Občas je dobré vypadnout od všech a od všeho

18.08.2019

Dnešní doba je fofr. Po škole nasednete na rychlík, kterým profrčíte manželstvím, zaměstnáním, různými vzlety a pády. Jednou se pak nestihnete ani ohlédnout a zjistíte, že je konec. Aniž byste si tu cestu pořádně užili.

Jsem taková turbo myš, co neumí věci dělat pomalu a potřebuje mít všechno hned. Nikdy jsem to neřešila. Až přišlo varování: Buď si najdeš čas na odpočinek a sama na sebe, nebo až zase příště upadneš na hubu, už se z ní nezvedneš. A když jsem na obrazovce sledovala, jak se moje srdíčko snaží namalovat něco zajímavějšího než nudnou zvlněnou čáru, uvědomila jsem si, že se celá léta sama k sobě chovám sakra macešsky.

Proto si od té doby dopřávám alespoň jednou týdně odpoledne jenom pro sebe. Vyrážím sama ven. Příroda člověka vyčistí a nahodí. A když mě náhodou před odchodem přepadne představa, že to beze mě nejde, že musím támhleto a ještě tohle, bleskově si vybavím obrazovku s rovnou bílou čárou, za kterou už není nic. A ono to pomáhá.

Pokud chcete pro své zdraví něco udělat, začněte myslet víc na sebe. Vypadněte občas pryč od lidí, z všednosti. Neberte s sebou nikoho. (Nedbejte ani těch smutných psích očí s rozloženýma novinama na gauči.) Nezapomeňte hodit do ruksaku kávu, pití a něco dobrého, ať nemusíte mezi lidi vůbec strčit nos.

Vhodných tras pro podobný relax najdete na Teplicku spoustu. Žijeme v nádherné krajině. Některé tipy jsou na téhle stránce. Dnes sem přidám svoji oblíbenou trasu, která je tak akorát na jedno fajné odpoledne. Absolvujte ji nejlépe ve všední den, kdy téměř nikoho nepotkáte. Protáhne vás úžasnou krajinou Hrobčicka, nad kterou bdí Bořeň a poskytne skvělá místa, kde můžete rozjímat a třídit myšlenky. Autem zaparkujete v Hrobčicích a dál se vydáte po svých (viz mapka).

Kromě několika příjemných posezení s parádními výhledy, potkáte staré kostelíky, jako stvořené pro chvíli usebrání. Trasa má jen něco kolem osmi kilometrů a trvá zhruba dvě až tři hodinky. Podle toho, jestli po cestě něco namalujete, nafotíte, zacvičíte si jógu nebo budete odpočívat, nasávat ticho a třídit myšlenky. Zkrátka to, co v daný okamžik budete chtít dělat jenom vy, bez ohledu na potřeby a nálady druhých.

Trasu si můžete libovolně měnit, prodloužit i zkrátit. Jindy vyjít odjinud, najít další zajímavé trasy. Možností je spousta. Hlavně se do toho dejte.  

Mohlo by vás zajímat... 

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.