BLOG: CESTOVÁNÍ V ČECHÁCH

TIPY NA VÝLETY, ZÁŽITKY Z CEST

Vesnička malá, středisková, kde si lidé vidí do talířů a čas tu plyne oklikami v meandrech Labe, bez extrémně zvýšeného tepu. Místo, kde vás vítá štěkot strážců RD 4+1, padající vlašáky a volně probíhající slepice.

Český Krumlov je výjimečné město, které se vám dostane velmi rychle pod kůži. Po úvodním oťukávání začne působit jako droga, ke které se musíte stále vracet. Každý den alespoň na pár hodin. Je tady tolik věcí k vidění, že týden dovolené nestačí. Tolik zajímavostí, že v patách máte neustále pocit marnosti. Z toho, že se čas nedá zastavit, nebo...

Štramberk je kouzelné městečko, jako nadýchaná krajka kolem kopce na kterém stojí stejnojmenný hrad. Ten despekt k turistům, který možná zkraje pocítíte, je jen zdánlivý. Ve skutečnosti jsou Štramberáci milí a otevření lidé. Na druhý dojem totiž zjistíte, že když se ptáte na cestu jednoho, přijdou dva další, aby poradili. Nebo to, že vám paní ze...

Pacov je roztáhlý, jako provázek s korálky, rozložený na koberci Vysočiny. Ty korálky jsou pacovské domky. Některé rodinné, jiné činžovní. Až na náměstí tu moc vysokých činžovních domů nenajdete. Zato ulice jsou tady jako rozevřená náruč světla. Široké, neuspěchané a chodcům dopřávají spoustu slunce, vzduchu a pohody.

Víte, že někteří cizinci přijíždějí do Čech hlavně kvůli Telči? Obdivovat město s bohatou historií, ale především s unikátním architektonickým centrem. Jenom projít střed města celý, bez švindlování, tak, abyste si skutečně všechno prohlédli, dali si oběd a tu a tam zmrzlinu s epesním výhledem přes celé náměstí, vám zabere bratru tři hodiny.

Do městečka Počátky, rodiště básníka Otokara Březiny, jsem se zamilovala. Taková láska na první pohled, o které se nediskutuje. Vystoupíte uřícený z auta a první, co vám padne do oka, je Hotel u Modré Hvězdy, kde se natáčela jedna ze sekvencí filmu Postřižiny - a vzbouří se ve vás emoce.

Městečko s cca 3 tisícovkami obyvatel má obrovské štěstí, že jím protéká stejnojmenná řeka. Pokládám to za štěstí, protože řeka vám rozšíří možnosti. Sportovcům třeba o pádlování, romantikům o šourání bosýma nohama po břehu a dobrodruzi si v ní najdou taky inspiraci.

Cestou na dovolenou jsme měli zásek ve dvouhodinové zácpě z Prahy na Tábor. Neuvěřitelný štrúdl. Posouval se jak hlemýžď, co přišel o všechny zbytky sebevědomí a teď na všechno prdí. Méďa po hodině psychicky nevydržel, stočil volant do první odbočky vpravo a jeli jsme se podívat na Týnec nad Sázavou.
Je to neuvěřitelně klidné městečko. Tak klidné,...