BLOGY

VRAŽ DO TOHO SEBE.

Osmadvacítka posledních článků

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.

Nasávám atmosféru, která vrní jako kotě, co se s plným pupkem vyhřívá na slunci, poslouchám o historii toho místa a moje skořápka hlasitě praská...

V pátek 22. dubna v podvečer bylo náměstí Svobody v Teplicích plné lidí. Krátce před 19. hodinou tady voněl benzín a nafta veteránských automobilů, které přijížděly do jednoho z cílů třídenního vzpomínkového závodu Rallye Praha revival, Memoriál Dalibora Janka. Jedenáctého ročníku akce, kterou pořádá Ústřední automotoklub ČR společně se spolkem...

Vypipláte je z plenek.
Z nočních děsů.
Z pocitů o absolutní samotě a prázdnotě.
Jste zaflákaná od barev, jak strašně moc chcete, aby svět kolem nich nebyl jen černobílý.
Rovnáte jim polámaný křídla pořád dokola.
Omlouváte jejich chyby a hledáte je v sobě.
Boleli byste za ně.
Dýchali.
Dali svůj život...

Není umění jako umění. Věčně se kolem toho motám. Za léta psaní recenzí a reflexí k výstavám vím, že k umělecké tvorbě člověk potřebuje kromě talentu především trpělivost. Nejenom tu k posunu kvalit výtvarné techniky, ale i zcela běžnou, lidskou trpělivost.

Velikonoce znamenaly v naší rodině největší dostih v roce. Větší než ten vánoční. Všechno muselo být z gruntu vypucováno, muselo se lesknout a vonět čistotou. Jako kdyby zjara chytl naši maminu nějaký amok a byt o 150 metrech čtverečných chtěla mermomocí obrátit naruby, hodit na dvoře přes klandr, pořádně vypráskat klepadlem a vrátit na čistou líc....

Citáty

10.04.2022

Nejnovější články na blogu

Před 201 lety, 9. dubna 1821, se v Paříži narodil Charles Pierre Baudelaire, jeden z prokletých básníků. Jeho tvorba zásadně formovala cesty moderní poezie a mimo to měla velký vliv na film, ve kterém hraju hraju hlavní roli. Na satirický dokument, v němž jsem dotančila k oltáři s mým prvním mužem.

Před 201 lety, 9. dubna 1821, se v Paříži narodil Charles Pierre Baudelaire, jeden z prokletých básníků.

Finišuju.
Cílová páska pro odeslání sbírky přede mnou.
Jen jestli odlezu z ringu se ctí.
Už mi zase ta kritička uvnitř rozmlátila sebevědomí na kaši.
A hubu, tu taky.
Na ksichtě zbyl jen takový divný škleb...

Odtud se vyjíždělo za dobrodružstvím, na výlety s rodiči, se sportovními oddíly a později, už jako teenageři, na vodu a na vandry. Bylo to v časech, kdy auto měly maximálně dvě, tři famílie v ulici.

Intermezzo

05.04.2022

Myslím, že my dva si vůbec nerozumíme...

Lenivé nedělní odpoledne, teplé jasmínové té a zácvik nového mazlíka pro zvýšené pracovní nasazení.

Kraj podepřený hradbou Krušných hor umí být drsný. I když v kontextu dnešní doby už tahle nálepka ztrácí na síle a patřičnosti. Co mu však nikdo neodlepí, je mělké zakořenění velké části jeho obyvatel v porovnání s jinými kraji.