Bezdomovci a tramvaj do stanice Nikdy

09.01.2021

KOMENTÁŘ

Téma bezdomovců se v zimě často větrá. Je to logické. Venku mrzne a když potkáme "bezďáka", navlečení do péřovky a s teplým obědem v břiše, je to takové žinantní. Měkotám skane slza a dobré duše se snaží pro lidi bez domova alespoň něco udělat. 

Média tohle téma propírají nejvíc kolem Vánoc. Není za tím upocená snaha problém řešit. Jde spíš o trénink v dostihu vyšší sledovanosti a čtenosti. Jenomže pro mnohé čtenáře už tohle téma nějak vyčpělo. Jsou rozmazlení - a když neteče krev... 

Bezdomovci jsou pro média vděčným tématem.
Bezdomovci jsou pro média vděčným tématem.

Zpozorní až v okamžiku, kdy se jim bezdomovci usadí pod okny. To se pak bije na poplach ve jménu občanských práv. Novináři vyrážejí na lov kytičky do klopy a za pár dní je zase ticho za humny. Problémem se jen trochu zatřáslo, aby neměl proleženiny.

V Teplicích se před rokem blýsklo na lepší časy. Bezdomovci získali možnost uspokojit několik svých základních potřeb v novém komunitním centru. Čaj, káva, sprcha... Posezení v teple kolem stolu. Pocit sucha a střechy nad hlavou. Pocit, že tu pro mě někdo je. 

Po zavíračce se ale ocitnou znovu na mrazu. I když v suchém oblečení a vysprchovaní. Jestliže cítíte určitou beznaděj, pak jste správně po větru. Na druhou stranu...

Můžeme se bít o vytvoření ubytovny. Investovat nervy, čas a peníze, abychom nakonec stejně zjistili, že řada bezdomovců o to ani nestojí. Že některé z těch lidí už z ulice nikdy nedostaneme. Že je nepřinutíme ani za boha uvíznout mezi čtyřmi stěnami a krutě ostrouháme, když vyrukujeme s dodržováním nějakého režimu.

"Do ubytovny nikdy nepůjdu. Nedovolí ti tam vzít ani posranou flašku vína," řekl mi bezdomovec, se kterým jsem dělala rozhovor před patnácti lety. Reagoval na dotaz, jak by uvítal možnost přespání v suchý posteli. Bylo to v době, kdy jsem věřila, že řešení je snadný a kdy mi primátor Kubera marně tvrdil opak. Můj respondent bez domova se tehdy se mnou rozloučil se slovy, že jsem kráva. Nechala jsem mu tam konzervy, pečivo, polévky v pytlíku, chipsy... A taky svoje cigarety. 

Ovšem na chlast jsem zapomněla...

Mobilheim pro bezdomovce.
Mobilheim pro bezdomovce.

Mobilheim na snímku mě dnes zaujal. Proto jsem se tak rozepsala. Jde o mobilní útulek pro bezdomovce v anglickém městě Milton Keynes. Má sedm vytápěných místností s elektřinou, postelemi a úložným prostorem. Sociální zázemí je společné v mobilní buňce. Podobná řešení možná mají víc ambicí na úspěch situaci nějak ovlivnit, než zděná ubytovna s vrátným v přízemí... 

Mohlo by vás zajímat... 

Psaní blogu může být skvělý přivýdělek i podnikání na plný plyn, pokud vás baví psát. Blogování si ale nepleťte s ventilováním svých pocitů, které ze sebe potřebujete setřást. Skuteční blogeři jsou profíci, co perfektně rozumí některému z oborů a mohou prostřednictvím blogu poskytovat hodnotné rady a informace. Například o vaření, o životosprávě, o...

Včera jsem se protáhla kolem Perly v Řetenicích. Nostalgie na krovkách, rozstřílená na cimpr campr. Na druhou i na tu první.

Kdybyste nevěděli, jak má vypadat dobrý copy text na sociálních sítích, pak nějak jako ten text dole. (Na chyby nekoukejte, ani nebrblejte, že to je zbytečně ukecaný.) Jde nejspíš o spontánní akci po krátkém protření víček. Podstatný je ten nápad. A ten je boží!

Chcete mě zabít???!!! Tohle na mě vyskočilo na Facebooku hned po ránu a je to teda silný kafe. Kdybych neměla nehty ohryzaný hrůzou, nejspíš bych je do něčeho nebo někoho zaťala. Vždyť to bolí už na první pohled...

Causerie. Můj oblíbený novinářský i literární žánr. Vlísal se mi do přízně, protože není časově náročný a jde střihnout od boku. Nemusím nad ním trávit hodiny. Ve výtvarném světě by causerie byla lehkou perokresbou, která vyjadřuje momentální pocit. Nic trvalého a nic zásadního. Žádný těžký olej hlubokého významu.

Některé sochy mě děsí. Jejich odraz zůstává viset někde na sítnici a v noci vystupují ze tmy. Když je člověk nejvíc zranitelný. Připomínají temné pohádky bez šťastných konců, které probouzely děti do tichých výkřiků a mámy pořezaly slzami.