GLOSA: Piky piky na hlavu

10.04.2019

Zastupitelé Krupky, vyjma opozice, si oblíbili tajné hlasování. Jenom na svém posledním zasedání využili této možnosti dvakrát. Jednou v případě prodeje pozemků společnosti Jabloňový sad a podruhé při zcela obligátní žádosti o prominutí dluhu.

Přestože z řad příznivců tajného hlasování, v čele se starostou, zazněla obhajoba zvoleného postupu tím, že jde o demokratičtější způsob, než je hlasování veřejné, mám jiný názor. Nepřipadá mi správné, když se zastupitel, kterého jsem zvolila, schová za dveře jako malý kluk a tam tajně, bez drzé přítomnosti veřejnosti vyjádří své rozhodnutí. A už vůbec nevím, co to má společného s demokracií. Ohánět se s ní bylo irelevantní. Neb jak říkají hloupí voliči, co nemají právo vědět, jak rozhodují jimi volení zastupitelé: Bylo to celé trochu mimo mísu.

Přesto zákonu o obcích, který řeší požadavek na veřejnost zasedání zastupitelstva obce, neodporuje, pokud se z legitimních důvodů k tajnému hlasování přistoupí. Zákon je tedy na straně krupských zastupitelů. Předpokládá totiž, že některé procedurální otázky budou upraveny v jednacím řádu zastupitelstva (§ 96) a způsob hlasování lze za procedurální otázku považovat. Nicméně, i právník Adam Furek z odboru dozoru a kontroly veřejné správy MV ČR vnáší do uvedeného způsobu hlasování špetku pochybnosti, cituji: "To, že tajného hlasování může být v konkrétním případě zneužito ke snižování odpovědnosti členů zastupitelstva obce za přijatá rozhodnutí, je otázkou politické odpovědnosti členů zastupitelstva, nikoli důvodem pro konstatování nezákonnosti."

Shrnuto, krupští zastupitelé v případech tajného hlasování postupovali a postupují plně v souladu se zákonem. Ať se to někomu líbí nebo ne. Jak oni sami hodnotí míru své osobní politické odpovědnosti, to už je jen na nich. A na voličích je zvážení všech pro a proti až půjdou přístě k volební urně.

Dovolím si na závěr vzpomínku na svoji prostořekou redakční kolegyni. Ta krátce po revoluci, v roce 1991, po tiskovce jednoho z ministrů, ve zcela jiném čase, v jiných souvislostech a na zcela jiné politické úrovni prohlásila: "Znám jen dva druhy politiků. Ty, kteří mají koule a ty, co se s hnědým proužkem na spodním prádle už narodili."   

Mohlo by vás zajímat...

Prcháte konečně někam na dovolenou? Pak si vytvořte do svého Journalu projekt Dovolená, abyste na nic nezapomněli a aby vás nic nezaskočilo.

Pohled týraného štěněte... Prý, jestli jsem někdy slyšela o počasí, do kterého bys psa nevyhnal?????!!!!! Tak nad ním stojím, statečně moknu, protože obě ruce mívám zaměstnané tím, jak ho chytám, odněkud vynořuju, rvu mu nedefinovatelné předměty z huby a ten deštník už nemám čím držet.

Ne z každého vyroste slavný malíř. Ne všichni, kteří objevili kouzlo tvarů, barev a kompozice budou ve světě výtvarného umění něco znamenat. Přesto, i kdyby nic, malování, kreslení a výtvarná tvorba obecně dopřávají tvůrcům relaxaci, možnost vyprostit se z přetechnizovaného světa a nacházet v sobě netušené ostrovy.

Svět je plný úkladů, ale i báječných překvapení. Takový motýl... Je nepolapitelný, divně křehký a lítá! Tohle chlupatý čtyřnožec neumí, i kdyby se na uši stavěl. Huga ta nová zkušenost trochu rozesmutnila. Ba co víc, vracel se domů s vráskou na čele a dnes asi nebude mít klidný spánek.

Svět už je zase v pořádku.Zvykám si dávat bacha, na co a na koho sedám, všechno, co jde rozkousat, jsem přesunula do výšky minimálně 1 metru, znovu se učím, že hračkou může být klíďopíďo i šanon s dokumenty, zase si připadám jako tyran, když jím a ty obrovský oči pode mnou žadoní bez úspěchu.