Jakub Mráček: Ve skautingu se naučíš pracovat se svým strachem

10.10.2019

K přírodě a k dobrodružství jsem měla od mala blízko. A kdyby v době mého dětství byl povolený skaut, možná bych v něm uvízla. Třeba jako sestra Lasička. Jisté je, že zájem o Skauting po jeho znovuobnovení stále roste. Od roku 2006 se členská základna například rozšířila o celých 50 procent a dnes má Junák - český skaut bezmála 61 tisíc členů. V čem je přitažlivost Skautingu a co současným dětem poskytuje, o tom jsem se bavila s vedoucím skautského střediska Dvojka Teplice a členem městského zastupitelstva Jakubem Mráčkem.

Jakub Mráček v táborové kuchyni. Foto: Martin Libich
Jakub Mráček v táborové kuchyni. Foto: Martin Libich

Jak jste se ke skautingu dostal?

Můj příběh byl tehdy, v roce 2003, netypický. Přišel jsem na pozvání kamarádky na prahu plnoletosti. Prostě mě lákalo být s dětmi a vymýšlet pro ně program. Dneska už to tak mimořádný úkaz není. Do našeho střediska přicházejí dospělí rok co rok.

Co jste ve skautingu našel?

Předně to byla příležitost, a to nejen k vedení. Asi jsem si to v těch začátcích neuvědomoval, ale i pro dospívající a dospělé toho skauting nabízí strašně moc. I když to může znít otřepaně, ale řeknu to. Skauting je seberozvoj. Naučil jsem se hodně o sobě i o lidech kolem sebe, přijal do té doby nemyslitelné výzvy: naučit se vařit pro sto lidí, zorganizovat velkou akci, stavět dům z cihel i ze dřeva. A taky, jak je u skautů časté, jsem v našem středisku poznal svoji manželku.

Na vrcholu Triglavu se skautskou expedicí po Julských Alpách.
Na vrcholu Triglavu se skautskou expedicí po Julských Alpách.

Jaký máte největší zážitek?

To je nesmírně těžké vybrat. Mohl bych vyprávět o roverských expedicích do Tater nebo Julských Alp (roveři jsou skauti ve věku středoškoláků), o atmosféře táborových ohňů, o přípravě nočních her. Nakonec to ale asi je skautský slib. Konal se nad ránem na skalní vyhlídce vysoko nad řekou.

V čem je přínos skautingu pro děti?

Získají sebevědomí a naučí se pracovat se svým strachem. Dřív jsem si myslel, že tou největší devizou skautů je schopnost spolupráce, ale to se dneska naučíte i ve škole. Poznat důvěru kamarádů a zároveň být i sám důvěryhodný, překonávat sám sebe, vážit si sebe i lidí ve svém okolí, to dokáže účinně pěstovat skauting. Nevidím pro něj v téhle oblasti konkurenci.

V Beuronské kapli v Teplicích. Dřevěné vázané lešení vzniklo jako skautský projekt. Foto: Jiří Štojdl
V Beuronské kapli v Teplicích. Dřevěné vázané lešení vzniklo jako skautský projekt. Foto: Jiří Štojdl

Co vás v poslední době překvapilo a z čeho jste měl radost?

Jednoznačně pozitivní přijetí neskauty a rodiči. Vstupoval jsem do hnutí v době, kdy skaut byl tak trochu pro posměch. To se hodně změnilo, řeknu tři příklady:

- Dneska děti na sv. Jiří, což je patron skautů, chodí hrdě v kroji do školy a spolužáky to zajímá.

- Druhým rokem pořádáme tzv. Sigma kurzy pro rodiče našich dětí. To je seriál setkání, na kterých skauting dospělákům představujeme. Zájem je velký.

- Když teď stavíme novou klubovnu a organizujeme k tomu na HitHit.com internetovou sbírku, přispívají nám skauti z daleka i rodiče bývalých členů. Nejvíc mě ale těší, že sami skauti a jejich rodiny nabízejí vlastnoručně připravené odměny pro přispěvatele. Pro mě je to důkaz opravdu živé komunity, ze které mám velkou radost.

Zmínil jste stavbu nové klubovny, proč jste se do ní pustili?

Počet členů u nás za posledních 10 let vzrostl dvojnásobně. Dnes máme asi 215 lidí. To znamená, že každý den v týdnu máme schůzky a některé oddíly se do své klubovny fyzicky nevejdou. Naštěstí nám tepličtí evangelíci půjčují zahradu, takže když se schůzky překrývají, vejdeme se tam. Zkrátka: Ten provizorní likusák, postavený s výhledem tří let, oslaví letos už 50. narozeniny a pro nás je už zatraceně malý.

Věříte, že se projekt podaří zrealizovat?

Právě jsme získali stavební povolení a jen co nabude právní moci, začínáme kopat! Koupili jsme pozemek v Trnovanech za ředitelstvím policie, zbourali ruinu a teď se pustíme do stavby. Hotovo by mělo být v závěru příštího roku. Zatím jsme proinvestovali necelé 3 miliony a celkové náklady jsou 6,5 milionu. Momentálně, jak jsem už zmínil, se snažíme získat část prostředků internetovou sbírkou na HitHitu. Do 9. listopadu musíme vybrat alespoň 222 tisíc, jinak se peníze vrací. Zatím jsme na 67 procentech, takže věřím, že cíle dosáhneme.

 Ing. Jakub Mráček

Vystudoval makromolekulární chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Od roku 2008 učí chemii na teplickém gymnáziu a posledních 10 let vede skautské středisko Dvojka Teplice. V posledních dvou obdobích pracuje také jako člen zastupitelstva za Volbu pro Teplice. Chová včely, žije v Teplicích a s manželkou Lídou mají dvě děti. 

Mohlo by vás zajímat...

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.