Návštěva Bukovické vyhlídky

26.04.2019

Bukovice jsou jednou z obcí, které spadají pod samosprávu Obecního úřadu Bžany. Mám tuhle malou vesničku moc ráda. Připomíná mi dva krásné ztřeštěné roky. Chodila jsem tu ve 13 a 14 letech do jezdeckého klubu. Každou sobotu a neděli budíček v půl páté. Z nádraží v Zámecké zahradě motorákem do Hradiště a pěšky do Bukovic. Úžasnou krajinou mezi poli a loukami, nad kterými se zvedala ranní mlha. Koně byl tehdy můj svět a mám je ráda dodnes. Jen ze mě není farmářka, která na hřbetu polodivokého hřebce objíždí stáda krav, jak jsem si v té době plánovala.

Bukovice ale stojí za návštěvu i bez pohledu ze sedla. Víska má letitou historii a první zmínka o ní pochází z roku 1401. Původně zdejší krajině dominovala tvrz, která přecházela z ruky do ruky, pod různá panství, a dodnes nikdo pořádně neví, kde vlastně skutečně stávala. Někteří se domnívají, že to bylo v místě, kde je dnešní Bukovická bramborárna. 

Současná zástavba rodinných domků a zemědělských staveb pochází už z 19. století. Jedinou historickou památkou je zdejší kaplička Panny Marie, o které se toho ale také moc neví. Snad jen, že byla postavená někdy před rokem 1840. Takže moje pozvánka do Bukovic je hlavně za nádhernou krajinou a Bukovickou vyhlídkou. 

 Vyjít můžete ze Bžan, kde se dá poměrně snadno zaparkovat. Cesta dřív vedla v polích. Pokud to tu ale dobře neznáte, těžko ji budete hledat. Takže je lepší vydat se po silnici. Není tak frekventovaná a jsou z ní krásné výhledy. Vidět je poměrně daleko. Krajina je tady mírně kopcovitá a poskytuje, jak by řekla Homolková, úžasná panoramata. Ze Bžan k vyhlídce je to po silnici cca 2,7 kilometrů. Pokud máte ještě menšího výletníka, dá se zajet až do Bukovic pod kopec Majka a odtud to už je jen symbolický kilometřík.

Bukovickou vyhlídku nechala postavit obec někdy v roce 2012. K dispozici turistům jsou dřevěné lavice a stoly. Můžete si v ní příjemně odpočinout, vystrojit piknik, využít ji jako zastávku s podmanivým výhledem a pokračovat třeba k Milešovce, nebo trochu bokem k jezeru Milada. Můžete se tu ale taky jen pokochat, zobnout něco malého a vrátit se zpátky do Bžan. To v případě, že s sebou vláčíte zmíněného malého turistu. Těch celkových 5,4 km pro něho bude tak akorát. Odměnit se po výletě můžete v Bžanech, v restauraci Pod Kaštanem. 

Mohlo by vás zajímat...

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Kvě 29

Citáty

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...