Jak na titulek? Zastříhej ušima

29.07.2018

Titulek může být ledovec na trase Titaniku i Mount Everest čnící v krajině. Může praštit čtenáře po frňáku tak, že bude ignorovat hlad i žízeň a hltat váš text jak Sahara kapky deště. Anebo to bude nuda, která strhne ke dnu nezájmu celý článek. (Rozuměj, nikdo si nepřečte ani tu skvělou úvodní větu, kterou jsi smolil dvě hodiny.)

Záleží na tom, o čem píšete. V případě prodejního článku musíte titulek dosolit klíčovými slovy. To je bez diskuse. Jinak je ale možné následující postup aplikovat i v marketingových textech.

K titulku můžete přistupovat s lehkostí tankové brigády, zapadlé někde v šumavských mokřinách, kde generálové oslavují, že přežili. Hlavní je ubrzdit v serpentýnách do klišé a v odbočkách k otřepanému standardu. Nepodrobujte se duševnímu cévkování jenom proto, abyste "byli ještě v normě". Naopak. Otevřete vrata pocitům i těm špatným vlastnostem, o kterých v životopisech zarytě mlčíte. Uvolněte se. (Bez ohledu na následky.)

Pamatujte si základní pravidlo: Titulek se nikdy nepíše jako první. Hezky si počká, až se vyplkáte, vyprázdníte své básnické střevo. Teprve, když text protáhnete korekturou a po několikáté si ho přečtete, nastane jeho chvíle.

Dejte si pauzu. Ale jen takovou, aby dojmy úplně nevyčpěly. Někde v zásuvce mezi třetím okem a kořenem nosu vyhrabejte první pocity. Tři, čtyři, pět... Pojmenujte je. Neděste se, když to bude mimo cibulák a zdánlivě o koze, přestože jste celou dobu psali o arabských plnokrevnících. Hoďte ta slova, která vás napadla, na papírky. Kombinujte je, měňte pořadí. Najděte k nim synonyma, když budou jalová a zvyšte kalibr, když budou měkká. Zkrátka si s nimi pohrajte. A v okamžiku, kdy budete mít titulek už, už na jazyku, přidejte pižmo hlavního tématu, ať se smysl neodvalí daleko od stromu.

Pro inspiraci vkládám myšlenkovou magistrálu, kterou jsem dospěla k titulku Zastříhej ušima. Dílko graficky rozpačité, leč obsahově vypovídající a vytvořené s důvěrou ve vaši technickou velkorysost. Tak ať se daří a z klávesnice kouří! 

Nejnovější články na mém blogu

 

Cejch na rodičovským svědomí. Kdo může odpřisáhnout, že u prvního dítěte nedělal chyby? Houbeles. Nasekali jsme jich spoustu, abychom u těch dalších už mohli dělat ramena. Byla jsem také první dítě svých rodičů, tak vím své. Vím, jaké břímě nám prvorozeným rodiče do vínku naloží a jak se pod ním často ohýbáme ještě ve stáří.

Všimla jsem si, že frčí selfíčka s domácími mazlíčky. Tak jsme s Hugem taky jedno spáchali. V teplické Zámecké zahradě. Přestože jsem tou dobou měla být někde docela jinde a pracovat.