Bílina pózovala jako modelka

06.07.2021

Ne z každého vyroste slavný malíř. Ne všichni, kteří objevili kouzlo tvarů, barev a kompozice budou ve světě výtvarného umění něco znamenat. Přesto, i kdyby nic, malování, kreslení a výtvarná tvorba obecně dopřávají tvůrcům relaxaci, možnost vyprostit se z přetechnizovaného světa a nacházet v sobě netušené ostrovy.

Dobrou zprávou pro ty, jejichž největším vrcholem kreslířského umění je panáček s nezaměnitelnými geny skákacího panáka, je následující informace: Výtvarné technice se můžete naučit. Potvrdila mi ji poslední červnový den na vernisáži Věra Krobová. Ta společně s dalšími šesti autory prezentuje svá díla v bílinské Galerii Pod Věží jako reminiscenci na dvoudenní výtvarný plenér v Bílině z letošního víkendu 19. a 20. června.

Věra Krobová
Věra Krobová

"Malování se věnuji s přestávkami už 12 let. Začala jsem chodit na kurz pastelu k panu Suchopárkovi. To jsem ještě bydlela v Chomutově. Pak jsem pár let nemalovala a přišla od nich pozvánka na plenér pod Olympem, protože měli volná místa v autobuse. Když jsem tam viděla, jak ti, co se mnou začínali, v technice malování pokročili, tak jsem se na sebe naštvala a začala na kurzy zase chodit."

Šmrncovní dáma, Věra Krobová, kdysi zdravotní sestra, která je dnes v důchodu a na to, že překročila sedmdesátku rozhodně nevypadá, navštěvuje kurzy už jen zřídka. Přestěhovala se do Teplic a dojíždění do Chomutova pro ní není jednoduché. "Potkáváme se ale dál. Na různých plenérech jako byl ten letošní v Bílině. Občas také do Chomutova na kurz ještě zajedu."

Spousta věcí kolem výtvarné techniky se dá podle Krobové naučit. Člověk musí mít jen chuť, vůli a trpělivost. Poměrně dlouho může trvat, než dotyčný zjistí, jaká technika malování nebo kreslení mu vyhovuje. Konečně, i kdyby jeho obrázky nikdy nevisely v žádné z galerií, jde především o radost z tvorby, o to, že se člověk sám v sobě někam posune a sám sebe více pozná.

Výtvarný plenér pořádá Informační centrum Bílina ve spolupráci s bílinskou radnicí každoročně. Letos se ho namísto obvyklého počtu kolem dvou desítek výtvarníků zúčastnilo jen sedm umělců. "Dlouho se kvůli pandemii nevědělo, jak co bude, jak to bude s ubytováním a podobně," vysvětluje pracovnice Městského informačního centra Bílina, Lada Hubáčková. "Výtvarníci přijíždějí z Prahy, Sedmihorek, Chomutova a z dalších koutů a tvoří pod širým nebem celý víkend. Vznikají díla s bílinskými motivy jako je Kyselka, náměstí, zámek nebo pohledy od zámku."

Na vernisáž poslední červnový den všech sedm účastníků nedorazilo. Kromě Věry Krobové se tady objevil ještě Pavel Říha a již zmiňovaný Václav Suchopárek. "Malovat jsem začal po vojně. Když jsem se oženil, musela většina zájmů stranou, ale malování zůstalo," svěřil se Suchopárek. K výtvarničení ho přivedl otec, který také vládl štětcem. Výtvarník vedl 20 let kurzy malování v chomutovském kulturním středisku, kam chodila i Věra Krobová.

"Dnes už na to nemám čas. Ted se věnuju hlavně malování na zámcích v jižních Čechách, kde maluju velké obrazy, pětimetrové. Nechávají si je vytvořit majitelé zámků, takže jsou na nich zámecké motivy."

Třetím vystavujícím je děčínský rodák Pavel Říha, který žije v Bílině a věnuje se rovněž výuce malování. Na výstavě s názvem Malířský plenér Bílina 2021 prezentuje velmi zdařilou sérii bílinských motivů. Výstava v Galerii Pod Věží bude ke zhlédnutí do 28. srpna. Otevřeno je denně od 8.30 do 12 hodin a odpoledne od 12.30 do 17 hodin.