REFLEXE: Kočičí vrnění a vůně vanilky

21.12.2018

TEPLICE - Do 30. prosince máte šanci užít si kouzelný svět výtvarnice Aleny Kartákové v chrámu Sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí. A jestli tam nestrčíte nos, tak vaše Vánoce budou nemastný a neslaný. Dopřejte si nevšední zážitek. Nechte se infikovat pohodou, člověčenstvím a návraty do báječného dětství. O čem jiném taky Vánoce jsou.

Kočky, muzikanti, babičky, vrány, ovečky, děti a Ježíšek jakbysmet....

Výrazová jednoduchost a vedle toho rozmařilý detailismus. Práce Aůeny Kartákové vás naladí do úsměvu. Třeba kočka s malou kabelkou přes rameno. Nejspíš na kostičky od večeře, řeknete si. A s roztaženou pusou od ucha k uchu pak překvapujete lidi i dlouho po tom, co z výstavy odejdete. Hromada pohody se tu nabízí jen tak, a ještě vám ji zbyde do zásoby...

Zázraky na počkání

Alena Kartáková má neobyčejnou vlastnost. Dokáže docela všední věci přetavit v zázraky. Umí obyčejný život prezentovat jako ráj na zemi. Zamává proužkovanou utěrkou a vy ucítíte kouzelnou vůni vanilky. Babičce s drdůlkem posune brýle na špičku nosu a vás pohladí vzpomínka na náruč, do které jste kdysi utíkali. Nechá vás poslouchat kočičí vrnění a vy ucítíte teplo, které sálá od kamen.

Vory plné fantazie

Alenu Kartákovou i s jejím mužem už dlouho podezřívám z toho, že nedospěli. Že v nich jsou pořád někde schované dětské kukuče, napnuté plachty snů a svázané vory fantazie. Protože na tu nádheru, kterou tvoří, musíte umět spoustu nevšedních věcí. A většinou takových, které se už dospělákům leckdy ani nevybaví. 

Mohlo by vás zajímat...

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Kvě 29

Citáty

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...