BUJO: Uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně

03.05.2021

Co je metoda Bullet Journal

V prvním článku jsem psala, jak jsem propadla fenoménu metody Bullet Journal (BUJO). Vlastně se mi jako první zalíbily zápisníky BUJO, z nichž některé jsou malými uměleckými skvosty. Článek o tom, jak jsme se s Bullet Journal "potkali", si můžete přečíst tady.

Po prvotní euforii mi došlo, že já nemám potřebu ventilovat výtvarnou a grafickou invenci, ale potřebuji zbavit svůj život chaosu. Zbavit se spousty nesplněných úkolů, které se mi hromadí a dokončit letité projekty. Věděla jsem, že metoda BUJO umí pomoct. V systému, který jsem si před lety nastavila a praktikovala prostřednictvím online aplikace, diáře a několika zápisníků, se mi nedařilo všechny úkoly ani projekty efektivně dokončit.

Kniha autora metody, Rydera Carrolla

Když jsem hledala relevantní informace o metodě BUJO, nezískala jsem ucelenou představu a měla v hlavě zmatek. Narážela jsem totiž na různé výklady lidí, pro které byl prioritou vzhled zápisníku. Metodu samu upozaďovali a zaměřovali se především na grafickou a výtvarnou stránku. (Pokud chcete vědět, co tím myslím, mrkněte na Pinterest a zadejte heslo BUJO :-)). Proto jsem se nakonec rozhodla koupit knihu Bullet Journal autora metody, Rydera Carrolla. Pustila jsem se do studia, abych našla odpovědi a zjistila, co je podstatou metody, kterou si oblíbilo tolik lidí po celém světě.

Chaotiků, kteří stejně jako já nejsou schopní dotahovat věci do konce, mají spoustu nápadů, projektů, ale celý život před sebou hrnou jenom hromadu nedořešených věcí, je spousta. Budu proto ráda, když moje články pomohou těm, kteří chtějí situaci změnit. Vytvořila jsem za tímto účelem i stránku na Facebooku, která slouží k výměně různých vychytávek, zkušeností a jako prostor pro vzájemnou inspiraci.

Stránku najdete tady tady.

V dnešním článku najdete základní informace o tom, co to metoda Bullet Journal je, o systému BUJO a o efektu, který přináší. 

Struktura článku:

1.) Kdo je zakladatel metody Bullet Journal, Ryder Carroll

2.) Aspekty metody 

3.) Výhody metody

4.) Systém metody

Zakladatel Bullet Journal, Ryder Carroll

Ryder Carroll, který žije a pracuje v Brooklynu, založil svoji metodu na vlastní potřebě efektivně organizovat osobní i pracovní život a odpoutat se od přetechnizovaného, digitálního světa. Jde o metodu psaní rukou a jediného zápisníku pro poznámky všech monitorovaných oblastí našeho života. Carroll, který propaguje návrat k analogovému systému vedení poznámek, sám paradoxně pracuje jako grafik digitálních produktů. Jeho metoda BUJO má ostatně také digitální základ.

Už jako dítě se Ryder Caroll potýkal s neschopností udržet pozornost. Jak ve své knize přiznává, sotva se na něco zaměřil, vystřelily mu v hlavě okamžitě další myšlenky, které jeho pozornost strhávaly a nedovolily, aby se soustředil na jedinou věc. (Poznáváte se v tom? Já ano.) Ryderovi diagnostikovali poruchu pozornosti ADD. Měl problémy s učiteli, nedokázal se efektivně učit a spolužákům záviděl jejich řád a schopnost pracovat.

Problémy se stupňovaly, až přiměly Rydera, aby našel vlastní systém, jehož prostřednictvím bude schopen pozornost udržet, vyřešit úkoly, ale také plnit své cíle. Po dlouhé cestě pokusů a omylů vytvořil metodu, kterou nazval Bullet Journal. Když se jednou svěřil kamarádce, jakým způsobem si organizuje život, vyhrkla: "Tohle si nemůžeš nechat pro sebe!" A přišla lavina. O jeho metodě začala psát média, postupně se do ní zapojovalo stále větší množství lidí, vytvářely se skupiny a komunity příznivců metody BUJO a Ryder nakonec vydal o metodě knihu, která se stala světovým bestsellerem.

Aspekty metody Bullet Journal

Při tvorbě metody využíval Ryder kombinaci filozofických přístupů z různých tradic. Volil v zásadě ty, které vedou k produktivnímu a cílevědomému životu.

"Díky metodě Bullet Journal uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně. Naučíte se identifikovat, co je důležité, a zaměřit se na to, co má smysl, protože pominete všechno, co smysl nemá... Bullet Journal funguje jako praktický systém, který počítá s tím, že chybovat je lidské a podporuje produktivitu, všímavost a cílevědomost." (Ryder Carroll)

Produktivita: V přetechnizovaném světě zhoršuje naše soustředění mnohem více informační přetížení, než únava. Spousta dobrých nápadů padne za oběť chaotickému systému několika bloků, aplikací a různých papírků. BUJO pomůže vyčistit hlavu a podívat se na myšlenky z objektivní vzdálenosti.

Všímavost: Metoda BUJO nás nutí vrátit se k sobě, pohlédnout do vlastního nitra a uvědomovat si proč děláme, co děláme.

Cílevědomost: Metoda BUJO je mostem mezi přesvědčením a jednáním. Vytváří zvyk pravidelného sebepozorování, reflexe, abyste věděli, kde jste a kudy vede cesta dál.

"Nemůžeme být věrní sami sobě, když nevíme, co chceme. A začít musíme tím, proč to chceme." (Ryder Carroll)

Výhody metody BUJO

K tomu, abyste do svého života aplikovali metodu Bullet Journal, potřebujete pouze zápisník a tužku. Metoda umožňuje koncentrovat mnoho potřeb, spojených s produktivitou jednoduchým způsobem a na jednom jediném místě.

TEČKOVANÝ ZÁPISNÍK - Prostor bez rušivých vlivů. Neruší vás přednastavený formulář diářů, dokonce ani řádky. Přitom vás nenápadné tečky dokážou spolehlivě vést při rychlém vytváření tabulek a zápisů. Zápisník BUJO, jak píše Ryder Carroll, se stane vaší duševní svatyní, analogovým prostorem, kde můžete svobodně přemýšlet, zpracovávat podněty a soustředit se, aniž by vás někdo soudil, něco komentoval nebo od vás něco očekával. To se v digitálním prostoru ještě nepodařilo replikovat. 

PSANÍ RUKOU - Studie Washingtonské univerzity ukázala, že žáci, kteří píšou slohové práce rukou, se mnohem snáze vyjadřují v celých větách a rychleji čtou. Je vědecky podloženo, že psaní rukou aktivuje několik oblastí mozku naráz a to, co se učíme, ukládá mnohem hlouběji, než když píšeme na klávesnici. Tím, že rukou píšeme pomaleji, nás zároveň nutí definovat myšlenky úsporněji a využívat jazyk strategicky, tedy, vykostit z myšlenky to podstatné. Psaní rukou má rovněž terapeutický význam a pomáhá uchovat nejcennější vzpomínky. Studie dokazují, že psaní rukou bystří mysl a zlepšuje paměť.

METODA - Metoda Bullet Journal je založená na jednoduchém, leč velmi důmyslném a propracovaném principu. Naučí nás zapisovat věci "bleskovým zápisem" s pomocí odrážek, které jsou přiřazené několika základním typům poznámek.

Systém metody Bullet Journal

1.) Bleskový zápis a odrážky

Jednoduchost a efektivita systému má základ v používání tzv. odrážek a v bleskových zápisech. Každý den si zaznamenáváte události, úkoly, postřehy, poznatky a úvahy. Pomůže vám to cvičit každodenní reflexi, důležitou pro návrat k sobě samým a pro porozumění toho, co je pro vás podstatné, co vás posouvá nebo naopak zdržuje.

Odrážky:

o   událost

  úkol

-   poznámka

x   (přeškrtnutá tečka) splněný úkol

>   (tečka v šipce doprava) přesunutý úkol na jiný den v měsíci

<   (zpátky k ročnímu výhledu) naplánovaný úkol na jiný měsíc

!   Inspirace, nápad

*   priorita

2.) Základní koncepty (kolekce)

V BUJO existují čtyři základní koncepty. K nim si později můžete vytvořit další kolekce podle svých potřeb a zájmů.

Rejstřík - Neboli obsah, který slouží k rychlému vyhledávání témat ve vašem zápisníku. Některé bloky už mají rejstřík vytvořený. Pokud ne, budete si ho muset udělat a stránky očíslovat. (Do rejstříku se nezapisují stránky s denními přehledy.)

Roční výhled - První zápis ve vašem zápisníku BUJO. Jde o přehled narozenin, naplánované dovolené, oslav, událostí a úkolů, jejichž termíny už znáte. Z tohoto přehledu budete přesouvat úkoly a události do aktuálního měsíce.

Měsíční přehled - Úvod každého měsíce. Tabulka rozdělená na dvě poloviny. Vpravo píšete všechny úkoly, které potřebujete daný měsíc splnit. Na levou stranu do sloupce všechny dny v měsíci. Sem budete zapisovat stěžejní událost dne. Měsíční přehled poslouží k rychlé orientaci, když budete potřebovat kupříkladu vědět, kdy jste byli na služební cestě, u lékaře, na návštěvě u rodičů a podobně.

Osobně mám stránku úkolů a měsíčního přehledu zvlášť. (Viz. obrázek měsíčního přehledu.) Prostor vpravo, kde by měly být úkoly, využívám pro sledování některých návyků. Jak už jsem v článku předeslala, jednotlivé kolekce si postupně budete utvářet podle svých potřeb. 

Denní přehled - Stěžejní díl kolekce a zápisníku BUJO. Slouží k bleskovému zápisu úkolů, událostí a poznámek. Je to denní průvodce vaším osobním a profesním životem. Zapisujete sem kromě úkolů, událostí a poznámek své myšlenky, hodnocení, reflexi. Ze zápisu mohou vzejít úkoly na další dny, nápady nebo projekty a zpětnou reflexí se přiblížíte postupně sami k sobě.

Poznámka: Na konci každého měsíce přesouváte nesplněné úkoly do měsíce aktuálního. Zamýšlíte se nad důležitostí každého z úkolů a ty nedůležité vyřadíte.

O tom, jak se zápisníkem Bullet Journal začít, jak ho vést, aby nám přinášel efekt, včetně podrobnějších informací k jednotlivým kolekcím, připravuji další článek. Jeho součástí bude i metodický list s jednotlivými kroky, jak postupovat při začátku s BUJO, který bude možné vytisknout.

Tip:  Pokud jste se rozhodli, že si objednáte věci pro Bullet Journal, nezačínejte tím, že investujete do nejdražšího zápisníku. Uvidíte sami, že systém budete průběžně ladit a doplňovat podle svých potřeb cca měsíc. Zpočátku budete dělat chyby, vytvoříte některé zbytečné kolekce, které, jak později zjistíte, nepřinesou žádný hlubší efekt, nakreslíte příliš malé nebo velké tabulky a než budete v systému zběhlí, chvíli to potrvá. Proto vám na začátek stačí levnější zápisník s max. 80 listy. Rovněž neinvestujte do hromady doplňků, jako jsou washi pásky, nálepky, razítka, fixy a podobně. Na začátku si vystačíte s tenkým černým linerem (0,5-1) na psaný text, s jedním až dvěma silnějšími (4-8) pro vytváření tabulek a nápisů, s tužkou a gumou. 

Zdroj: Ryder Carroll, Bullet Journal

Předešlé články o Bullet Journal

Jak jsem potkala Bullet JournalPotřebujete blok, 
psací potřeby, nálepky...?
Mrkněte sem:

D O L L E R

Nejnovější články na mém blogu

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.