Za domnělé jistoty tvrdě platíme

07.01.2023

"Nejistota je prostor, kde se odehrává něco nového."

Gary John Bishop mě včera v jedné z Kapitol knihy Odse*te se (Vypadněte ze své hlavy a začněte žít) dopřál výdech par excellence. Nebudu rozepisovat všechny jeho myšlenky. Shrnu, co jsem posbírala.

Celý život se pachtíme za jistotami. Za jistotou práce, bydlení, stabilního příjmu, důchodu... Ano, jistota je určitou pevnou půdou pod nohama. Z pohledu hodnot ale snižuje naše možnosti. Nedopřeje nám dobrodružství nahodilostí, překračování vlastních hranic. Neumožní zažít skutečný úspěch ani pocit vlastního růstu a síly.

S jistotou žijeme v relativně klidové letargii. I když se něco posere, máme přece svůj příjem, svoji postel, prachy, za které si narveme pupek, režim, který nám vyhovuje. A fakt, že v tomhle stereotypu bez překračování sebe sama zakrňujeme, nám možná ani nikdy nedojde. Nebo dojde. Ale až na samém konci.

NEJISTOTA nás sice děsí. Jenomže právě ona z nás dokáže vyškrábat to nejlepší a jedinečné. Vyhecuje nás, abychom se sebou něco dělali. Přetavuje proces myšlení z paradigmat na tvořivý, originální, kreativní. Zbavuje nás vrostlých klišé. Umožňuje nám žít naplno, sami za sebe. 

Bez strachu, že nás nějaký úlet může stát naše jistoty. Náš žvanec. Náš oválený polštář. Naši každodenní cestu do práce. Naši vysezenou židli v kanceláři. Náš plat, za který si všechny jistoty tvrdě platíme. 

Nové články na blogu

Když narazíte na rozhovor, určitě si ho přečtete raději než jiné články. Rozhovor dokáže časopis nebo zpravodaj oživit, přitáhnout publikum a když je správně vedený, zvýší i důvěryhodnost a profesionalitu redakce.

Vzkaz

08.01.2023

a kouskem vanilkového lusku.