Jak jsem potkala Bullet Journal

29.04.2021

Bullet Journal 

"Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek."

Do metody efektivního plánování Bullet Journal (zkráceně BUJO), kterou vytvořil Ryder Carroll, jsem se zamilovala. I když zpočátku oklikou. Nejdřív jsem se totiž nechala oblouznit neuvážlivě, bezhlavě, slepá, hluchá, a ignorující samu podstatu metody. Jako když se zamiluje puberťák do dlouhonohé blondýny pro něhu, která jí přetéká z blankytu očí, a neřeší, že je sto dvaadvacátý v pořadí a že ho má něžná blondýnka obstojně na háku.

Vlastně to píšu proto, abyste si dali majzla, až se kolem vás BUJO štrejchne, za jaký konec ho uchopíte. Bude to jen na vás.

BUJO mě pohltilo

Mě do tenat BUJO strhly úžasné kreativní diáře, kterých je plný Pinterest. S hlubokou pokorou jsem prohlížela tečkované bloky napěchované dokonalými obrázky, úžasným desingem, hravostí, vytříbeným písmem, grafikou a působivým dopadem na srdeční "sítnici" diváka. Byla jsem z té nádhery perplex. Připomněla mi mimochodem roky, kdy jsme jako pouliční výrostci jeli ve Foglarovkách, psali a čančali malůvkami naši kroniku. 

BUJO v podobě pestrobarevných deníků mě nadchlo natolik, že jsem se rozhodla zařadit mezi jeho přívrženkyně (99 procent popisovaného způsobu journalování mají na "svědomí" ženy). S cílem, že po sobě potomstvu zanechám, když už nic jiného, úžasné deníky v podobě malých uměleckých skvostů.

První tečkovaný zápisník

Netrpělivě jsem si objednala svůj první tečkovaný zápisník, linery, zvýrazňovače, obrázky, samolepky a washi pásky. Taky jsem prolezla kouty pracovního stolu, abych do úhledných krabiček, za které jsem vyhodila majlant, poskládala vše, co by se mohlo při tvorbě BUJO hodit. A pak přišel den D, konkrétně 1. duben. Nervózně jsem vystála frontu u Zásilkovny a domů si odvážela v roztřesených rukách vytoužený balíček...

Po vzoru ostatních autorek jsem okamžitě a bez hlubšího rozmyslu začala tvořit BUJO kolekce, které jsem v počáteční euforii pokládala za zásadní. (Vždyť je měly všechny.) Kromě denního přehledu jsem udělala stránku o tom, co všechno jsem přečetla, jaké filmy jsem viděla, kolik kroků jsem denně nachodila, zda jsem žila podle denního harmonogramu, nakolik jsem plnila pitný režim, psala jsem i deník, oblepovaný fotkami, vytvořila jsem stránku úkolů, stranu receptů, stranu nesmyslů a dalších nesmyslů...

Jo, čtete dobře. Nesmyslů.

Metoda BUJO pojatá primárně jako omalovánky mi kradla čas

Zjistila jsem, že všechno to jsou věci, které mi nic nepřinášejí. Naopak, nad jejich grafickou úpravou jsem jen ztrácela drahocenný čas. Po týdnu mi došlo, že je to sice hravá, báječně kreativní cesta, jak si vést diář, ale nějak se mi na ní nedaří kočírovat svůj chaotický život, absenci smyslu pro řád a plnění úkolů, což metoda slibovala. Zkrátka, nenaplňovalo se to, co jsem očekávala.

Začala jsem proto znovu, a tentokrát mnohem důsledněji, vyhledávat všechny dostupné informace o metodě Bullet Journal. Co je na ní tak zvláštního, že dokázala změnit a dát řád životu Rydera Carrolla, který kdysi býval možná větší chaotik než jsem já? Hledala jsem v dostupných zdrojích, kterými byly články na stránkách různých e-papírnictví, která nabízejí vše, co závisláci na Bullet Journalu potřebují. Hledala jsem v BUJO skupinách a na blozích zahraničních autorek...

Nenašla jsem ale nic zásadního, co by pomohlo ukojit otázku "V čem je smysl BUJO?" Pokaždé jsem maximálně narazila na zmínku o klíči odrážek a značek, ve kterém se v BUJO zapisují záznamy. Kolečko znamená událost, tečka úkol, pomlčka poznámku, přesuny se značí šipkami, hotový úkol přeškrtnutím...

Fajn, ale kde je do háje efekt té metody?

Bylo mi jasné, že když tomu chci přijít na kloub, nemůžu se chovat jako zfanfrněný magor, který hodiny jihne při prohlížení deníčků s pestrobarevnou grafikou a obrázky. Po reflexi, v níž jsem si uštědřila několik facek, abych se probrala, jsem si (konečně!) objednala knihu Metoda Bullet Journal od Rydera Carrolla.

Ano, přesně tu knihu, kterou jsem si měla objednat jako první a potom teprve investovat do tečkovaného bloku a dalších propriet. Počáteční náklady by nebyly zdaleka tak velké a hlavně, věděla bych "vo co de".

Kniha o metodě Bullet Journal

Knihu jsem prostudovala za dva dny. S každou větou, každou kapitolou, odstavcem, přicházel úžas. Neuvěřitelný proud odpovědí na otázky, které ve mně dlouho někde visely jako zaprášené pavučiny. Po přečtení BULLET JOURNALU jsem nabyla jistotu, že Ryder Carroll musí být mé dvojče.

No, jasně, moc si fandím...

V každém případě, kniha je neuvěřitelně čtivá, srozumitelně napsaná a založená na krystalicky čisté logice. Představuje metodu, jak rovnat život jednoduchou a zábavnou formou. Efektivně, bez bolesti, s elegancí, důvtipem a radostí. Návod, jak zacházet s časem, střižený na míru zejména chaotikům jako jsem já.

Kreativní deníčky, nebo zápisníky pro BUJO metodu?

Došla jsem k závěru, že některé z těch nádherných "BUJO" deníků, které jejich výtvarně nadané autorky vedou, mají zásadní vadu na kráse. Z metody samé v nich nevystopujete pomalu nic. Až na občasné denní zápisy, nebo přehršel různých kolekcí. Žádná reflexe, projekt, souvislá a navazující práce s úkoly, s poznámkami. Pouhé ventilování kreativity, určitě báječný relax, ale ne metoda Bullet Journal.

Netvrdím, že se v zápisnících BUJO nemůžeme výtvarně vyřádit. Objevila jsem i věcně správně vedené zápisníky, které jsou uměleckými díly. Ženám je kolorování, zdobení, jemný otisk ženského smyslu a citu pro krásu jednoduše vlastní. Nicméně, dekorování by nemělo být na úkor metody. Smysl Bullet Journalu spočívá v efektivním plánování osobního i pracovního života. A to ostatní už je jenom naše invence, kreativita, bonus navíc.

Našla jsem hledané Proč

To jsou postřehy, které jsem si odnesla ze své cesty pokusů, omylů a studia BUJO metody. Knihu čtu už po třetí a stále nacházím AHA momenty. U každodenní kávy zalistuju jen tak v některé z kapitol, aby mě pohladila průzračná Ryderova filozofie. Kniha se stala mojí Biblí a v metodě BUJO nacházím, co jsem celý život postrádala: cestu k vlastnímu ukotvení v individuálně nastaveném řádu, ke zvládání hromady úkolů a dotahování věcí do konce.

Mimochodem metodu vytvořil Ryder původně jen pro sebe. Jako dítě měl poruchu pozornosti (ADD), se kterou válčil ve škole, při studiu, v práci. Dokázal se postupně se svým problémem poprat a nalezl metodu, na základě které nad svým handicapem zvítězil. Ostatním chaotikům a nesoustředěncům zároveň poskytl úžasný návod, jak na životaschopný život.

Vytvořil metodu, jak zvládat každodenní úkoly, jak je nekupit do monstra, ze kterého jde stále větší strach, jak najít v chaosu všude kolem svůj vlastní řád, objevit sám sebe a jednoduchou cestou vyjít vstříc smysluplnému životu a klidu v duši. 

_________________________________

Připravuji článek o podstatě a smyslu metody Bullet Journal tak, jak jsem jí pochopila. Rovněž další články: Jak začít s metodou BUJO, Co jsou kolekce a jak s nimi nakládat, více o přehledech a další, další témata. Pokud vás zajímá metoda Rydera Carrolla a nepropadli jste jako já na začátku jen kouzlu krásných deníků, připojte se k nově vytvořené stránce. Vznikla jako prostor pro výměnu zkušeností a nápadů při aplikování metody Bullet Journal.

Nejnovější články na mém blogu

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.