Jak na reklamní text?

29.07.2018

Od reklamního textu nikdo nečeká literární zážitek. Ten si můžeme dopřát přiměřeným přísunem beletrie. Přesto i reklamní text musí mít něco, nad čím nebude čtenář široce zívat. A stejně jako krví a potem napsané literární skvosty, i on by měl mít nějakou pointu, cíl. Nemůžeme ho hodit jen tak ledabyle na papír a říct: A teď se chlapče čiň!

Když chcete uvařit guláš, připravíte si cibuli, papriku, sádlo, slaninu, koření, vývar, no a samozřejmě flák masa. Ingredience, bez kterých byste neukuchtili ani slabý odvar gulášové polívky. 🍲

A ty správné přísady potřebuje i dobrý reklamní text:

➡️ EMOCE - to je grunt. Nejdůležitější složka textu.
➡️ PROBUZENÍ ZVĚDAVOSTI - nevaříte bez soli, že ne?
➡️ PROBLÉM - koření. Ani moc, ani málo.
➡️ EMPATIE - vývar. Když ji odfláknete, odnese to výsledná kvalita.
➡️ ŘEŠENÍ - příslib hladovějícím, že je nasytíte.
➡️ PRODUKT - to, bez čeho zákazník nemůže žít, dýchat, spát, radovat se...

✅ NADPIS
Reklamní článek je jako vlak, který uvedete do pohybu pomocí lokomotivy. Tou je NADPIS. Stručný, provokující zvědavost a obsahující alespoň jedno slovo, které by se dalo předhodit vyhledávačům. Zvědavost nepodceňujte. Je jako dveře. Buď zájemce donutí otevřít a číst dál, nebo dotyčný nevezme ani za kliku.

✅ PROBLÉM
Když už jste potencionálního zákazníka dostali k tomu, že se začetl, musíte jeho duši v úvodu řádně naklepat. Najít relevantní Achillovu patu k produktu, který mu budete nabízet a rejpnout citelně do živého. Když například prodáváte boty, začnete třeba takhle: Víte, o co si koledujete, když máte podrážky prošlapané, že skrz ně cítíte i krovky berušek? Když si nohy div nespálíte od vyhozeného vajglu na ulici? Když vás netěší procházky, protože se bojíte, aby se vám boty nerozpadly? A když nestíháte autobus, protože v těch starých botách vás předhoní i dobře trénovaný šnek?

✅ EMPATIE
V momentě, kdy človíček měkne tak, že mu pomalu slza skápne, předhodíte do textu sami sebe. Tím ho za a) nesmírně potěšíte, za b) získáte si jeho důvěru. Třeba: Pozor, abyste nedopadli jako já. Mně se kvůli ošoupané podrážce začaly křivit záda, nohy a pomalu i charakter... 😊

✅ IDEÁLNÍ STAV - ŘEŠENÍ - MOTIVACE

Následuje další masáž - popis ideálního stavu (řešení) a rozbouření touhy. Tak, aby si potencionální klient na konci otřel čelo a vydechl: ano, ano, ano - přesně tohle musím mít!
Třeba takhle: Ten pocit, když nohy vsunete do nových, pevných a pohodlných bot... Když je máte jako v bavlnce a můžete se vracet z procházek bez bolesti, puchýřů a hanby. Ta rozkoš, když se nohy nepotí a můžete je vyzout i na audienci u anglické královny.

✅ PRODUKT
Jen tak mezi řečí naznačíte, že přesně takové boty pro klienta máte. Jednoduchou přímkou se dostanete k vyzdvižení svých proto na případná proč. A když v závěru utrousíte něco vtipného, vytvoří váš reklamní text z nabízených bot manu nebeskou, které zákazník neodolá.