Bullet Journal: Uspořádejte si svůj život do kolekcí

17.05.2021

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

V minulém článku jsme se podívali na to, jak se zápisníkem Bullet Journal začít, krok za krokem. Článek si můžete přečíst tady. Dnes se dozvíte o další možnosti, kterou metoda BUJO přináší, a to je vytváření vlastních kolekcí podle individuálních potřeb.

Už jsem vám představila čtyři základní kolekce Bullet Journal, kterými jsou Obsah, Výhled, Měsíční a Denní přehled. Dozvěděli jste se také, jak vytvořit titulní stránku a klíč odrážek a znaků. Než se pustíte do první vlastní kolekce, přečtěte si několik následujících rad. Ušetříte si pozdější zklamání a možnou demotivaci.

ÚVOD DO KOLEKCÍ BULLET JOURNAL

Bullet Journal je metoda, která nás učí efektivně plánovat a hospodařit s časem. Pokud vytvoříme kolekci, která pro nás nebude mít žádnou hodnotu, vytvoříme vlastně odpad, který nás bude okrádat o čas. Proto není dobré podlehnout prvotnímu okouzlení kolekcemi, které objevíme na Pinterestu nebo jinde a vytvářet je zbrkle jenom proto, že se nám líbí u někoho jiného. Pokaždé se musíme zamyslet, co nám plánovaná kolekce přinese a zda jí skutečně potřebujeme.

"Váš zápisník nemusí být krásný, aby byl hodnotný. Forma by vždy měla sloužit účelu. Bude-li zároveň krásný, skvěle! Pokud vám to nebude stát v cestě." (Ryder Carroll)

CO JE PODSTATOU KOLEKCÍ

Aby kolekce měly ve vašem zápisníku své opodstatnění, musí splňovat několik zásad:

- sloužit nějakému účelu

- přidávat do vašeho života určitou hodnotu

- odrážet snahu něco zlepšit, zdokonalit, naučit se

- můžete je vyhodnocovat a vyvozené závěry vás někam posunou

- kolekci můžete konstruktivně využívat

Zápisníky BUJO vyprávějí příběh vašeho jedinečného života. Když je zahltíte kolekcemi, které s vaším stylem života a s vámi samotnými mají pramálo společného, je to špatně. Veďte si zápisník tak, abyste se v něm našli i za deset let a aby vám byl k užitku.

KOLEKCE BULLET JOURNAL

Vesměs každá kolekce vychází z některého ze tří základních zdrojů:

- CÍLE

- NÁROČNÉ ÚKOLY (PROJEKTY)

- ÚKOLY

Pokud se například chcete naučit anglicky, vytvoříte kolekci Učím se anglicky s plánem výuky, postupů a s přehledem dosažených výsledků. Určíte, kolik času denně učení věnujete, vytvoříte si rozvrh, ve které dny a kterou hodinu se budete učit, termíny, do kdy se naučíte první lekci a lekce další. Můžete si také vytvořit oddíl pro nápady, jako zapojit se do anglicky hovořící skupiny na facebooku, účastnit se letní brigády v Anglii a podobně.

Stejným způsobem můžete vytvářet další kolekce. Například pro vydání knihy, ke sledování výsledků cvičení a hubnutí, kolekci na stavbu zahradního altánu, pro trénink jógy a spoustu dalších (některé z možností najdete dole v článku). 

Kolekce mají odrážet to, čím žijeme, čeho chceme dosáhnout, co řešíme a chceme zlepšit. 

Cíle máme každý. Bez nich by život ztrácel smysl. Některé cíle jsou dlouhodobé, jiné krátkodobé, některé větší, jiné menší. Kolekce vytváříte pro aktuální cíle a úkoly. Případně ve chvíli, kdy nastane čas pro plnění některých dílčích kroků. Může to být stavba chaty, blížící se letní dovolená nebo rekonstrukce kuchyně.

Kolekce je časovou a motivační mapou, podle které se budete přibližovat k cíli a své kroky budete mít pod kontrolou. 

PŘÍPRAVNÁ FÁZE PRO VYTVOŘENÍ KOLEKCE

Než se pustíte do první kolekce, pořádně si projekt připravte. Je třeba, abyste si jako první ujasnili, proč chcete udělat právě to, co plánujete. Nejlepší formou, jak to zjistit, je brainstorming. Vysypte na dvoustranu zápisníku všechno, co vás v souvislosti s cílem napadne. Slova, myšlenky, obrázky. 

Je třeba vědět, PROČ SE DO PROJEKTU POUŠTÍTE. Zjistit, co je zdrojem vaší motivace a na jakou potřebu reagujete. Když své motivy identifikujete, zvýšíte potencionální dopad svého jednání. Jinak řečeno, budete vědět, co musíte udělat a proč.

"Pochopíte-li, proč chcete něco udělat, dokážete přesněji určit, jak to udělat." (Ryder Carroll)

Místo brainstormingu můžete také zvolit techniku 5 PROČ

Příklad: Kolekce Rekonstrukce kuchyně:

- Proč chci rekonstruovat kuchyň?  Aby byla pěkná a praktická.

- Proč?  Abych se při vaření dobře cítila a měla všechno při ruce.

- Proč?   Protože v současné kuchyni se mi vaří špatně. Nelíbí se mi a je nepraktická.

- Proč?  Nábytek i spotřebiče jsou zastaralé a rozestavěné špatně.

- Proč?  Sporák je úplně v rohu, není tam dobré světlo, nemám žádné šuplíky, dřez je hned u sporáku, což je nepraktické, nábytek je moc tmavý, nad linkou je špatné osvětlení a mám velice málo odkládacích ploch.

Na základě techniky 5 PROČ jste definovali základní nedostatky, které musíte vyřešit. Lépe se vám teď bude kolekce vytvářet.

BUJO: Kolekce Rekonstrukce kuchyně
BUJO: Kolekce Rekonstrukce kuchyně

VYTVÁŘENÍ KOLEKCE BUJO

Při vytváření každé kolekce dbejte na to, aby byla přehledná, maximálně funkční a čitelná. Jedním z hlavních principů metody BUJO je MÉNĚ, ALE LÉPE.

Pokud budete kolekci dotvářet i graficky, pak myslete na to, že forma by nikdy neměla omezovat funkci. Když kolekci příliš zahltíte obrázky a grafikou, budete mít nakonec sami problém se v ní vyznat. Každý dobrý grafik vám řekne, že důležité věci potřebují dýchat. Potřebují prostor, volné místo kolem sebe, aby byly dobře patrné a srozumitelné. Správně nastavená kolekce by vám měla být užitečná i dlouho po tom, co poslouží svému účelu.

Důležitou vlastností kvalitní kolekce je také její dobrá čitelnost. Vyberte proto pero nebo liner, se kterým se vám daří psát pěkně. Netvořte příliš hutné šablony - spousta okýnek, hledisek a popisků nahňácaných na sobě k přehlednosti nepřispěje. Sami se v takové kolekci budete těžko orientovat, nemluvě o tom, jak jí porozumíte třeba za deset let.

UDRŽITELNOST KOLEKCE BUJO

"Většina z těch, co metodu Bullet Journal vzdali, byli lidé, kteří trávili příliš mnoho času zdobením svých stránek." (Ryder Carroll) 

Nikdo není dokonalý a určitě nejdřív vyzkoušíte spoustu věcí, které nebudou fungovat. To je normální. Držte se ale zásady, že méně je někdy více. Když se hned na začátku vrhnete na složité dekorování svých stránek a metodu BUJO budete víceméně "jen napodobovat", nemůže vám dobře sloužit.

PLÁNOVÁNÍ KOLEKCE BUJO

Plánování kolekce je podle Rydera Carrolla podobné přípravě před vařením. Musíte si připravit všechny ingredience, které budete potřebovat. U vytváření kolekce to bývají proměnné veličiny jako je čas, váha, míra, počet, vzdálenost, a podobně. Nejdřív si udělejte jasno v tom, jak projekt sestavíte, co budete sledovat, co musíte splnit, jaké kroky potřebujete podniknout. Klidně si vytvořte do zápisníku náčrt tužkou, který můžete upravovat a tužku ve finále vygumovat.

Přesným naplánováním a rozvržením kolekce se vyhnete zmatku, nečitelnosti a pozdějším zbytečným úpravám finální podoby.

PŘIZPŮSOBENÍ KOLEKCE BUJO

Některé menší kolekce můžete zakomponovat do větších, které už máte vytvořené. Pro příklad může posloužit moje kolekce Sledování návyků, kterou jsem začlenila do jedné z hlavních kolekcí, a sice do Měsíčního přehledu. 

BUJO kolekce Měsíční přehled
BUJO kolekce Měsíční přehled

Do měsíčního přehledu píšu ke každému datu nejdůležitější událost dne (odevzdané daňové přiznání, přijel brácha, na výstavě v Praze, podaná přihláška na vysokou, zasadila jsem avokádo....). Píšu heslovitě a tak mi zbýval prostor pro vytvoření kolekce sledování návyků.

TIP: Pokud si budete vytvářet kolekci pro sledování návyků, snažte se nepřehánět počet sledovaných věcí. (Optimální počet je 3-5). Příliš velké množství vás bude zbytečně okrádat o čas. Například sledovat, zda jsem si po ránu vyčistila zuby, vám žádnou hodnotu nepřinese. (Pokud tedy nemáte velké problémy se zuby.) Zvažujte dobře, které návyky sledovat potřebujete. 

PŘÍKLADY KOLEKCÍ BUJO 

MOJE CÍLE

Kolekci Cíle by měl mít ve svém zápisníku každý. Jak si kolekci postavíte, je na vás. Mně vyhovuje seznam cílů s možností dopisování poznámek. Do dalšího zápisníku převádím cíle, které ještě nejsou splněné. Při přesunu do nového měsíce, roku, nebo zápisníku vždy zvažuji, zda je cíl ještě aktuální, zda se něco nezměnilo a cíl, který už ztratil smysl, nepřesouvám.

Někteří bullet journalisté mají pro cíle vytvořených více kolekcí: pro cíle krátkodobé, dlouhodobé, osobní, profesní a podobně. Záleží jenom na vás, co vám vyhovuje, co vás lépe motivuje a co vám při práci pomáhá. Z kolekce Cíle vyplynou postupně samostatné projekty.

BUJO: Kolekce cílů
BUJO: Kolekce cílů

LIST VDĚČNOSTI

List vděčnosti je kolekce, která vám při každé večerní reflexi pomůže uvědomit si, že i v tom nejhorším dni se může objevit paprsek něčeho dobrého. Pokud si to uvědomíte a zhmotníte pozitivní věc zápisem, budete se cítit lépe. Začnete více vnímat a uvědomovat si hodnotu okamžiků. Budete myslet více pozitivně, umět definovat maličkosti, které vám udělaly radost a pochválit se za to, co se vám povedlo. Stačí jeden krátký zápis denně.

List vděčnosti BUJO
List vděčnosti BUJO

SLEDOVÁNÍ NÁVYKŮ

Některé návyky potřebujeme občas dostat pod kontrolu, když je chceme posílit, nebo se jich naopak zbavit. K tomu poslouží kolekce Sledování návyků, o které už byla řeč. Pozor ale na to, abyste nesledovali příliš mnoho návyků. Každý večer si zapište výsledek a proveďte reflexi, ze které vyvodíte, jak postupovat další den, v čem jste uspěli a v čem naopak selhali. V reflexi na konci měsíce si otevřeně zhodnotíte, jak jste ve svých návycích pokročili, jaké jste zaznamenali pozitivní změny a na co se budete muset více zaměřit.

BUJO: Kolekce Sledování návyků
BUJO: Kolekce Sledování návyků

SLEDOVÁNÍ FILMŮ A ČETBA KNIH

Kolekce Sledování filmů nebo Četba knih, případně obě spojené v jednu by pro vás měla mít nějaké opodstatnění. Uvedené kolekce mají smysl pro někoho, kdo sám píše knihu, studuje filmovou fakultu, píše recenze, kritiky a podobně. Ten, kdo píše, by se měl touto kolekcí motivovat, aby si rozšířil slovní zásobu. Lidé kolem filmu zase musí sledovat trendy a konkurenci. Kolekce je vhodná také pro studenty, kteří plní penzum povinné četby. 

BUJO: Kolekce Četby a filmů
BUJO: Kolekce Četby a filmů

KOLEKCE FINANCÍ

V Kolekci financí evidujete výdaje a příjmy. Zaznamenáváte sem například své úspory, větší výdaje, plánujete investice, sledujete do čeho nejvíc investujete. Kolekce vám pomůže zjistit a vyhodnotit, za co utrácíte, zvážit, kde můžete výdaje omezit, na čem uspořit a podobně.

KOLEKCE CITÁTŮ

Kolekce citátů by měla sloužit k vaší motivaci. Zapisují se do ní citace z knih, které jsou důležité pro vaši práci nebo osobní rozvoj. Citáty ale slouží také pro chvíle usebrání, k přemýšlení, ke zlepšení nálady, k dodání energie a vnitřní síly.

KOLEKCE RECEPTŮ

Někdo sbírá zajímavé recepty, jiný dobové recepty, další si zapisuje své vlastní. Většinou jde o lidi, kteří mají vaření jako koníčka, případně jsou profesionálními kuchaři či cukráři. Mohou to být ale i lidé, kteří mají nějaký zdravotní problém a potřebují optimální recepty pro svoji diagnózu (bezlepková dieta, keto dieta a podobně). Impuls k vytvoření kolekce s recepty může být různý. Jenom není třeba vytvářet ji proto, že jste ji u někoho viděli.

KOLEKCE ZAJÍMAVÝCH MÍST

Pokud rádi cestujete, vytvořte si Kolekci zajímavých míst, která chcete navštívit. Mohou to být místa, o kterých se někde dočtete, které vám doporučí známý, ale také místa, která se vztahují k nějakému tématu. Vloni v létě jsem například objela lokality, kde vyrůstal můj otec. Podívala jsem se poprvé do míst, kde se narodil, kde chodil do školy, kde žila moje babička, děda, kde pracovali, kde táta studoval...

KOLEKCE SOCIÁLNÍ MÉDIA

Kolekci Sociální média budou vytvářet zejména podnikatelé. Mohou v ní sledovat počet fanoušků stránky, dosahy příspěvků, vést statistiku o svých investicích do reklam, zaznamenávat nápady a inspirace. Kolekce pomůže mapovat výsledky práce na sociálních sítích a vyhodnocovat je pro nastavení dalších efektivních kroků.

KOLEKCE INSPIRACÍ A NÁPADŮ

Do této kolekce zaznamenáváte nápady a inspirace z oblastí, které se vás týkají. Zapisujete inspirativní příklady, které mají potenciál, že je budete někdy realizovat. Nápad, pro který dozraje čas, odtud později přesunete a vytvoříte pro něho samostatnou kolekci (projekt). 

NEVYTVÁŘEJTE ODPAD

Nechci psát něco, jako: Fantazii se meze nekladou. To by bylo zavádějící. Spíše bych uvedla: Potřebám, snahám a cílům se meze nekladou. Přesto doporučuji při vytváření kolekcí každou důkladně zvážit. Kolekce musí do vašeho života přinášet nějakou hodnotu a neměla by proto být samoúčelná. V případě "hezkých kolekcí bez hodnoty", jak už jsem někde zmínila, vytváříte ve svém zápisníku jen zbytečný odpad.Poznámka: Uveřejněné kolekce mají sloužit jen jako vzor. Nejsou z reálných zápisníků.

Zdroj: Bullet Journal, Ryder Carroll

Předešlé články o Bullet Journal:

Jak jsem potkala Bullet Journal

Uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně

Jak začít s Bullet Journal krok za krokem


Potřebujete zápisník, 

psací potřeby, nálepky...?

Tady seženete všechno:

PAPÍRNICTVÍ

D O L L E R

Nejnovější články na mém blogu

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Citáty

29.05.2022

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...