Ani v reklamě neuvaříte z vody

15.02.2022

Od reklamního textu nikdo nečeká literární zážitek. Ten si můžeme dopřát přiměřeným přísunem beletrie. 

Přesto i reklamní text musí mít něco, nad čím nebude čtenář široce zívat. A stejně jako krví a potem napsané literární skvosty, také on by měl mít nějaký příběh a pointu. Nemůžeme ho hodit jen tak ledabyle na papír a říct: A teď se čiň!

Když chcete uvařit guláš, připravíte si cibuli, papriku, sádlo, slaninu, koření, vývar, no a samozřejmě flák masa. Ingredience, bez kterých byste neukuchtili ani slabý odvar gulášové polévky. 🍲

Přísady potřebujete i pro reklamní text:

EMOCE - to je grunt. Nejdůležitější složka textu.
PROBUZENÍ ZVĚDAVOSTI - nevaříte bez soli, že ne?
PROBLÉM - koření. Ani moc, ani málo.
EMPATIE - vývar. Když ji odfláknete, odnese to výsledná kvalita.
ŘEŠENÍ - příslib hladovějícím, že je nasytíte.
PRODUKT - to, bez čeho by zákazník neměl chtít žít, dýchat, nebo se radovat...

TITULEK
Reklamní článek je jako vlak, který uvedete do pohybu pomocí lokomotivy. Tou je titulek. Stručný, provokující zvědavost a obsahující alespoň jedno slovo, které by se dalo předhodit vyhledávačům. Zvědavost nepodceňujte. Je jako dveře. Buď je čtenář otevře a bude číst dál, nebo nevezme ani za kliku.

PROBLÉM
Když už jste potencionálního zákazníka dostali k tomu, že se začetl, musíte jeho duši v úvodu řádně naklepat. Najít relevantní Achillovu patu problému, který může vyřešit nabízený produkt a rejpnout citelně do živého. 

Když například prodáváte boty, začnete třeba takhle: Víte, o co si koledujete, když máte podrážky prošlapané, že skrz ně cítíte i krovky berušek? Když si nohy div nespálíte od vyhozeného vajglu na ulici? Když vás netěší procházky, protože se bojíte, aby se vám boty nerozpadly? A když nestíháte autobus, protože v těch starých botách vás předhoní i dobře trénovaný šnek?

EMPATIE
V momentě, kdy potencionální klient měkne tak, že mu pomalu kane po tváři slza, předhodíte do textu sami sebe. Tím ho za a) nesmírně potěšíte, za b) získáte si jeho důvěru. Třeba: Pozor, abyste nedopadli jako já. Mně se kvůli ošoupané podrážce začaly křivit záda, nohy a pomalu i charakter.

IDEÁLNÍ STAV - ŘEŠENÍ - MOTIVACE

Následuje další masáž - popis ideálního stavu (řešení) a rozbouření touhy. Tak, aby si zájemce na konci otřel čelo a vydechl: Ano, ano, ano - přesně tohle musím mít!

Třeba takhle: Ten pocit, když nohy vsunete do nových, pevných a pohodlných bot... Když je máte jako v bavlnce a můžete se vracet z procházek bez bolesti, puchýřů a hanby. Ta rozkoš, když se nohy nepotí a můžete je vyzout i na audienci u anglické královny.

PRODUKT
Jen tak mezi řečí naznačíte, že přesně takové boty pro klienta máte. Jednoduchou přímkou se dostanete k podtržení všech proto na případná proč. A když v závěru utrousíte něco vtipného, vytvoří váš reklamní text z produktu magnet, kterému zákazník neodolá.

Odebírat newsletter

Nové články na blogu

Když narazíte na rozhovor, určitě si ho přečtete raději než jiné články. Rozhovor dokáže časopis nebo zpravodaj oživit, přitáhnout publikum a když je správně vedený, zvýší i důvěryhodnost a profesionalitu redakce.

Vzkaz

08.01.2023

a kouskem vanilkového lusku.