Český Krumlov - malé české Las Vegas

21.06.2021

Český Krumlov je výjimečné město, které se vám dostane velmi rychle pod kůži. Po úvodním oťukávání začne působit jako droga, ke které se musíte stále vracet. Každý den alespoň na pár hodin. Je tady tolik věcí k vidění, že týden dovolené nestačí. Tolik zajímavostí, že v patách máte neustále pocit marnosti. Z toho, že se čas nedá zastavit, nebo alespoň trochu přifouknout. A že tohle nevelké město nestihnete osahat botama celé.

Nemůžeme mít všechno. A my například nejsme o dovolené zvyklí, motat se pořád na jednom místě. Vyrážíme rádi do okolí a poznáváme zvolenou lokalitu v širších územních vazbách a souvislostech. Sousední městečka, památky, přírodní zajímavosti, malé vesničky, kostelíky...

Letos ale bylo všechno trochu jiné. Krumlov je zkrátka Krumlov. Svůj, zvláštní, s velmi osobitým geniem loci, který vás nadchne, okouzlí, ale umí ho být někdy i příliš. Neustále se tu něco děje. Cestu vám křižují davy turistů. Před restauracemi postávají číšníci, kteří se kochají podívanou na mladé holky a zároveň lákají kolemjdoucí na kávu, oběd, na dobré pivo nebo alespoň minerálku. Kradou si vzájemně hosty a jejich úsměvy často působí trochu neupřímně a přeslazeně. Ale o tom tenhle kšeft už z podstaty asi je.

Krumlov je městem penzionů

Krumlov, dýchá, tepe tak hlasitě, že časem rezonuje v každém póru vašeho těla. Pro introverta jako jsem já, to bylo chvílemi mimo hranici ochoty všechny ty signály důsledně vnímat.

Ubytovali jsme se v rodinném penzionu a bylo o nás úžasným způsobem postaráno. Ovšem v řadě rodinných domků, kde stál, byly i další penziony. Vlevo, napravo, nahoře, pod námi. Vlastně ve čtvrti nad Horní Bránou, kde jsme bydleli a kde jsou rozeseté domky po stráni jako korálky, byl snad jeden z deseti domů bez statusu penzionu.

Každému vyhovuje něco jiného. Nepatřím k lidem, kteří mají rádi celodenní hukot, davy lidí, večerní veselice na zahradách - mimochodem perfektně oddělených hustým porostem ztepilých tújí. Nemám potřebu společenských radovánek, kdy ticho nastane jen na několik málo hodin někdy k ránu. Krumlov je takové malé Las Vegas, kde máte smolíka, pokud jste sem přijeli hledat klid nebo dokonce něco napsat. Takové množství ubytovacích kapacit a hostů na jednom metru čtverečným nenajdete v Čechách snad nikde. Ani v Praze ne.

Samo město je krásné, fotogenické, magické, tajemné a dobře to ví. Mám pocit, že na úkor toho vědomí místy přehrává. Křivolaké uličky s kočičími hlavami, středověké měšťanské domy, nádrže na vodu, kamenné vany, kouzelná zákoutí, kašny, schody, ochozy, balustrády, to všechno je skvělá image, která romantiky dostává do kolen. Když ale na každých pěti metrech narazíte na prodejnu s drahými parfémy, značkovou kosmetikou, na butiky a předražené suvenýry, místo toho, abyste potěšili oko a duši třeba umem řemeslníka, ztrácí tahle image trochu na své intenzitě a vůni.

Všechno je za něco. A ledacos se dá dnes koupit. Bohudík, nebo bohužel?

Abych to shrnula. Na Český Krumlov si vyhraďte celou dovolenou a nepočítejte s tím, že budete dělat spoustu výletů do okolí. Jinak nestihnete Krumlov vidět celý ani za boha, jako jsme to nestihli my. A i když jsem tohle město pod křídly UNESCO z pozice introverta trochu pomluvila, pravdou je, že jeho krásou budete unešení. Zkrátka, neházejte si korunou a rozhodně přijeďte. Český Krumlov, kdo neviděl, jako by nebyl.

Tipy na zajímavá místa v Krumlově:

Zámek a hrad

Krumlovský zámek s hradem, to je mezi námi akce na celý den. Když do toho zařadíte návštěvu zámecké zahrady s otáčivým hledištěm, působivými terasovými úpravami, kašnou, balustrádami, kdo ví, jestli to za den stíháte. (Musíte taky jíst a občas dát kávu.) Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, kam jsou zařazené galerie, konírna, barokní divadlo, lapidárium, rokokový maškarní sál a další. Výhledy z ochozů a plášťového mostu jsou úchvatné a dopřejí vám spoustu zajímavých záběrů na město. Jsou tu i medvědi, kteří se na zámku chovají už od dob Rožmberků, ale na tohle "pokoukání" moje duše pět ódy nebude.

Kláštery Český Krumlov

Návštěvu kláštera určitě nevynechejte. Je to druhý nejrozsáhlejší areál v centru historického města, hned po zámku. V nabídce jsou tři prohlídkové okruhy a interaktivní výstavy. V současné době například výstava skvělého ilustrátora Jindry Čapka. Pro občerstvení si skočte na nádvoří, kde je malá, příjemná klášterní kavárnička klarisek s domácími koláči, palačinkami, ale třeba i se zelňáky, které jsem mimochodem ochutnala poprvé. Dopřejte si procházku místní zahradou s vinicemi, do kterých se celý den opírá slunce, a přesto tady najdete zelená zákoutí s chladivým stínem. Klášterní zahrada je půvabná, zpola divoká a zpola opečovávaná. A je to jedno z mála míst v centru Krumlova, které nabízí prostor k usebrání a klid.

Muzeum loutek

V Krumlově najdete hned dvě. Jedno je ve Vnitřním městě a druhé kousek od Zámeckých schodů. Navštívili jsme Pohádkový dům ve Vnitřním městě, druhé muzeum jsme nestihli. Při vstupu do domu nás překvapil malý prostor. Ovšem jen do chvíle, než jsme zjistili, že samotné muzeum zabírá celou půdu a první patro. Osobně jsem si z téhle návštěvy odnesla nejhlubší zážitek. Mimochodem, některé z loutek jsou vysoké i přes 2 metry. V prvním patře máte dokonce možnost si vedení loutek sami vyzkoušet a zahrát divadlo. Třeba svému partnerovi, dětem nebo jen tak, pro vlastní potěšení.

Muzeum voskových figurín

Najdete tady známé zpěváky, politiky, herce. Ano, setkali jsme se tu i s Karlem Gottem, Mickem Jaggerem, Bonnie Tyler a dalšími. Musíte jen dávat dobrý pozor. Jsou tu poměrně úzké chodbičky, schody a některé části jsou velmi málo osvětlené. S figurínami se moc nevyfotíte, protože je od návštěvníků oddělují zábrany. Děti si tu možná přijdou na své. Mně tahle návštěva moc nenadchla. Snad jedině expozice venkovské hospody plné voskových štamgastů se zvukovou kulisou. Ale znáte to, jedna věc, tisíc pohledů...

Vltava

Řeky k zbláznění miluji. Taky mě mrzí, že v Teplicích žádnou nemáme. Jedno odpoledne jsme proto vyhradili jen na brouzdání kolem Vltavy. Je podél ní vytvořená stezka, vhodná pro pěší i pro cyklisty. Občas můžete posedět na lavičce, nebo na nábřeží s nohama spuštěnýma do vody, můžete pozorovat vodáky, sledovat hrad, zámek, nádherný plášťový zámecký most. Můžete si odpočinout na terase některé z restaurací přímo nad vodou, dívat se, jak pod vámi plavou pstruzi. Tahle procházka měla nevtíravý a osvěžující půvab, zejména po několika dnech úmorného proplétání se horkými uličkami. Jo a místní kachny, ač se to možná ke statusu vznešeného města moc nehodí, tady docela neomaleně žebrají.

Kaple Panny Marie na Křížové hoře

Až si v průběhu dovolené budete potřebovat srovnat hladinu adrenalinu, vydejte se na Křížovou horu. Je to slušný stoupák z horní části města. Dá trochu zabrat, zejména, když nastanou třicítky. Za tu námahu se vám cesta nahoru ale odmění neskutečně krásnými výhledy na Krumlov, řeku a také udržovanou kaplí na vrcholu, kolem které je příjemný prostor k posezení, k rozjímání a odpočinku.

Další tipy

Pokud budete mít štěstí, najdete v zámecké zahradě otevřený letohrádek Bellarie . Za návštěvu stojí kostel sv. Víta, Grafitový důl, Bylinková zahrada, ale také třeba městský park nebo synagoga. A když jsem se už rozepsala o řece, v Krumlově je řada půjčoven lodí, raftů a jestli se bojíte sami veslovat, můžete se zúčastnit vyhlídkové plavby. Krumlov je město, kde se nudit nebudete. Město, které se vaší pozornosti a náklonosti nevzdá jen tak bez boje. Město, ze kterého si odnesete zážitky, zaříznuté hodně hluboko do vzpomínek.

Taky si píšete na dovolené deník?

Tady dostanu vše. Pro deník i Bullet Journal...

Doporučuji:

D O L L E R

Nejnovější články na mém blogu

Když narazíte na rozhovor, určitě si ho přečtete raději než jiné články. Rozhovor dokáže časopis nebo zpravodaj oživit, přitáhnout publikum a když je správně vedený, zvýší i důvěryhodnost a profesionalitu redakce.

Vzkaz

08.01.2023

a kouskem vanilkového lusku.