Bullet Journal: Jak začít, krok za krokem

10.05.2021

Špatná rozhodnutí jsou součástí života. Děláme je občas všichni. Někdy jsme tak zahlcení úkoly a povinnostmi, že se zapomínáme ptát, proč to nebo ono vlastně děláme. Když si tuhle otázku jednou položíme, uděláme první krok k hledání smyslu osobního i profesního života.

Jsem člověk, který má v hlavě nestále spoustu projektů. V jednu chvíli plánuji otevřít vydavatelství, další týden uvažuji o galerii, později přemýšlím o tvůrčím studiu nebo o knihkupectví s kavárnou, a ve výčtu bych mohla pokračovat. V tom je ale můj kámen úrazu.

Měla jsem toho pokaždé v hlavě tolik, že jsem nikdy nic pořádně nedotáhla do konce. Nebyla jsem totiž zvyklá ptát se sama sebe, proč dělám, co právě dělám. Jestli to má význam a jaký to má význam. Některé otázky se mi navíc nelíbily, tak jsem si je jednoduše nekladla. Byla jsem sama k sobě neupřímná, dělala spoustu zbytečných věcí, které mě jenom okrádaly o čas a tahle cesta nikam nevedla.

S praktikováním metody BUJO jsem si začala postupně uvědomovat, čemu věnuji energii. Tohle Bullet Journal dokáže zaznamenávat. Metoda mě naučila, že když chci jednou pochopit velké otázky a dělat velké věci, musím začít s malými kroky a naučit se nejdříve odpovídat na malé otázky. "Proč dělám to, na čem právě pracuji? Vede to někam? Je to pro mě důležité? Nebo mě to jen zdržuje od dalších věcí?" 

Ono se špatně přiznává, že člověk mrhá časem na věc, která za to nestojí, ze které nikdy nic pořádného nebude. Ale to se stává všem. Důležité je, umět si to včas uvědomit a danou věc ze svého života vyškrtnout. Metoda BUJO mě naučila nacházet cestu k sobě samé, využívat reflexi, plánovat, hodnotit, definovat priority a nebát se být k sobě upřímná.

Jak Bullet Journal nastartovat

A teď k tomu, jak svůj Bullet Journal nastartujete, aby do vašeho života přinášel hodnoty, které přinášet má. 

Jak už jsem přiznala v předešlých článcích, na začátku jsem dělala BUJO po svém. Okoukala jsem principy vedení zápisníků na Pinterestu, bez hlubších znalostí metody a jela podle toho, co se mi líbilo. Skončila jsem u omalovánek, které můj problém neřešily. Když tedy chcete, aby vám metoda přinášela, co přinášet má, pak si dopřejte čas, abyste se spolu vzájemně pořádně poznali.

V dnešním článku se dozvíte:

1.) Co všechno potřebujete, abyste mohli s metodou začít.

2.) Jak si ve svém zápisníku připravíte:

a) Titulní stránku

b) Rejstřík

c) Klíč

d) Výhled

e) Měsíční přehled

f) Denní přehledy

3.) Jak se pustit do práce: plánování, reflexe, přesouvání

1.) Co potřebujete k metodě Bullet Journal

Je to velmi jednoduché. Potřebujete jakýkoliv zápisník a pero. Tyhle dvě věci vám bohatě stačí, abyste mohli prostřednictvím metody BUJO začít plánovat, sžít se s ní, dosahovat s její pomocí svých cílů a vyprovodit chaos ze svého života. Zásadou Bullet Journalu je, že si každý zvolí cestu, která mu vyhovuje a odpovídá jeho potřebám. 

Pokud jste minimalista a pragmatik, tak vám zmíněné dvě věci v úvodu bohatě stačí. Podstatou BUJO je sama metoda. Kreativita, ta, která zápisník posouvá na jakýsi umělecký level, je otázkou subjektivních potřeb a pohledu. JE PROTO JENOM NA VÁS, jak bude váš Bullet Journal vypadat. Důležité je, aby vám správně sloužil.

ZÁPISNÍK. Osobně používám tečkovaný zápisník, stejně jako 99 procent Bullet Journalistů. Tedy prostředí, kde mě neruší linky, ani žádné přednastavené formuláře a kde přesto mohu s pomocí teček snadno vytvořit tabulku, dělat odrážky a (rovně) psát. 

Oblíbila jsem si zápisník s tvrdou, kroužkovou vazbou. Večer totiž píšu v křesle na koleni a kroužkový zápisník jde snadno "přeložit", což je pro takové psaní pohodlnější. Kdežto u běžné vazby musíte mít zápisník při psaní celý rozložený. Ale třeba nepíšete na koleni a máte raději podobu knihy... 

Pokud plánujete, že kromě vedení metody BUJO budete v zápisníku malovat, psát linery, fixami, pak volte zápisník, který má gramáž listů alespoň 120 gsm.

TIP: Jako první BUJO si kupte zápisník s méně listy (max. 120 stran, 60 listů) a ne příliš drahý. Budete se učit, budete chybovat, v začátku budete trochu bloudit :-).

PSACÍ POTŘEBY. Původní černou propisovačku jsem po týdnu vyměnila za černé linery. Mám tři. Slabý (0,5-1) na psaní, silnější (4) na obrázky a nejsilnější (8) na nadpisy a rámečky. Také jsem přidala barvy. Mám několik zvýrazňovačů, fixy a štětcové fixy. Dále tři kaligrafické fixy na zdobné nápisy různých tlouštěk, tužku, pravítko a gumu na předkreslení složitějších obrázků a nadpisů. (Seznam několika e-shopů, kde je velký výběr potřeb pro Bullet Journal najdete na konci článku.)

Baví mě utvářet i grafickou podobu zápisníku. Jsem ráda, když si ho zpětně prohlížím, že vizuálně nenudí. Že grafika, barvy a obrázky poměrně transparentně odrážejí mé momentální nálady a mě samotnou. 

2.) Jak první zápisník BUJO připravit

Bullet Journal se skládá ze čtyř základních kolekcí. Z Rejstříku, Výhledu, Měsíčního přehledu a Denního přehledu. Uvádím pro úplný přehled, také stránky, které kolekcemi nejsou, ale je dobré si je vytvořit. Jedná se o titulní stránku BUJO a o Klíč.

TITULKA: Jako první si nadepište titulku. První stránku v zápisníku, kde bude vaše jméno, kdy jste si zápisník založili, políčko pro uvedení od jakého do jakého data jsou v něm vedené záznamy. Můžete sem nalepit svoji aktuální fotku, nakreslit obrázek, napsat kolikátý v pořadí je to váš Bullet Journal, co je libo.

REJSTŘÍK: Některé zápisníky už mají rejstřík (obsah) předtištěný. Pokud ne, vytvořte si ho ze dvou až tří stránek. Čísla stran ale nepište. Ty budete zapisovat postupně, podle kolekcí, které budete vytvářet. U zápisníku, kde nejsou očíslované stránky, si všechny stránky dopředu očíslujte. Do rejstříku si budete zaznamenávat, co na které stránce máte, abyste nemuseli hledat. (Denní přehledy se do Rejstříku nepíšou.)

KLÍČ: Legenda, vysvětlení odrážek, kterými komunikujete ve svém Bullet Journal. I tady jsem v začátku udělala chybu, když jsem si zavedla vlastní odrážky, a ještě vymyslela nějaké navíc. Než mi došlo, že ty, které nastavil autor metody, Ryder Carroll, jsou geniální, jednoduché a práci velice usnadňují. 

Pokud budete potřebovat nějaké odrážky a značky navíc, třeba na jógu, kterou pravidelně navštěvujete, udělejte si svoji značku (například J). Tak abyste se ve svém zápisníku dobře orientovali. Myslete ale na to, že značka by měla být jednoduchá a nedělejte jich moc. Metoda BUJO nám má pomoci práci usnadnit, ne komplikovat.

Vlevo je můj původní klíč, který byl složitý a zahrnoval řadu zbytečných odrážek. Napravo je můj současný klíč podle Rydera Carrolla.

VÝHLED: Dalším důležitým krokem je vytvoření výhledu. Na půl roku, nejlépe na rok. S Bullet Journal můžete začít kdykoli, proto si výhled uděláte třeba od června do konce roku. Je to jen na vás. Do výhledu si zapíšete všechny události, jejichž termíny znáte. Například narozeniny přátel, členů rodiny, termín dovolené, termín, kdy musíte odevzdat seminární práci a postupně sem budete přidávat další zápisy, podle toho, co život přinese. Z výhledu potom přesouváte události a úkoly do aktuálního měsíčního přehledu.

Vlevo výhled s původními odrážkami. Vpravo výhled se současnými odrážkami.

MĚSÍČNÍ PŘEHLED: Na jednu prázdnou stranu si napíšete název aktuálního měsíce. Na následující dvojstraně vytvoříte Měsíční přehled. Levá strana slouží k zápisu všech úkolů a událostí v daném měsíci, které sem přesunete z výhledu. Na pravou stranu do jednoho sloupce zapíšete všechny dny v měsíci a budete sem zaznamenávat stěžejní události. 

Přehled těchto událostí vám později pomůže v rychlé orientaci: kdy jste například odevzdali daňové přiznání, kdy jste uhradili nájem, kdy jste navštívili rodiče, kdy jste byli s dětmi na očkování, kdy u kadeřníka a podobně.

Na pravou stranu Měsíčního přehledu zapíšete do sloupce jednotlivé dny. Sem budete zapisovat stěžejní události toho kterého dne. Já jsem si měsíční přehled doplnila o kolekci Sledování návyků (zcela vpravo). 

DENNÍ PŘEHLED: Vyzkoušela jsem různé varianty a nakonec jsem pro každý den vyčlenila polovinu strany A5. Viděla jsem ale i jednu stranu zápisníku velikosti A5 rozdělenou na sedm dní. Podle mě je to  na zaznamenání všeho, co zaznamenat potřebujete, málo. Dokonce jsem rozhodnutá, že od června zavedu pro každý den jednu stránku.

Můžete namítnout, že nemáte tolik úkolů a nic se ve vašem případě neděje, co by stálo za zaznamenání. Metoda BUJO vás má posunout dopředu. Měli byste se proto naučit každé ráno plánovat úkoly, které chcete ten den udělat a večer se nad celým dnem zamyslet a napsat svoji reflexi (hodnocení). Jak jste byli spokojení, zdůraznit, co se vám podařilo, co byste měli příště zlepšit, čemu se více věnovat... Patří sem i myšlenky, poznámky, které nějakým způsobem naznačují směr vašeho růstu, cesty, ale také zachycují váš život. 

Zakladatel metody Ryder Carroll dokonce tvrdí, že bychom neměli psát dny dopředu, protože každý přinese více nebo méně zajímavých věcí. Vyzkoušejte, co vám bude vyhovovat. Ale denní přehled, který je jádrem BUJO, byste neměli okrádat o prostor.

3.) Jak pracovat se zápisníkem BUJO

PLÁNOVÁNÍ

Už jsem zmínila, že plánovat byste měli každý den. Nejlepší doba je u ranní kávy.

ÚKOLY ( . ) Projedete si úkoly z měsíčního přehledu, a zapíšete všechny ty, které chcete splnit, nebo spadají do daného dne. Podíváte se na nesplněné úkoly z předešlých dní a přesunete je do aktuálního dne, nebo na jiný termín. U každého z úkolů si položte otázku, zda je pro vás důležitý, jestli vás posune dopředu, nebo vám jen zabere čas? Naučte se pracovat s tím, co je pro váš život podstatné a zbavujte se plevele. Úkoly zapisujte stručně, heslovitě.

TIP: Náročné úkoly si rozdělte na menší podúkoly a postupujte krok za krokem. Pro takový úkol-projekt si můžete vytvořit samostatnou kolekci. (O těch bude příští článek.) Daleko lépe se tak s úkolem vypořádáte. 

UDÁLOSTI ( o ) Postupujete obdobně jako u úkolů. Každé ráno mrknete do měsíčního přehledu, jestli tam není událost, která se váže k danému dni (narozeniny, zkouška, lékař), abyste na něco nezapomněli. Události, které pro vás nemají žádný efekt, klidně vyškrtněte. Naučte se vážit si vlastního času. Mezi události patří domluvené schůzky, návštěva divadla, rodičovská schůzka, kontrola u lékaře a podobně.

POZNÁMKY ( - ) Poznámky zapisujete k úkolu nebo události, když potřebujete doplnit informaci a poznámky zaznamenáváte i samostatně. Píšete je v průběhu dne, když chcete zachytit myšlenku, úvahu, nápad. Poznámky jsou zrcadlem toho, jak váš den probíhal. Mohou z nich navíc vyplynout úkoly nebo celé projekty. Pište je stručně. 

Příklad:

o   V 16 hodin schůzka s Adrianou

      - nebyla doma, neomluvila se

      - už je to potřetí = nespolehlivá

!  prošla jsem Topolovou a našla skvělou kavárnu Kopretina

      .  zajít s Honzou do Kopretiny

Komentář: Měla jste schůzku s Adrianou. Nebyla doma a ani se neomluvila. Zapíšete si poznámku, že na ní není spolehnutí. Můžete potom tuto poznámku přesunout při večerní reflexi třeba do kolekce Lidé. (O dalších kolekcích bude příští článek.) Když jste na Adrianu čekala, procházela jste ulicí, kde bydlí a objevila skvělou kavárnu Kopretina. Poznámku o svém objevu označíte vykřičníkem ( ! ) = inspirace, nápad. A hned pod tím je úkol, který z toho vyplynul: ( . ) zajít někdy do Kopretiny s přítelem Honzou.

REFLEXE

Večer hodíte nohy nahoru, uděláte si dobrou kávu a pustíte se do reflexe (hodnocení) celého dne. Je to alfa a omega metody BUJO. Zmapujete, jak smysluplně jste den využili, co se podařilo, co méně. Zapíšete si do Měsíčního přehledu úkoly, které vyplynuly z vašich poznámek (například zajít někdy do Kopretiny. Pokud víte, že výpravu do Kopretiny podniknete až některý následující měsíc, zapíšete úkol do výhledu v úvodní části zápisníku.) Přesunete do kolekce Lidé svoji poznámku k Adrianě.

Zhodnotíte den, zaznamenáte myšlenky, které vás napadly, poznamenáte, v čem jste pohořeli a co se naopak podařilo. Dopřejte si čas, jen vy a váš zápisník mimo online svět. Vaše soustředění, váš návrat k sobě samému. Věřte, že se vám  čas, investovaný do reflexe, mnohonásobně vrátí a začne vám pozitivně měnit život. 

PŘESOUVÁNÍ

Přesouvání úkolů dělejte při každodenním plánování i reflexi. Později budete přesouvat úkoly při měsíčním a následně i ročním hodnocení. Smyslem přesouvání nedokončených a nesplněných úkolů mimo jiné je, abyste se znovu nad každým zamysleli a zvážili, zda je pro vás důležitý, případně, jestli se nic nestane, když se ho zbavíte a jednou pro vždy ho ze svého života vyškrtnete. 

U dokončených úkolů tečku přeškrtnete křížkem. ( x )

Úkoly, které vyřadíte, přeškrtnete celé.

Úkoly, které přesunete v rámci aktuálního měsíce, kupříkladu z pátku 7.5. na pondělí 10.5., označíte v aktuální pozici ( > ) a v nové znovu ( .

Úkoly, které přesunete až do některého z následujících měsíců, zapíšete dopředu do výhledu a označíte v aktuální pozici ( < ) a v nové pozici ( . )

Vytváření dalších kolekcí

Uvedené základní kolekce (Rejstřík, Výhled, Měsíční přehled a Denní přehled) jsou stavebními kameny metody Bullet Journal. V BUJO si ale můžete vytvořit další kolekce, podle svých potřeb, jejichž prostřednictvím budete sledovat různé oblasti svého života. Kolekcím se budeme věnovat v dalším článku.  

Pokud vás metoda zaujala a chtěli byste získávat další informace, mít možnost se na cokoli zeptat, nabídnout později i svoji zkušenost, doporučuji novou stránku Bullet Journal. Najdete ji  tady.

Slíbené odkazy na eshopy:

DOLLER

GEEKSUPPLIES

PAPERLOVE


Dva předchozí články k tématu BUJO najdete tady:

1.) Jak jsem potkala Bullet Journal

2.) BUJO: Uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně

Přeji vám s Bullet Journal skvělé dny! 


Vše, co pro svůj zápisník

Bullet Journal potřebujete:

PAPÍRNICTVÍ

D O L L E R

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.