavřených prodejen, zbytečných autobusových zastávek, opuštěných domů, kostelů a komerčních prostor, které nikdo nechce. Město, kde se nemáte koho zeptat na cestu. Město s cukrárnou Dlask, kde nabízejí ty největší větrníky na...