John Katzenbach: Psychoanalytik

12.09.2019

Včera jsem dočetla... A dám si pár dní pauzu...

John Katzenbach: PSYCHOANALYTIK

Jedna z knih, od které se odlepujete s obtížemi a pouze v životně vyhrocených situacích. Třeba když nutkavá potřeba vstát a odejít na záchod konečně zvítězí nad neustálým: ještě jednu kapitolu. Když zjistíte, že potřetí čtete stejný odstavec, protože jste právě několik vteřin upadli do hlubokého spánku. Když vás rodina přinutí, abyste něco málo snědli a vypili, zkrátka, když rozum začne vítězit nad šílenstvím.
▪️▪️▪️
Zdařilý překlad, dokonalá autorova ekvilibristika popisu postav a prostředí, zúženého na podstatná fakta. Tak, aby přílišná popisnost nebrzdila spád děje. Skvěle zvolený rytmus a vyjadřovací nástroje i slovník vypravěče. Vše dotažené k magii, která namíchá utrejch, co vám nedovolí se od příběhu odtrhnout, natož ho sledovat někde z bezpečné vzdálenosti.
▪️▪️▪️
Ricky Starks je psychoanalytik s vlastní praxí, s velmi dobrým příjmem, s celkem nezajímavým životem až na mezeru po manželce, která zemřela na rakovinu. Běžné, každodenní rituály, všudypřítomná všednost a jednou za rok v srpnu dovolená na letním sídle. Pacienti z vyšších vrstev k němu přicházejí s bordelem, který si v hlavě neumí sami srovnat. A Ricky věří, že v tomhle nijak obtížném rytmu už to nějak doklepe.

▪️▪️▪️
Jenomže v čekárně ordinace v den svých narozenin objeví blahopřání: "Všechno nejlepší k narozeninám, pane doktore. Zničil jste mi život. A já jsem teď pevně odhodlán zničit ten váš. Podepsán Dupynožka."
▪️▪️▪️
Ricky, do té doby kolíbaný bezpečnou každodenností, se najednou ocitá ve hře - jak sled rychlých událostí označuje Dupynožka. Na horské dráze situací, které na sebe navazují, rozlézají se do všech stran jeho života a zasahují všechno kolem jako infekce. Do 15 dnů má zjistit, kdo Dupynožka je a komu údajně ublížil. V opačném případě musí spáchat sebevraždu, nebo Dupynožka zabije některého z jeho příbuzných.
▪️▪️▪️
Ricky Starks přijde postupně o dům, někdo mu vysaje všechny účty, je na něj podaná žaloba pro znásilnění pacientky, klienti mizí, jeho život se řítí ke hraně strže a Ricky není schopen rozluštit, kdo Dupynožka je. S posledními zbytky rozumu naplánuje svoji sebevraždu. Sám v sobě pohřbí Rickyho Starkse, aby se na scéně objevil s novou identitou, novou minulostí a životem. Vytvoří člověka, zbaveného zranitelnosti, soustředěného na jednu jedinou věc: Na dokonalou pomstu.
▪️▪️▪️

Kniha vyšla v roce 2002 v edici Nejlepší světové čtení, vydal The Reader´s Digest Asociation v překladu Pavla Medka.

Mohlo by vás zajímat...

Když narazíte na rozhovor, určitě si ho přečtete raději než jiné články. Rozhovor dokáže časopis nebo zpravodaj oživit, přitáhnout publikum a když je správně vedený, zvýší i důvěryhodnost a profesionalitu redakce.

Led 08

Vzkaz

a kouskem vanilkového lusku.