Pozvánka na výstavu obrazů Borise Alieva

07.10.2019

Když mě teplický výtvarník Petr Reimann přivedl zhruba před 25 lety za Borisem Alievem, abych s ním udělala rozhovor, bylo to po třech letech od mého prvního setkání s tímhle ruským malířem. Místo veselé duše chlapa, který se ještě před třemi lety neustále usmíval a zářil jako jeho obrazy, na mě čekala ve sklepním bytě troska. Po sebevraždě ženy se bývalý profesor leningradského výtvarného institutu, neměl sílu zvednout.
💬
Jeho ruce, roztřesené chlastem, protože ruská duše jinak bolest léčit snad ani neumí, sežrané od cigaret, které mu, když usnul, škvařily články prstů, malovaly dál. Protože nic jiného, k čemu by se upnul, za co by nakoupil další chlast a cigarety, nebylo. Děsila mě otázka, jestli se dá propadnout ještě hlouběji. V ten den bych odpřisáhla, že ne.
💬
"Petr Reimann přinesl z obýváku, kde kromě stojanu, barev a štětců není nic, obraz. Nedokončený. S motivem jazzových muzikantů. Civím několik minut bez hnutí na pomalované plátno. Čekala jsem souhvězdí tmavých skvrn. Podle smutku, který z Alieva čpí. Podle bolesti, která z jeho očí hulákala, že je to naposledy v životě, co se směju. Ještě chvíli se na ten obraz budu dívat a udusím se tou tmou. Nic takového se nestalo. Byl to obraz plný světla, barev, byl nádherný..." (Úryvek z tehdejšího rozhovoru.)

Snímek Zdeňka Traxlera k tehdejšímu rozhovoru pro Deníky Bohemia. 

Boris Aliev byl neuvěřitelný v tom, jak dokázal pracovat. Jak dokázal přes všechno temné, co se v něm usadilo jako kal, vidět dál svět zářivý, barevný, plný radosti a lidské obyčejnosti, povznesené na nejvyšší hodnoty všehomíra.
💬
V Teplicích byla naštěstí pro něho spousta lidí, kteří mu v té době pomáhali. Kromě Petra Reimana to byl předseda židovské obce Chaim Klein, nebo dřívější poslanec a současný radní Josef Benda. Nicméně, zachránit ruskou duši, rozervanou na cucky, se jim nepodařilo. Boris Aliev skončil v léčebně někde na Moravě a pak se po něm slehla zem.
💬
"Vlastně nikdo neví, jak a kdy umřel, protože nevěřím, vzhledem ke stavu, v jakém tehdy byl, že by dnes ještě žil," řekl na nedávné schůzce k připravované výstavě Borisových obrazů Petr Reimann.
💬
Přijďte v úterý 8. října v 19 hodin uctít Alievovu památku. Vzdát hold člověku, umělci, který přišel do Čech s nadějí, s vírou, že u nás nebude pro své názory odmítán, jako tomu bylo v jeho rodném Rusku. Že tady bude moci malovat, tak, jak to cítí a chce on sám. K velké smůle nás všech se tu ale jeho ruská duše potkala s Cháronem a už nenašla cestu zpátky.

Tenhle obraz Borise mi visí nad psacím stolem.  

Přijďte se nabít neobyčejnou energií jeho obrazů ze soukromé sbírky radního Josefa Bendy. K vidění jich bude několik desítek. Projděte se krajinou plnou barev, radosti a světla. Krajinou tak vzdálenou od světa, do kterého Boris před svým zmizením vstoupil.
💬
Výstava, kterou Josef Benda nazval příznačně ZaTRACENÝ, se koná v prostorách kostela Bartholomeus. Kromě obrazů na ní uvidíte unikátní filmové dokumenty s Alievem ještě z doby, kdy byl plný síly, ale také vzdoru a tvořil ve své rodné zemi.