Pro budoucí Shakespeary

21.01.2021

Potencionální Shakespearové,

než se posadíte k počítači, promnete prsty a pustíte je na klávesnici, měli byste znát několik zásad. Skutečnost, že na pultech s bestsellery citelně chybí vaše kniha, vás může skvěle motivovat, ale pro odstartování spisovatelské dráhy je to málo. 

Je potřebné zaseknout do povědomí tři zásadní věci a dodržovat je. Bez nich v sobě svůj talent zadupete ještě před tím, než si stačí zaskotačit ve světlech popularity.

Dříme ve vás spisovatel?
Dříme ve vás spisovatel?

Psát můžete všude. A nemusíte mít u sebe zrovna notebook. Docela postačí kapesní blok nebo účtenka z kavárny.  

Jasně, stane se. Objeví se chlap z Horní Dolní, sepíše zážitky z pasení krav, prdí na formu, na pravidla, vychrlí na papír, co prožil, a jeho kniha je trhákem. Aniž by dotyčný na sobě kdy pracoval, nebo přečetl víc, než dvě strany Slabikáře.

Podobnými jevy se nenechte odradit.

Výjimky potvrzují pravidlo, od toho tu jsou. Vy musíte chtít a věřit si. Abyste jednou v ruce drželi výtisk své knihy, je potřeba dostat do krve následující zásady.

1) ČÍST

Nemyslím dětské časopisy, komiksy, porno nebo zahrádkáře, ale učit se od profíků. Číst beletrii, poezii, sci-fi (podle toho, kam s vámi sympatie smýkají). Četbou se učíte vnímat svět intenzivněji. Díla jednotlivých autorů vám pomohou rozšiřovat váš vlastní svět. Vaše slovní zásoba začne košatět, stejně tak představivost, což jsou dojné krávy ve věnu každého dobrého spisovatele.

O knihách, které přečtete, si dělejte poznámky. Jak jste vnímali děj, dynamiku textu, jednotlivé postavy, dialogy, které pasáže vás dostaly do kolen a které naopak nudily - a proč. Jestli vás obsah do sebe vtáhl, nebo jste se do čtení museli nutit. To všechno jsou poznatky, které vám později pomohou při vlastní tvorbě.  

Zapisujte si myšlenky.
Zapisujte si myšlenky.

Myšlenky druhých jsou potravou pro vaše vlastní myšlenky.

2) PSÁT

Jaký to objev u břehů Ameriky! Stejně jako se z dobrého kytaristy nestane bez cvičení rocková hvězda, tak se ani z vás bez pravidelného psaní nestane hvězda knižního trhu. Tak to je.

Na dobrém stylu je třeba makat. Umět proplouvat mezi hranami fantazie, udržet si čistou hlavu v bouři pocitů. Styl nevytříbíte bez intenzivního psaní. Jestliže jste nikdy nepsali, váš Shakespeare může být někde uvnitř zapikaný, ale surový, bez vůně, bez šťávy a emocí. Musíte se vypsat, ohoblovat nánosy zažitých nicmoc stylů až na mízu. Pak budete na správné cestě.

Pište denně. Postřehy, deník, myšlenky, dojmy, příběhy, které zaslechnete. Jděte sami sobě vstříc. Posilujte výrazové schopnosti vším, co se děje kolem vás. Prostřednictvím obrazu, situace na ulici, koncertu, fotografie, psaním deníku, a především aktivním životem. Doma na zadku inspiraci neposbíráte. A jestliže ve vás spisovatel skutečně chrní, po čase ho probudíte a řeknete: "Jo, tohle je přesný. Tenhle styl, to jsem já. Od hlavy až po duši."

Zapojte kreativitu.
Zapojte kreativitu.

Účinným tréninkem může být psaní deníku formou koláží. Jde o způsob, který zdokonaluje selekci podstaty od zbytečností a perfektně ostří myšlenky i formu výrazových prostředků.

3) ZPĚTNÁ VAZBA

Bez zpětné vazby můžete pohořet. Budete přesvědčení, že píšete skvěle a ono to nebude ani na dobrou s mínusem. Proto občas předhoďte úryvek někomu, kdo vám řekne na férovku, jestli je to ke čtení. Později mu pak podsuňte i dokončené dílo.

Takovým pokusným králíkům se říká beta-čtenáři. Neměl by to být někdo, kdo vás bezhlavě miluje nebo naopak nenávidí. Podobní kritici jsou pod zřejmým vlivem a jejich názory bývají o ničem. Jmenujte beta čtenářem někoho neutrálního, o kom víte, že vás nebude šetřit, ale ani zbytečně shazovat. Někoho, kdo rád čte a neskončil jen u Honzíkovy cesty. Mimochodem, beta-čtenářů je dobré mít několik. Víc hlav... Vždyť to znáte.

P.S.

Je toho ještě spousta. Prozatím bude stačit, držet se uvedených rad. Jo, a ukliďte si psací stůl. Aby vás hledání nepodstatných maličkostí nezdržovalo při hledání sebe sama. Přeju hodně štěstí!

Mohlo by vás zajímat...

Ručně psané blahopřání, poděkování, dopis k významné životní události, se dnes už moc nenosí. Postupem doby jsme vzájemnou komunikaci, včetně zmíněných forem, zautomatizovali. Od časů ručně psaných kartiček, pohlednic a dopisů, kdy reflexe vztahu k příjemci byla často podpořená i zdobným písmem nebo spontánní malůvkou, jsme podobu přání zúžili na...

Psaní blogu může být skvělý přivýdělek i podnikání na plný plyn, pokud vás baví psát. Blogování si ale nepleťte s ventilováním svých pocitů, které ze sebe potřebujete setřást. Skuteční blogeři jsou profíci, co perfektně rozumí některému z oborů a mohou prostřednictvím blogu poskytovat hodnotné rady a informace. Například o vaření, o životosprávě, o...

Včera jsem se protáhla kolem Perly v Řetenicích. Nostalgie na krovkách, rozstřílená na cimpr campr. Na druhou i na tu první.

Když makám na zakázce, která mě baví, nevnímám čas. Byla bych schopná pracovat 20 hodin denně. A bývám nesnesitelná. Pokud mě někdo vyruší, velmi rychle se dostávám do stavu nepříčetnosti.

Kdybyste nevěděli, jak má vypadat dobrý copy text na sociálních sítích, pak nějak jako ten text dole. (Na chyby nekoukejte, ani nebrblejte, že to je zbytečně ukecaný.) Jde nejspíš o spontánní akci po krátkém protření víček. Podstatný je ten nápad. A ten je boží!

Máte dotaz?