Cínovecký kostel a horský hřbitov

09.01.2019

Když budete po okraj plní problémů, stresu, nedůvěry v sebe sama a okolností, které vás vyvedly z míry, doporučuji strávit několik hodin na některém z míst, které pracovně nazývám Ostrovy. Na Teplicku jich najdete dost a sami určitě máte ty své. Jde o místa s úžasným geniem loci. Lokality vyzařující energii, která dokáže člověka vyčistit, dopřeje mu prostor k přemítání, k uspořádání myšlenek, k usebrání se a k posílení víry ve vlastní schopnosti.

Jedním z těch míst je pro mě kulturní památka, Kostel Nanebevzetí PannyMarie na Cínovci. Jedná se o jeden z mála hřebenových kostelů, který se v Krušných horách po válce zachoval. Barokní stavba pochází z let 1729 až 1732 a najdete ji v dolní části obce, kde už dříve stával dřevěný kostelík.

V okolí se nacházejí běžkařské a turistické trasy a nedaleko je menší rybník ke koupání. Můžete se tou nádhernou inspirativní krajinou dostat až na Komáří vížku. A když budete hledat klid pro duši, doporučuji tuhle lokalitu navštívit v období mimo lyžařskou a letní sezónu, kdy tady při procházce prožijete úchvatné okamžiky.

Kostel sám stojí poblíž česko-německé hranice. Je obklopen starým horským hřbitovem, kde spí svůj věčný sen kromě jiných i 33 italských válečných zajatců. Ti za první světové války zemřeli při práci v cínoveckých dolech.

Tělo kostela tvoří jednolodní sál s trojboce uzavřeným odsazeným presbytářem a hranolovou věží nad štítovou stěnou. Průčelí kostela je zdobeno mělkým obdélným rizalitem (výstupkem), zakončeno trojúhelníkovým štítem a členěno pilastry (dekorativní prvek, který připomíná sloup). Portál je pravoúhlý, okna jsou oválná a polokruhová. Loď kostela je zaklenuta, presbytář má valenou klenbu s lunetami a na stěnách jsou rokokové malby od kadaňského výtvarníka V. Roitha z roku 1792.

Skříňový pozdně gotický oltář pochází z 1. poloviny 16. století. Nese polychromovou dřevořezbu Madony s Ježíškem. Na křídlech oltáře naleznete výjevy z mariánské legendy o Zvěstování, Narození, Klanění a o Madoně se sv. Annou. Na rubu křídel pak pozdně gotické obrazy ze života Panny Marie. V průčelní věži kdysi visel blíže neznámý zvon z 15. století a v minulosti zde byly dokonce tři zvony od Valentina Lišáka z roku 1732. Za první světové války je ale armáda roztavila pro válečné účely. 

Po roce 1945 byl v kostele umístěn oltář s ústředním motivem Nanebevzetí Panny Marie z roku 1510, který pocházel z nedalekého saského Fürstenau. Oltář neznámých mistrů přečkal v poutním kostele v saském Fürstenau reformaci a změnu vyznání věřících. Především u katolíků se těšil velké úctě. V roce 1883 byl umístěn na radnici ve Fürstenau, kde ale nebyly vhodné podmínky pro jeho uskladnění. Rada obce se proto v roce 1887 rozhodla věnovat ho do nově zbudované mariánské kaple v Předním Cínovci. Oltář byl naložen na vůz a ve slavnostním průvodu s družičkami a hudbou převezen na místo. Nyní si oltář můžete prohlédnout v Regionálním muzeu Teplice, v expozici církevního umění.

Kostel patřil litoměřické diecéze. Ta ho bezúplatně převedla do majetku Města Dubí, aby městu umožnila z pozice majitele čerpat potřebné dotace na jeho rekonstrukci. Velkou část oprav cínoveckého kostela už město nechalo provést a v roce 2019 by měly být ještě opraveny kamenické prvky a fasáda.

Zdroj: Wikipedie, internet, Infocentrum Dubí

Mohlo by vás zajímat...

Cejch na rodičovským svědomí. Kdo může odpřisáhnout, že u prvního dítěte nedělal chyby? Houbeles. Nasekali jsme jich spoustu, abychom u těch dalších už mohli dělat ramena. Byla jsem také první dítě svých rodičů, tak vím své. Vím, jaké břímě nám prvorozeným rodiče do vínku naloží a jak se pod ním často ohýbáme ještě ve stáří.

Všimla jsem si, že frčí selfíčka s domácími mazlíčky. Tak jsme s Hugem taky jedno spáchali. V teplické Zámecké zahradě. Přestože jsem tou dobou měla být někde docela jinde a pracovat.

Často se zamiluju. Tak, z ničeho nic. Nepotřebuju dlouhý kecy ani romantický večeře. K rozpumpování herzny mi stačí málo. Například suchý strom, co trčí proti blankytnému nebi. Těsná ulička, kde chrní historie, neposkvrněná ambiciózním architektem. Stará vrata, do kterých truhlář vepsal báseň o lidském umu. Svítání a stmívání. Chaloupky rozkutálené...

A bez ohledu na to, jaký bude tenhle školní rok, jsme na něho moc pyšní. Svůj první den obstál s chlapským šarmem. Když vešel do třídy, rozhlédl se a okamžitě zamířil do první lavice v prostřední řadě. (Vzpomněla jsem si na sebe, jak jsem se snažila pokaždé tvrdě probojovat co nejdál od tabule. ) Dokonce se předvedl jako džentlmen...

Nic, co plácá křidélky, před ním není v bezpečí. Nic, co se jen trochu pohne, neunikne jeho výpadům. Nic, co jen trochu připomíná žrádlo, nemine jeho papuli.