Obchodníci s emocemi    a vykradači příběhů

22.04.2022

23. duben, Světový den knihy a autorských práv

Jestliže patříte k lidem, kteří respektují práci ostatních, mají své zásady a etické hranice, pak jistě nebudete vykrádat díla druhých a vydávat je za svá. Nejenom díla výtvarná, ale především díla literární, textová. V případě použití cizí citace, článku nebo úryvku z knihy a podobně, je vaší povinností informovat, kdo je skutečným autorem citovaného díla nebo článku.

Praxe je bohužel taková, že z hloupých českých Honzů a Mařenek přes noc narůstají Shakespearové, Jiráskové, nebo Božky Němcové. Pepa, který na základce trhal rekordy v pětkách ze slohu a nedokázal pořádně sesmolit ani holou větu, najednou postuje na sociálních sítích články, které rozfrkají do kapesníku půlku republiky. "Četl jsi to od Pepy? Normálně mě rozbulel..." 

Neuváděním zdroje porušujete autorský zákon

Někteří si dokonce na vykrádání cizí tvorby vytvořili obstojný byznys na facebooku. Sbírají tisíce lajků na základě srdceryvných příběhů, které ovšem sami nenapsali, ale vykradli z cizojazyčných stránek. Vzhledem k lehce nabyté popularitě pak z principu zapomínají uvádět, co nebo kdo byl zdrojem daného příběhu. S opečovávanou gloriolou spisovatelského boha už to tak od srdce nejde.  

Jejich stránky mívají obvykle podbízivý název, aby tam nestálo obyčejné Pepa Novák, (to je ten, co v českém jazyce prolézal s odřenýma ušima.) Stránky vykradačů nesou většinou poetická jména asi v takovém duchu jako například Jízda časem, Třpyt luny a podobně. Chytat za osrdí, to oni umí. S tvůrčím psaním už je to v jejich případě horší.

Dalším příkladem jsou posty na sociálních sítích. Féroví čtenáři, pokud se jim nějaký příspěvek líbí, sdílí ho tak, aby bylo patrné, kdo ho napsal. Zlodějíčkové text jen okopírují a přenesou na svůj profil a ani se nenamáhají uvést, kdo je autorem. 

Má cesta za štěstím - Karel Gott lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Světový den knihy a autorských práv

Dnes je 23. duben. Na svatého Jiří nevylézají jen štíři z děr, ale připomínáme si Světový den knihy a autorských práv (World Book and Copyright Day). Den, zaslíbený literatuře, psanému slovu, a především autorským právům, která jsou pro tvůrce nástrojem proti podobným vykradačům. 

Svátek zaštiťuje světová organizace UNESCO. Vyhlásila ho před cca 30 lety na konferenci v Paříži a dnes se slaví ve více než sto zemích světa. Spolu se Světovým dnem knihy a autorských práv se pojí i nadcházející Světový den duševního vlastnictví, který letos připadne na úterý 26. dubna.

 Mimochodem, datum 23. dubna nebylo vybrané náhodou. V roce 1616 v tento den zemřeli významní spisovatelé jako Miguel de Cervantes, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega. Původní myšlenka věnovat 23. duben literatuře a právům autorů, má kořeny ve španělském Katalánsku. Tam dodnes v tento den při koupi knihy dostanete od knihkupce růži. Poprvé svět oslavil svátek dne knihy a autorských práv v roce 1995. V Česku si ho připomínáme od roku 2014 a svátek u nás podporuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů.

Autorské právo

Autorské právo náleží mezi práva duševního vlastnictví. Základním právním předpisem je autorský zákon č. 121/2000 Sb., občanského zákoníku. První autorské zákony byly přijaté v anglosaském světě už v průběhu osmnáctého století. Šlo zejména o omezení nekontrolovaného šíření autorových děl bez jeho souhlasu. Zároveň ale bylo třeba, aby autorská ochrana měla své meze, Je totiž v autorově i v celospolečenském zájmu, aby se díla stala součástí veřejného povědomí.

Americký Kongres v roce 1790 nastavil dobu trvání autorskoprávní ochrany na čtrnáct let. S tím, že pokud byl autor stále naživu, mohl požádat o prodloužení na dalších čtrnáct let, a to pouze jednou. Poté se dílo stalo volným a kdokoli s ním mohl nakládat podle svého uvážení. Později se však tato doba prodlužovala a nyní jsou ve většině zemí díla chráněna mnohém déle. Konkrétně v České republice je trvání majetkových práv k autorským dílům stanoveno na celou dobu autorova života plus dalších sedmdesát let.  

 Zdroje: Wikipedie, pravniprostor.cz, GHS Legal 

Nejnovější články na blogu

Když narazíte na rozhovor, určitě si ho přečtete raději než jiné články. Rozhovor dokáže časopis nebo zpravodaj oživit, přitáhnout publikum a když je správně vedený, zvýší i důvěryhodnost a profesionalitu redakce.

Vzkaz

08.01.2023

a kouskem vanilkového lusku.