GLOSA: Piky piky na hlavu

10.04.2019

Zastupitelé Krupky, vyjma opozice, si oblíbili tajné hlasování. Jenom na svém posledním zasedání využili této možnosti dvakrát. Jednou v případě prodeje pozemků společnosti Jabloňový sad a podruhé při zcela obligátní žádosti o prominutí dluhu.

Přestože z řad příznivců tajného hlasování, v čele se starostou, zazněla obhajoba zvoleného postupu tím, že jde o demokratičtější způsob, než je hlasování veřejné, mám jiný názor. Nepřipadá mi správné, když se zastupitel, kterého jsem zvolila, schová za dveře jako malý kluk a tam tajně, bez drzé přítomnosti veřejnosti vyjádří své rozhodnutí. A už vůbec nevím, co to má společného s demokracií. Ohánět se s ní bylo irelevantní. Neb jak říkají hloupí voliči, co nemají právo vědět, jak rozhodují jimi volení zastupitelé: Bylo to celé trochu mimo mísu.

Přesto zákonu o obcích, který řeší požadavek na veřejnost zasedání zastupitelstva obce, neodporuje, pokud se z legitimních důvodů k tajnému hlasování přistoupí. Zákon je tedy na straně krupských zastupitelů. Předpokládá totiž, že některé procedurální otázky budou upraveny v jednacím řádu zastupitelstva (§ 96) a způsob hlasování lze za procedurální otázku považovat. Nicméně, i právník Adam Furek z odboru dozoru a kontroly veřejné správy MV ČR vnáší do uvedeného způsobu hlasování špetku pochybnosti, cituji: "To, že tajného hlasování může být v konkrétním případě zneužito ke snižování odpovědnosti členů zastupitelstva obce za přijatá rozhodnutí, je otázkou politické odpovědnosti členů zastupitelstva, nikoli důvodem pro konstatování nezákonnosti."

Shrnuto, krupští zastupitelé v případech tajného hlasování postupovali a postupují plně v souladu se zákonem. Ať se to někomu líbí nebo ne. Jak oni sami hodnotí míru své osobní politické odpovědnosti, to už je jen na nich. A na voličích je zvážení všech pro a proti až půjdou přístě k volební urně.

Dovolím si na závěr vzpomínku na svoji prostořekou redakční kolegyni. Ta krátce po revoluci, v roce 1991, po tiskovce jednoho z ministrů, ve zcela jiném čase, v jiných souvislostech a na zcela jiné politické úrovni prohlásila: "Znám jen dva druhy politiků. Ty, kteří mají koule a ty, co se s hnědým proužkem na spodním prádle už narodili."   

Mohlo by vás zajímat...

 

Ručně psané blahopřání, poděkování, dopis k významné životní události, se dnes už moc nenosí. Postupem doby jsme vzájemnou komunikaci, včetně zmíněných forem, zautomatizovali. Od časů ručně psaných kartiček, pohlednic a dopisů, kdy reflexe vztahu k příjemci byla často podpořená i zdobným písmem nebo spontánní malůvkou, jsme podobu přání zúžili na...

Psaní blogu může být skvělý přivýdělek i podnikání na plný plyn, pokud vás baví psát. Blogování si ale nepleťte s ventilováním svých pocitů, které ze sebe potřebujete setřást. Skuteční blogeři jsou profíci, co perfektně rozumí některému z oborů a mohou prostřednictvím blogu poskytovat hodnotné rady a informace. Například o vaření, o životosprávě, o...

Včera jsem se protáhla kolem Perly v Řetenicích. Nostalgie na krovkách, rozstřílená na cimpr campr. Na druhou i na tu první.

Když makám na zakázce, která mě baví, nevnímám čas. Byla bych schopná pracovat 20 hodin denně. A bývám nesnesitelná. Pokud mě někdo vyruší, velmi rychle se dostávám do stavu nepříčetnosti.

Kdybyste nevěděli, jak má vypadat dobrý copy text na sociálních sítích, pak nějak jako ten text dole. (Na chyby nekoukejte, ani nebrblejte, že to je zbytečně ukecaný.) Jde nejspíš o spontánní akci po krátkém protření víček. Podstatný je ten nápad. A ten je boží!