Občas je dobré vypadnout od všech a od všeho

18.08.2019

Dnešní doba je fofr. Po škole nasednete na rychlík, kterým profrčíte manželstvím, zaměstnáním, různými vzlety a pády. Jednou se pak nestihnete ani ohlédnout a zjistíte, že je konec. Aniž byste si tu cestu pořádně užili.

Jsem taková turbo myš, co neumí věci dělat pomalu a potřebuje mít všechno hned. Nikdy jsem to neřešila. Až přišlo varování: Buď si najdeš čas na odpočinek a sama na sebe, nebo až zase příště upadneš na hubu, už se z ní nezvedneš. A když jsem na obrazovce sledovala, jak se moje srdíčko snaží namalovat něco zajímavějšího než nudnou zvlněnou čáru, uvědomila jsem si, že se celá léta sama k sobě chovám sakra macešsky.

Proto si od té doby dopřávám alespoň jednou týdně odpoledne jenom pro sebe. Vyrážím sama ven. Příroda člověka vyčistí a nahodí. A když mě náhodou před odchodem přepadne představa, že to beze mě nejde, že musím támhleto a ještě tohle, bleskově si vybavím obrazovku s rovnou bílou čárou, za kterou už není nic. A ono to pomáhá.

Pokud chcete pro své zdraví něco udělat, začněte myslet víc na sebe. Vypadněte občas pryč od lidí, z všednosti. Neberte s sebou nikoho. (Nedbejte ani těch smutných psích očí s rozloženýma novinama na gauči.) Nezapomeňte hodit do ruksaku kávu, pití a něco dobrého, ať nemusíte mezi lidi vůbec strčit nos.

Vhodných tras pro podobný relax najdete na Teplicku spoustu. Žijeme v nádherné krajině. Některé tipy jsou na téhle stránce. Dnes sem přidám svoji oblíbenou trasu, která je tak akorát na jedno fajné odpoledne. Absolvujte ji nejlépe ve všední den, kdy téměř nikoho nepotkáte. Protáhne vás úžasnou krajinou Hrobčicka, nad kterou bdí Bořeň a poskytne skvělá místa, kde můžete rozjímat a třídit myšlenky. Autem zaparkujete v Hrobčicích a dál se vydáte po svých (viz mapka).

Kromě několika příjemných posezení s parádními výhledy, potkáte staré kostelíky, jako stvořené pro chvíli usebrání. Trasa má jen něco kolem osmi kilometrů a trvá zhruba dvě až tři hodinky. Podle toho, jestli po cestě něco namalujete, nafotíte, zacvičíte si jógu nebo budete odpočívat, nasávat ticho a třídit myšlenky. Zkrátka to, co v daný okamžik budete chtít dělat jenom vy, bez ohledu na potřeby a nálady druhých.

Trasu si můžete libovolně měnit, prodloužit i zkrátit. Jindy vyjít odjinud, najít další zajímavé trasy. Možností je spousta. Hlavně se do toho dejte.  

Mohlo by vás zajímat... 

K většině hradů vedou cesty vzhůru, do kopců. Trochu námahy, kterou musí člověk vynaložit, aby se k nim vyškrábal, se v cíli vrací měrou vrchovatou. Genius loci těch míst bývá úchvatný a empatické i romantické duše hluboce zasahuje. Historické monumenty, které na krajinu shlíží už stovky let, vnímáme se zvláštním vzrušením. Jako oživlé filmové...

První Velikonoce, kdy od svého bratra nebudu mít zadek zmalovaný modrými pruhy. Taky to bude poprvé, co jsem se přes vajíčkové svátky, kůzlečí mordy, beránky krájené na sto kusů a opilecké šílenství přenesla bez újmy. Užívám si dobře rozjetý sólo mejdan. Nemusela jsem si ani trhat obličej do úsměvu, odpovídat na přání sousedů a tvářit se mile. Taky...

V Řecku začíná příprava na Velikonoce tři týdny před tzv. Čistým pondělím, kdy hospodyňky celý den myjí nádobí a děti pouštějí draky. O víkendu se konají zabíjačky, aby si lidé užili maso, než se ho budou muset na 40 dní úplně vzdát.

Na sociálních sítích se objevil příspěvek paní, která líčila, jak starší žena na zastávce zničehonic upadla a "zůstala ležet v bez vědomí".

V Hřebečné u Abertam řeší, jak se bránit nájezdným chacharům. Do obce se třemi desítkami domů se chystají vpadnout developeři a postavit tady až 20 nových apartmánů. Místní se ptají, zda s takovou ještě z Krušných hor něco zbude. Budiž jim útěchou, že v nájezdech nenažrané smetánky nezůstane jejich obec sama. Fuck you pracháči!

Ještě než si po obědě Méďa stačil utřít ústa do ubrousku, dostal befell, aby se pochlapil, nečuměl jak štěně odervaný od cecku na déšť za oknem, protože pojedeme na výlet.