Cínovecký kostel rozezní německé varhany

03.06.2022

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Vloni v Glashütte zemřel farář. Stalo se, že město katolický kostel, který neměl faráře, prodalo soukromníkovi. Od řemeslníků mit deutsche sprache, kteří varhany instalují, jsem se toho moc nedozvěděla.

Varhany měly štěstí, protože jsou majetkem církve.

Zaplať Pánbůh.

Němci nevěděli, co s nimi a tak je věnovali darem cínoveckému kostelu. Co taky jiného, když jim kostel pod zadkem prodali...

V tom sledu trochu smutných i trochu podivných souvislostí nás může těšit, že cínovecky kostel získal varhany.

A varhany moc krásné, mimochodem.

Těším se, až se rozezní.   

Nejnovější články na  blogu

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!

Report dne

11.11.2022

Přimrzáme ke stereotypůmjako kostky ledu.