Deník v BUJO: ano nebo ne?

14.06.2021

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého. 

Na dovolené jsem ale přece jen trochu pracovala, i když jinak, než obvykle. Před časem jsem totiž zařadila do svého zápisníku BUJO deník. A to i přesto, že jsem ještě před několika týdny byla přesvědčená, že ho nepotřebuji. Ale popořadě. :-)

Pokud jste nečetli předcházející články, tak několik informací na rozjezd. Metoda Bullet Journal je metodou efektivního plánování a spočívá v bleskových záznamech s odrážkami. Ty mají různou podobu pro různý typ zápisu. Usnadňují průběžnou i pozdější orientaci v našich záznamech. Pro metodu jsou také typické kolekce s přehledy, daty a informacemi, které potřebujeme k práci nebo ke zkvalitnění vlastního života.

Kolekce BUJO

O základech metody, stejně tak o kolekcích, jsem už podrobně psala. Pokud vám unikl některý z předchozích článků, najdete na ně odkazy na konci tohoto.

Zopakujme si kolekce, které řadíme mezi základní:

REJSTŘÍK (obsah)

VÝHLED (půlroční, roční)

MĚSÍČNÍ PŘEHLED

DENNÍ PŘEHLEDY

Kromě uvedených kolekcí si každý bullet journalista vytváří v případě potřeby své další specifické kolekce. Do nich zaznamenává informace z oblastí profesního i osobního života, které potřebuje nějakým způsobem mapovat, sledovat, evidovat. Řadí se mezi ně například:

PROJEKTY (Větší úkoly rozdělené do dílčích úkolů s termíny plnění)

SLEDOVÁNÍ NÁVYKŮ (Musím cvičit, chodit na procházky a to všechno zvládám lépe, když si zapisuji kolik jsem nachodila, jak dlouho jsem cvičila - a jestli vůbec.) 

CÍLE (Mohou být dlouhodobé, krátkodobé. Jejich zaznamenáním je máte na očích. Také vás motivují, když se zrovna nedaří.)

LIST VDĚČNOSTI (Nevěřila jsem, ale je to skvělý způsob, jak neupadat do depek a smutků. Každý den zapsat jednu pozitivní myšlenku, která vás napadla, událost, která se vám stala, za kterou jste vděční.)

KNIHY, FILMY (Co jste četli, zhédli...)

FINANCE (Splácení hypotéky, vedení úspor, šetření na dovolenou...)

RECEPTY

SOCIÁLNÍ MÉDIA (Sociální sítě slouží jako pracovní nástroj spoustě lidí. Sledování toho, jak se vám na nich daří, vám napoví, kde musíte přidat, co přináší efekt a co naopak.)

INSPIRACE, NÁPADY

Kolekcí může být celá řada. Vždy je ale třeba mít na mysli, že vytváříme jen takové, které skutečně potřebujeme a které mají pro naši práci a život smysl. Nejde nám přece o to, abychom celý den trávili čas vyplňováním hromady tabulek.

Týdenní přehled

Mezi často používané kolekce patří kromě zmíněných i TÝDENNÍ PŘEHLED.

Když jsem začínala s BUJO zápisníkem, týdenní přehled jsem si vedla. Po nějakém čase mi ale přišel zbytečný. Vzhledem k tomu, že jsem zaznamenávala celý den průběžně do denního přehledu, kam jsem každé ráno přesouvala aktuální úkoly a události z měsíčního přehledu, neměla jsem potřebu je duplicitně zaznamenávat ještě do přehledu týdenního.

Už jsem ale psala, že metodu průběžně upravujeme podle svých potřeb. Měníme ji podle toho, jak se vyvíjí náš profesní a osobní život, ale i podle toho, jak s ní postupně srůstáme, a jak se stává naší součástí.

Vlastně se nikdy nedostaneme do fáze, kterou bychom mohli označit za konečnou. Pořád nalézáme velké množství dalších, efektivnějších variant. Mění se naše úkoly, situace, my samotní. Zbavujeme se kolekcí, které nám nepřinášejí užitek, případně už nejsou aktuální a ty, které používáme vylepšujeme. Náš styl práce s metodou Bullet Journal se vyvíjí stejně jako všechno kolem nás. 

Pokud s metodou dobře pracujeme, zjistíme, že je aplikovatelná množstvím různých způsobů. Jde jen o to, nalézt ten pravý, který nám vyhovuje a odpovídá našim potřebám.

K týdennímu přehledu jsem se koncem května znovu vrátila. Důvodem bylo velké množství práce, úkolů a projektů, které jsem si nastavila. Měsíční přehled už všechno nepobral a s množstvím úkolů a událostí působil chaoticky. Obnovením týdenního přehledu jsem získala potřebný prostor.

Deník BUJO

Dalším důvodem bylo rozhodnutí, že do zápisníku zařadím jako samostatnou kolekci denní zápisy, které obsahují více informací, pohledů, myšlenek z aktuálního dne. Rozhodla jsem se zachycovat důležité momenty a své myšlenky prostřednictvím bleskových zápisů do deníku. Jde o zápisy bez slohových ambicí, které přesto mají potřebnou informační hodnotu, nepostrádají emoce a odrážejí můj postoj, moje nálady, problémy, smutky a radosti.

Ještě před několika týdny bych vám řekla, že nevidím pro psaní deníku důvod. Bullet Journal mě ale díky bleskovým zápisům naučil, jak zaznamenat to podstatné, aniž bych se musela každý den trápit s formulacemi souvětí, s pointami, s osnovou a podobně.

Prostřednictvím deníku BUJO se mohu více věnovat stručnému hodnocení toho, co jsem každý den prožila, co jsem si uvědomila, o čem jsem přemýšlela, na čem jsem pracovala, co mě oslovilo. Zásadní myšlenky zaznamenávám průběžně.

Chtěla jsem, abych někde mimo internetový prostor zanechala otisk. Aby mě třeba za rok, za deset let bavilo zápisníkem prolistovat a najít v něm cestu, kterou jsem prošla, která mě formovala a která  mě i po letech dokáže vrátit k sobě samé.

V týdenním přehledu dál vedu všechny události a úkoly pro aktuální den. Zapisuji k nim poznámky, označuji splněné úkoly, převádím ty nesplněné do jiného termínu. Zkrátka pracuji s bleskovými zápisy tak, jak nás metoda BUJO učí. Jen aktuální události, situace, úvahy nemíchám do deníku. Ten se stal novou, samostatnou kolekcí mého zápisníku. 

Vedete si Deník BUJO? Pochlubte se do komentářů. 

Předešlé články 

Odrážky BUJO vás vyvedou  džunglí úkolů 

Bullet Journal: vychytávky, nápady a triky

Bullet Journal: Uspořádejte si svůj život do kolekcí

Bullet Journal: Jak začít, krok za krokem

BUJO: Uděláte víc práce, protože toho budete dělat méně

Jak jsem potkala Bullet Journal


Všechno, co potřebujete pro

 zápisník Bullet Journal  

D O L L E R

Nejnovější články na mém blogu

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.