Domaslavické údolí a hledači lyží

01.04.2019

Potřebovala jsem si vyčistit hlavu. A plíce taky. O srdci ani nemluvě. Zkrátka, potřebovala jsem očistnou kúru. Tak jsme vyrazili s medvědem a Azinou do Domaslavického údolí. Jo, přesně tam, kde poeta jako já upadával do inspiračního bezvědomí a stával hodiny s hubou dokořán. Slibovala jsem medvědovi zážitek, který si po návratu určitě poznamená do diáře tím svým osobitým stylem: "Ich war dort."

Kdysi ve třetihorách jsem do Domaslavického údolí chodila na malé čundry. Tehdy se ještě telefonovalo z budky a fotilo poctivým foťákem jako byla Corina 😊 nebo Zenit. A v lese to bývalo o hubu. Když jste si třeba nabroušeným nožem uřízli kus prstu, nebylo odkud zavolat pomoc. Někdo totiž rozhodl, že se telefonní budky v lesích stavět nebudou. Přesto jsem tyhle výpravy přežila. Sama v divočině, ve společnosti jelenů, kanců a eklhaftfujtajblových komárů.

Frank se těšil jak nemluvně, ovlivněn mým popisem, složeným ze superlativ a několika málo spojek. Když jsme ale zaparkovali na domaslavickém sídlišti, vypadal zdrceně. No, sídliště, to přeháním. Jenomže proti těm pár domkům v mých třetihorách, je tady teď barák na baráku, zahrada na zahradě, bazén na bazénu, auto vedle auta. A v lese, kde jsem kdysi dlouhé hodiny nenarazila na živáčka, se to hemžilo jak v Číně při stavbě věhlasné zdi. 

Míjeli nás cyklisti, běžci a chodci s hůlkami, kteří od jara do podzimu hledají své lyže. Takový domaslavický Václavák. Jediné, co zívalo samotou, bylo místo, kde jsem pokaždé tábořila a s opovržením shlížela do údolí. Šplhat do kopců se nikomu nechce. Zaplať pánbůh.

Mohla bych teď smutnit jako baset, kdeže staré časy jsou. Věřím ale, že všechno špatný je k něčemu dobrý. Když si dnes v lese například někdo uťafne nožem prst, může si přivolat pomoc mobilem. Pokud má mobil vybitý, je šance, že o něj zakopne hledač lyží. No a když ho chodec s hůlkami mine, má ještě možnost doplazit se sám k nejbližšímu stavení. Na rozdíl od Meresjeva to má k prvnímu plotu, co bys šutrem dohodil.

Mohlo by vás zajímat...

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!