Jak na reklamní text?

29.12.2019

Od reklamního textu nikdo nečeká literární zážitek. Ten si můžeme dopřát přiměřeným přísunem beletrie. Přesto i reklamní text musí mít něco, nad čím nebude čtenář široce zívat. A stejně jako krví a potem napsané literární skvosty, také on by měl mít nějaký příběh a pointu. Nemůžeme ho hodit jen tak ledabyle na papír a říct: A teď se čiň!

Když chcete uvařit guláš, připravíte si cibuli, papriku, sádlo, slaninu, koření, vývar, no a samozřejmě flák masa. Ingredience, bez kterých byste neukuchtili ani slabý odvar gulášové polévky. 🍲

Přísady pro reklamní text:

EMOCE - to je grunt. Nejdůležitější složka textu.
PROBUZENÍ ZVĚDAVOSTI - nevaříte bez soli, že ne?
PROBLÉM - koření. Ani moc, ani málo.
EMPATIE - vývar. Když ji odfláknete, odnese to výsledná kvalita.
ŘEŠENÍ - příslib hladovějícím, že je nasytíte.
PRODUKT - to, bez čeho by zákazník neměl chtít žít, dýchat, nebo se radovat...

TITULEK
Reklamní článek je jako vlak, který uvedete do pohybu pomocí lokomotivy. Tou je titulek. Stručný, provokující zvědavost a obsahující alespoň jedno slovo, které by se dalo předhodit vyhledávačům. Zvědavost nepodceňujte. Je jako dveře. Buď je čtenář otevře a bude číst dál, nebo nevezme ani za kliku.

PROBLÉM
Když už jste potencionálního zákazníka dostali k tomu, že se začetl, musíte jeho duši v úvodu řádně naklepat. Najít relevantní Achillovu patu problému, který může vyřešit nabízený produkt a rejpnout citelně do živého. Když například prodáváte boty, začnete třeba takhle: Víte, o co si koledujete, když máte podrážky prošlapané, že skrz ně cítíte i krovky berušek? Když si nohy div nespálíte od vyhozeného vajglu na ulici? Když vás netěší procházky, protože se bojíte, aby se vám boty nerozpadly? A když nestíháte autobus, protože v těch starých botách vás předhoní i dobře trénovaný šnek?

EMPATIE
V momentě, kdy potencionální klient měkne tak, že mu pomalu kane po tváři slza, předhodíte do textu sami sebe. Tím ho za a) nesmírně potěšíte, za b) získáte si jeho důvěru. Třeba: Pozor, abyste nedopadli jako já. Mně se kvůli ošoupané podrážce začaly křivit záda, nohy a pomalu i charakter... 😊

IDEÁLNÍ STAV - ŘEŠENÍ - MOTIVACE

Následuje další masáž - popis ideálního stavu (řešení) a rozbouření touhy. Tak, aby si zájemce na konci otřel čelo a vydechl: Ano, ano, ano - přesně tohle musím mít!
Třeba takhle: Ten pocit, když nohy vsunete do nových, pevných a pohodlných bot... Když je máte jako v bavlnce a můžete se vracet z procházek bez bolesti, puchýřů a hanby. Ta rozkoš, když se nohy nepotí a můžete je vyzout i na audienci u anglické královny.

PRODUKT
Jen tak mezi řečí naznačíte, že přesně takové boty pro klienta máte. Jednoduchou přímkou se dostanete k podtržení všech proto na případná proč. A když v závěru utrousíte něco vtipného, vytvoří váš reklamní text z produktu magnet, kterému zákazník neodolá.

Nejnovější články na mém blogu

Vrátili jsme se z Modrodomu v Dubí. Z promítání dokumentu o historii sklářství v Krušných horách. (Kdo ho neviděl, jakoby tu nežil.) Dobře zpracované. Lidsky podané. Nechyběly emoce, příběh...