Bullet Journal: vychytávky, nápady a triky

24.05.2021

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace. 

Zápisník Bujo nám pomáhá vnímat se prostřednictvím vlastních poznámek, učit se rozumět sami sobě a zjistit, kde máme slabiny, kde jsme naopak silní a jaký směr naší povaze vyhovuje. Psaní rukou, přidávání malůvek, dekorování, to jsou bonusy navíc, které dopřávají naší mysli, aby si odpočinula od přetechnizovaného světa a zároveň příjemně zrelaxovala. 

Samozřejmě bychom při kreativní tvořivosti neměli zapomínat na základní poslání a smysl metody Bujo. Tím je v první řadě osvojit si efektivitu práce, systém, který nám pomůže rychleji dosáhnout cíle, naučí nás oddělit plevel od podstatných záležitostí, neztrácet čas myšlenkovým odpadem a zklidnit svoji mysl.

Nedávno jsem na facebookové stránky vložila příspěvek, tip na cenově zajímavé zápisníky. Přítelkyně, kterou jsem do Bullet Journalu uvrtala tak, že mu totálně propadla, zareagovala tím, že jsem si měla raději koupit zápisník s krásnými deskami. Rituál každodenního zápisu je pro ní prý o to příjemnější, když bere do ruky zápisník, který sám o sobě krásně vypadá. Mé zápisníky s transparentními, čistými deskami se jí moc nezamlouvaly. A jako další argumenty uvedla, že mé zápisníky nemají kapsičku, nemají záložku a předtištěný obsah...

Mám ráda kvalitu, ale vybírám s rozumem a nehledám ji jenom na povrchu. Přestože i mě dokážou okouzlit krásné desky bullet zápisníku, v případě zmíněné trojice zápisníků s transparentními deskami mě ke koupi koupi vedla jednoduchá úvaha. A sice, že za stejné peníze, které jsem do sady investovala a získala tak tři zápisníky s celkem 460 stránkami, pěti šablonami, s papírem v gramáži 120 g/m2, bych koupila maximálně jeden zápisník se stejnou gramáží, s polovičním počtem listů - ale značkový a s krásnými deskami. Uvedená nabídka mi zkrátka přišla výhodná.

Kritika kamarádky mě ale motivovala k zamyšlení. Většina z nás zdobí své zápisníky a snaží se je mít pěkné. Na druhou stranu, proč bychom měli s kreativitou končit jen u grafiky a malůvek? Jestliže chybí v zápisníku záložky, kapsička a další věci, které potřebujeme, tak není nic složitého si je vytvořit. Navíc to má obrovskou výhodu. Můžeme si totiž zvolit barvu, materiál, tvar, jaké chceme a jaké nám vyhovují. No řekněte, není to výzva?

Proto jsem do dnešního článku zařadila tipy, jak se snadno vypořádat s některými nedostatky zápisníku a pomocí různých vychytávek zlepšit jeho funkčnost. A to i tehdy, pokud máme zápisník dokonalý a nechybí mu nic. Vylepšovat se dá vždycky něco.

Chybějící obsah v zápisníku Bujo

Tohle řešení je velmi snadné. Obsah není předtištěný? No tak si ho vytvoříme. Mimochodem, u některých zápisníků, ve kterých už rejstřík nebo obsah je, zabírá většinou několik listů na začátku. A to mi kupříkladu nevyhovuje. Mám raději obsah umístěný na několika posledních listech. Navíc, zaznamenávám stránky postupně, podle toho, jakou kolekci vytvořím. Denní přehledy nezapisuji vůbec. Předtištěný obsah se všemi stránkami je tak pro mě nepraktický.

Záleží samozřejmě na tom, jak si své Bujo organizujete. Každý máme trochu jiné potřeby a nároky. Takže mnohým mohou předtištěné obsahy naopak vyhovovat. V každém případě napsat obsah podle svých požadavků není náročná práce.

Chybějící gumička v Bullet Journal zápisníku

Můj první Bujo zápisník neměl gumičku. Ano, tu, kterou pokaždé ovinete kolem celého zápisníku. Gumička je poměrně důležitá, protože uzavře zápisník, který s různými vlepovanými obrázky, fotografiemi, nálepkami a podobně, nabývá postupem času na objemu. Listy zápisníků pomocí gumičky stáhneme k sobě, blok se nám nerozevírá, nic z něho nevypadne a gumička slouží rovněž tak trochu jako lis.

Chybějící gumičku jsem vyřešila jednoduše. V galanterii jsem koupila šik gumu s hvězdičkami, sešila dva konce a bylo hotovo. Po každé práci jsem přes zápisník přetáhla gumu, která zápisník držela pohromadě a hodila jeho listy do latě.

Chybějící záložky v zápisníku Bujo

Kdo už dělá Bullet Journal delší dobu ví, že záložky mají své opodstatnění. K některým kolekcím se vracíme denně. Zapisujeme do nich nové informace a nechceme se zdržovat listováním v zápisníku, nebo hledáním v obsahu. Různé barvy záložek, kterými některé zápisníky disponují, nám pomáhají ve snadné orientaci. A jestliže náš zápisník záložky nemá, je spousta variant, jak si důležité stránky označit.

KLASICKÉ ZÁLOŽKY

Klasickou záložku není složité si vyrobit. V nabídkách papírnictví najdete spoustu krásných jednobarevných i vzorovaných papírů s vyšší gramáží, ze kterých si záložku uděláte. Můžete ale použít i staré pohlednice, barevné desky katalogů a podobně. Pokud není gramáž papíru vysoká, slepíte dvě záložky k sobě a vytvoříte jednu pevnou. Můžete si udělat záložky, které se od sebe výrazně barevně liší, abyste snáze zápisník otevřeli tam, kde právě potřebujete.

RŮŽKY

Ty jsou u bullet journalistů velmi oblíbené. A vznikají jejich nepřeberné varianty. Kupříkladu růžek záložka, který jde na list nasunout a zase sundat, když ho potřebujeme dát jinam. Jsou také růžky zdobené krajkovými okraji, malůvkami, prostřihováním. Někteří vyrábějí růžky ze čtvrtky a polepují je washi páskami...

Já si dělám růžky pro označení některých důležitých kolekcí z pevnějších barevných papírů. Postup můžete vidět na snímcích dole. Růžky lepím ke stránce napevno, protože je používám u kolekcí, ke kterým se často vracím. Když je zápisník zavřený, podle vyčnívajícího růžku kolekci snadno dohledám.

HRANA LISTU

Zajímavou alternativou je nalepení washi pásky přes hranu listu. Když zvolíte různobarevné pásky, je to ideální způsob, jak si v zápisníku označit důležité stránky a snadno se v nich orientovat. Výhodou je rovněž to, že stránku, kterou používáte velmi často, washi páska zároveň dobře zpevní.

ZNAČKOVACÍ ETIKETY

Některé kolekce nebo stránky, kde mám důležitý zápis, označím etikovací samolepkou. Jednoduše ji nalepím polovinou na jednu a druhou polovinou na další stránku přes hranu listu. Pokud je zápisník zavřený, navigují mě tyhle značky rychle a přesně.

Když v Bujo zápisníku chybí kapsička

Kapsičku, kterou potřebujete pro uložení poznámek, nákupního seznamu, klíče odrážek a značek, vyrobíte snadno. Pokud chcete, aby měla tvar malé obálky, stačí vám širší pruh papíru, kde jeden konec bude končit zakulacenou špičkou a druhý zakulaceným véčkem. Kapsičku (obálku) přeložíte a v okrajích slepíte. Potom ji zadní stranou přilepíte k deskám zápisníku.

Samozřejmě kapsička nemusí mít jen podobu obálky. Může to být docela jednoduchý čtverec nebo obdélník, který přilepíte k deskám tak, abyste kapsičku vytvořili. Já mám dokonce v úvodu zápisníku vytvořenou kapsičku z kolekce Klíč.

DESKY ZÁPISNÍKU

Jak už jsem zmínila, koupila jsem zápisníky s transparentními deskami. Nevadí mi, že desky nemají krásnou barvu nebo vzor. Naopak jsem uvítala, že úvodní stránka nového zápisníku je hned vidět. Když se budu později zápisníky přehrabovat, nemusím je otevřít, abych věděla, o který jde.

Pokud nejste spokojení s barvou nebo grafikou desek svého zápisníku, je možné koupit pěkný hotový obal, který bude na váš zápisník pasovat. Dnes je k dostání spousta pěkných obalů. Nebo ještě lépe, můžete si obal na zápisník sami ušít z nějaké pevné a pěkně dekorované látky. 

Viděla jsem taky zápisník, který byl zdobený sprejem ve stylu street art. Do podobné záležitosti by se ale měli pouštět jenom lidé, co s touto technikou mají už nějaké zkušenosti. Zápisníky nebývají levné, tak abyste nenadělali víc škody než užitku.

To je prozatím vše. 

Postupně připravím články s dalšími tipy, radami a vychytávkami. A uvítám, pokud do komentáře vložíte nějakou svoji vychytávku, nápad, kterým jste funkčnost svého zápisníku posunuli o level výš. 

Mějte báječné dny se zápisníkem a s metodou Bullet Journal. Přeji vám hodně inspirace a radosti z tvoření. 

Předcházející články o metodě Bullet Journal

Jak jsem potkala Bullet Journal

Uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně

Jak začít s Bullet Journal krok za krokem

Bujo: Uspořádejte svůj život do kolekcí


Tady seženete vše, 

co pro svůj zápisník Bujo potřebujete.

PAPÍRNICTVÍ

D O L L E R

Nejnovější články na mém blogu

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Citáty

29.05.2022

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...