REFLEXE: Kočičí vrnění a vůně vanilky

21.12.2018

TEPLICE - Do 30. prosince máte šanci užít si kouzelný svět výtvarnice Aleny Kartákové v chrámu Sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí. A jestli tam nestrčíte nos, tak vaše Vánoce budou nemastný a neslaný. Dopřejte si nevšední zážitek. Nechte se infikovat pohodou, člověčenstvím a návraty do báječného dětství. O čem jiném taky Vánoce jsou.

Kočky, muzikanti, babičky, vrány, ovečky, děti a Ježíšek jakbysmet....

Výrazová jednoduchost a vedle toho rozmařilý detailismus. Práce Aůeny Kartákové vás naladí do úsměvu. Třeba kočka s malou kabelkou přes rameno. Nejspíš na kostičky od večeře, řeknete si. A s roztaženou pusou od ucha k uchu pak překvapujete lidi i dlouho po tom, co z výstavy odejdete. Hromada pohody se tu nabízí jen tak, a ještě vám ji zbyde do zásoby...

Zázraky na počkání

Alena Kartáková má neobyčejnou vlastnost. Dokáže docela všední věci přetavit v zázraky. Umí obyčejný život prezentovat jako ráj na zemi. Zamává proužkovanou utěrkou a vy ucítíte kouzelnou vůni vanilky. Babičce s drdůlkem posune brýle na špičku nosu a vás pohladí vzpomínka na náruč, do které jste kdysi utíkali. Nechá vás poslouchat kočičí vrnění a vy ucítíte teplo, které sálá od kamen.

Vory plné fantazie

Alenu Kartákovou i s jejím mužem už dlouho podezřívám z toho, že nedospěli. Že v nich jsou pořád někde schované dětské kukuče, napnuté plachty snů a svázané vory fantazie. Protože na tu nádheru, kterou tvoří, musíte umět spoustu nevšedních věcí. A většinou takových, které se už dospělákům leckdy ani nevybaví. 

Mohlo by vás zajímat...

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!