John Katzenbach: Psychoanalytik

12.09.2019

Včera jsem dočetla... A dám si pár dní pauzu...

John Katzenbach: PSYCHOANALYTIK

Jedna z knih, od které se odlepujete s obtížemi a pouze v životně vyhrocených situacích. Třeba když nutkavá potřeba vstát a odejít na záchod konečně zvítězí nad neustálým: ještě jednu kapitolu. Když zjistíte, že potřetí čtete stejný odstavec, protože jste právě několik vteřin upadli do hlubokého spánku. Když vás rodina přinutí, abyste něco málo snědli a vypili, zkrátka, když rozum začne vítězit nad šílenstvím.
▪️▪️▪️
Zdařilý překlad, dokonalá autorova ekvilibristika popisu postav a prostředí, zúženého na podstatná fakta. Tak, aby přílišná popisnost nebrzdila spád děje. Skvěle zvolený rytmus a vyjadřovací nástroje i slovník vypravěče. Vše dotažené k magii, která namíchá utrejch, co vám nedovolí se od příběhu odtrhnout, natož ho sledovat někde z bezpečné vzdálenosti.
▪️▪️▪️
Ricky Starks je psychoanalytik s vlastní praxí, s velmi dobrým příjmem, s celkem nezajímavým životem až na mezeru po manželce, která zemřela na rakovinu. Běžné, každodenní rituály, všudypřítomná všednost a jednou za rok v srpnu dovolená na letním sídle. Pacienti z vyšších vrstev k němu přicházejí s bordelem, který si v hlavě neumí sami srovnat. A Ricky věří, že v tomhle nijak obtížném rytmu už to nějak doklepe.

▪️▪️▪️
Jenomže v čekárně ordinace v den svých narozenin objeví blahopřání: "Všechno nejlepší k narozeninám, pane doktore. Zničil jste mi život. A já jsem teď pevně odhodlán zničit ten váš. Podepsán Dupynožka."
▪️▪️▪️
Ricky, do té doby kolíbaný bezpečnou každodenností, se najednou ocitá ve hře - jak sled rychlých událostí označuje Dupynožka. Na horské dráze situací, které na sebe navazují, rozlézají se do všech stran jeho života a zasahují všechno kolem jako infekce. Do 15 dnů má zjistit, kdo Dupynožka je a komu údajně ublížil. V opačném případě musí spáchat sebevraždu, nebo Dupynožka zabije některého z jeho příbuzných.
▪️▪️▪️
Ricky Starks přijde postupně o dům, někdo mu vysaje všechny účty, je na něj podaná žaloba pro znásilnění pacientky, klienti mizí, jeho život se řítí ke hraně strže a Ricky není schopen rozluštit, kdo Dupynožka je. S posledními zbytky rozumu naplánuje svoji sebevraždu. Sám v sobě pohřbí Rickyho Starkse, aby se na scéně objevil s novou identitou, novou minulostí a životem. Vytvoří člověka, zbaveného zranitelnosti, soustředěného na jednu jedinou věc: Na dokonalou pomstu.
▪️▪️▪️

Kniha vyšla v roce 2002 v edici Nejlepší světové čtení, vydal The Reader´s Digest Asociation v překladu Pavla Medka.

Mohlo by vás zajímat...

Vejšlap po vrcholcích Krušných hor. Sice jsme nedošli do plánovaného cíle, kterým byl původně nejvyšší vrchol Krušných hor, Pramenáč, protože ta nána v navigačním centru si dělala z lidí prdel a navedla nás opačným směrem, i tak to ale stálo za všechny puchejře.

Nikdy jsem úsměvy neplýtvala. Kdybych byla mužskej, říkali by: Hele, támhle jde ten bručoun, jako kdysi o mém tátovi. A jako ženská? Raději to nechci vědět.

Zář 18

No 2

Bílému někdy trvá věky,

Včera jsem musela šmírovat online zastupko, tak byla k večeři rychlovka. Chleba a to, co najdeš v lednici. Namazaný krajíc s paštikou jsem dozdobila plátkem sýra a rajčátky. Chleba jsem přeložila, aby se paštika neválela halabala na povrchu, neb by při psaní hrozil její přenos do ofiny, na triko nebo na klávesnici. Znám se.
Už dlouho jsem přeložený...

Vyběhla jsem do noci. Za štěkotem psa. Nikde nikdo. Jen modrá okna hlídačů televizí.