Divadlo Krabice chce vydat nové CD

18.11.2020

Říkají si dvoumužné divadlo. Oficiálně pak Divadlo Krabice Teplice. Zdeněk Rusín a Petr Jílek. Chlapi, co v maškarách a se šminkami na obličeji prdí na seriózní práci a zapřažení do divadelní káry putují od města k městu, aby rozdávali smích. Ví Bůh, co tomu na začátku říkali jejich blízcí, a jestli do nich nevkládali docela jiné naděje. Zejména v případě Zdeňka, který tuhle káru táhne už deset let.

Na druhou stranu, může být něco víc, než kočár naložený radostí a k její nabírání klukovská srdce? Když vám navíc nechybí talent a veledůležitý, nevyčerpatelný seznam blbin a fantazie, které baví prťouse, ale i jejich mámy a táty. Jen si to představte! Nikdy nedospět do bačkor a seriózní nudy u televize. Za mě, sen. Jenomže všechno něco stojí a tenhle sen dá pěknou makačku. Bez legrace.

Protagonisté Divadla Krabice nemají letní sídla na Sejšelách ani nevlastní lány vlčích máků, aby si mohli vyskakovat. Když je letos už podruhé doba odřízla od možnosti výdělku z představení, situace začala být na pováženou. Rozhodli proto, že pro své diváky vytvoří CD s písničkami. Motivovaní fanoušky a přáteli rozjeli projekt CD Písničky z Krabice. Na serveru Hithit, protože bez pomoci by to nedali. Načasovali projekt tak, aby album vyšlo před Vánoci.

Zleva Petr Jílek a Zdeněk Rusín
Zleva Petr Jílek a Zdeněk Rusín

A otázka zní: Jak velké srdce máme my? Jestli v tom kluky nenecháme a dokážeme jim k naplnění jejich snu pomoct. Konečně, když budeme tohle CD mít doma, máme i účinný prostředek k zahánění chmur, splínů a podobných neřádů.

Vytvořit nové CD v téhle době není jednoduché. Co vás motivovalo, abyste se do toho pustili?

Hodně jsme vydání CD zvažovali. Přesvědčili nás ale naši fanoušci, přátelé a známí. Pořád: Vydejte to, běžte do toho, a tak jsme šli.

Jedno CD už vyšlo před třemi roky. Máte dost písniček pro nové album?

To CD před třemi roky nahrál Zdeněk Rusín ještě s bývalou kolegyní Jitkou Soorovou. Já se Zdeňkem spolupracuji něco přes rok. Pro nové CD máme připravené především nové písničky, jen legendární Mrkvomen je podruhé, protože ten nemůže chybět. Když bylo po první vlně pandemie, trochu jsme práci na CD odsunuli. Využili jsme na maximum možnost hrát znovu před diváky. Hráli jsme pro školy, mateřské školy, na akcích, tak různě. Teď je zase pauza, tak chceme projekt dokončit.

Kdo je autorem textů a hudby?

Texty a hudbu dělá Zdeněk Rusín. Já se podílím na vytváření aranžmá.

Jde o písničky, které zpíváte na vystoupeních?

Ano. Na živých představeních hrajeme s pomocí jednoduchých nástrojů, ve dvou. Máme tam třeba jen kytaru, bubínek. V tom studiovém zpracování nám pomáhají přátelé, muzikanti. Je tam přidaný hoboj, harfa, klarinet, smyčce. Výsledná skladba je sytější, pestřejší. Je to samozřejmě náročnější, ale zní to mnohem lépe.

Jak víte, která skladba se bude líbit?

Prvními kritiky jsou naše děti a děti našich známých. Znají ty písničky. Znají je v tom jednoduchém aranžmá dvou nástrojů. Když pak například slyšely Mrkvomena s doprovodem i dalších nástrojů a elektrické kytary, dostala ta skladba docela jiné tempo. Děti z toho byly úplně paf, tancovaly do rytmu a zpívaly. I děti na vystoupeních se přidávají, zpívají s námi. Hodně si ty texty pamatují. Takže měřítkem kvality jsou naši diváci.

Na Hithitu je časový interval, ve kterém musíte částku vybrat, jinak se peníze vracejí lidem zpátky. Stíháte?

Pořád věříme, že to dáme. Ještě máme týden. Rozhodli jsme se pro kratší dobu 30 dní, namísto 45, abychom stihli distribuci na Vánoce.

Říkal jsi, že se na začátku částka šplhala hodně rychle. Jak to teď vypadá?

Na Hithitu to je tak, že v prvních několika dnech to rychle naroste, protože se zapojí fanoušci, známí a přátelé. Pak tempo příspěvků povolí a člověk z toho začne být trochu nervózní. Snažíme se ale zůstat nad věcí. Jakmile už zbývalo jen deset dní, odtajnili jsme alespoň jednu písničku z nového CD, Slizká píseň. Poslechnout si ji můžete na naší facebookové stránce.

Líbí se mi vaše upoutávková videa. Jaká je zpětná vazba?

Snažíme se zapojit lidi. Připravujeme krátká videa pro pobavení a pro informaci. Jsou to takové rychlovky, kdy se spolu domluvíme, někam zajedeme, za deset minut máme natočené video a pustíme ho do éteru. Sledovanost, což nás překvapilo, mají poměrně velkou. A nás to baví.

Co na projekt říkají vaše rodiny?

Oba máme samozřejmě partnerky a děti. Moje žena Kamila například šije kostýmy, opony, je součástí divadla. Zdeňkova žena Linda se podílí na kampaních, na živém vysílání a podobně. Všechny naše děti s námi zpívají. Zázemí máme skvělé, protože v tom jedou všichni s námi.

A co plánujete dál?

V prvé řadě rychle CD vyrobit a dodat našim fandům a přispěvatelům. A hlavně už začít hrát doopravdy, živě.  

Nejnovější články na mém blogu

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!