GLOSA: Piky piky na hlavu

10.04.2019

Zastupitelé Krupky, vyjma opozice, si oblíbili tajné hlasování. Jenom na svém posledním zasedání využili této možnosti dvakrát. Jednou v případě prodeje pozemků společnosti Jabloňový sad a podruhé při zcela obligátní žádosti o prominutí dluhu.

Přestože z řad příznivců tajného hlasování, v čele se starostou, zazněla obhajoba zvoleného postupu tím, že jde o demokratičtější způsob, než je hlasování veřejné, mám jiný názor. Nepřipadá mi správné, když se zastupitel, kterého jsem zvolila, schová za dveře jako malý kluk a tam tajně, bez drzé přítomnosti veřejnosti vyjádří své rozhodnutí. A už vůbec nevím, co to má společného s demokracií. Ohánět se s ní bylo irelevantní. Neb jak říkají hloupí voliči, co nemají právo vědět, jak rozhodují jimi volení zastupitelé: Bylo to celé trochu mimo mísu.

Přesto zákonu o obcích, který řeší požadavek na veřejnost zasedání zastupitelstva obce, neodporuje, pokud se z legitimních důvodů k tajnému hlasování přistoupí. Zákon je tedy na straně krupských zastupitelů. Předpokládá totiž, že některé procedurální otázky budou upraveny v jednacím řádu zastupitelstva (§ 96) a způsob hlasování lze za procedurální otázku považovat. Nicméně, i právník Adam Furek z odboru dozoru a kontroly veřejné správy MV ČR vnáší do uvedeného způsobu hlasování špetku pochybnosti, cituji: "To, že tajného hlasování může být v konkrétním případě zneužito ke snižování odpovědnosti členů zastupitelstva obce za přijatá rozhodnutí, je otázkou politické odpovědnosti členů zastupitelstva, nikoli důvodem pro konstatování nezákonnosti."

Shrnuto, krupští zastupitelé v případech tajného hlasování postupovali a postupují plně v souladu se zákonem. Ať se to někomu líbí nebo ne. Jak oni sami hodnotí míru své osobní politické odpovědnosti, to už je jen na nich. A na voličích je zvážení všech pro a proti až půjdou přístě k volební urně.

Dovolím si na závěr vzpomínku na svoji prostořekou redakční kolegyni. Ta krátce po revoluci, v roce 1991, po tiskovce jednoho z ministrů, ve zcela jiném čase, v jiných souvislostech a na zcela jiné politické úrovni prohlásila: "Znám jen dva druhy politiků. Ty, kteří mají koule a ty, co se s hnědým proužkem na spodním prádle už narodili."   

Mohlo by vás zajímat...

Kvě 08

Instinkty

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.