Virus, co zamával se zbytky tolerance

10.10.2020

Včera jsem pročítala diskuse kolem roušek. Dostala jsem se k postu známého výtvarníka a pedagoga. Sršela z něho nenávist, urážky a ponižování těch, kteří roušky odmítají. Nekompromisně, bez empatie, bez tolerance, bez analýzy situace, zimničně a jedovatě. Primitivní útok od někoho, kdo se dlouhodobě prezentuje v póze moudrého myslitele. 

V tom dštění síry ho podporovala jeho fans, česká výtvarnice, která žije ve Francii. Byla tady na návštěvě a Českou zemi, v souvislosti s odmítači roušek, přirovnala k Bangladéši... 

Uvědomila jsem si, jak netolerance a nenávist dokážou i z moudrých lidí udělat hlupáky. Jak podobné situace nahrávají manipulátorům a diktátorům: Stádo se popere, rozerve na kusy a nakonec bude povolnější. Ve výsledku sežere všechno, co mu manipulátor předhodí. Bude tak vyčerpané, že nenajde sílu se ozvat, nebude mít snahu se bránit. Bude jen tvárné a poslušné. 

To je cesta do pekel, vážení. Každý má právo na svůj názor. A rovněž právo, aby za svůj názor nebyl vláčen kamením. Pokud tohle popíráme, pak nestojíme ani za zlámanou grešli. Jenom arogantní hlupák může totiž vyžadovat, abychom vnímali, cítili a mysleli naprosto stejně, jako on. 

Mohlo by vás zajímat...

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Kvě 29

Citáty

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...