John Katzenbach: Psychoanalytik

12.09.2019

Včera jsem dočetla... A dám si pár dní pauzu...

John Katzenbach: PSYCHOANALYTIK

Jedna z knih, od které se odlepujete s obtížemi a pouze v životně vyhrocených situacích. Třeba když nutkavá potřeba vstát a odejít na záchod konečně zvítězí nad neustálým: ještě jednu kapitolu. Když zjistíte, že potřetí čtete stejný odstavec, protože jste právě několik vteřin upadli do hlubokého spánku. Když vás rodina přinutí, abyste něco málo snědli a vypili, zkrátka, když rozum začne vítězit nad šílenstvím.
▪️▪️▪️
Zdařilý překlad, dokonalá autorova ekvilibristika popisu postav a prostředí, zúženého na podstatná fakta. Tak, aby přílišná popisnost nebrzdila spád děje. Skvěle zvolený rytmus a vyjadřovací nástroje i slovník vypravěče. Vše dotažené k magii, která namíchá utrejch, co vám nedovolí se od příběhu odtrhnout, natož ho sledovat někde z bezpečné vzdálenosti.
▪️▪️▪️
Ricky Starks je psychoanalytik s vlastní praxí, s velmi dobrým příjmem, s celkem nezajímavým životem až na mezeru po manželce, která zemřela na rakovinu. Běžné, každodenní rituály, všudypřítomná všednost a jednou za rok v srpnu dovolená na letním sídle. Pacienti z vyšších vrstev k němu přicházejí s bordelem, který si v hlavě neumí sami srovnat. A Ricky věří, že v tomhle nijak obtížném rytmu už to nějak doklepe.

▪️▪️▪️
Jenomže v čekárně ordinace v den svých narozenin objeví blahopřání: "Všechno nejlepší k narozeninám, pane doktore. Zničil jste mi život. A já jsem teď pevně odhodlán zničit ten váš. Podepsán Dupynožka."
▪️▪️▪️
Ricky, do té doby kolíbaný bezpečnou každodenností, se najednou ocitá ve hře - jak sled rychlých událostí označuje Dupynožka. Na horské dráze situací, které na sebe navazují, rozlézají se do všech stran jeho života a zasahují všechno kolem jako infekce. Do 15 dnů má zjistit, kdo Dupynožka je a komu údajně ublížil. V opačném případě musí spáchat sebevraždu, nebo Dupynožka zabije některého z jeho příbuzných.
▪️▪️▪️
Ricky Starks přijde postupně o dům, někdo mu vysaje všechny účty, je na něj podaná žaloba pro znásilnění pacientky, klienti mizí, jeho život se řítí ke hraně strže a Ricky není schopen rozluštit, kdo Dupynožka je. S posledními zbytky rozumu naplánuje svoji sebevraždu. Sám v sobě pohřbí Rickyho Starkse, aby se na scéně objevil s novou identitou, novou minulostí a životem. Vytvoří člověka, zbaveného zranitelnosti, soustředěného na jednu jedinou věc: Na dokonalou pomstu.
▪️▪️▪️

Kniha vyšla v roce 2002 v edici Nejlepší světové čtení, vydal The Reader´s Digest Asociation v překladu Pavla Medka.

Mohlo by vás zajímat...

V prvním článku jsem psala, jak jsem propadla fenoménu metody Bullet Journal (BUJO). Vlastně se mi jako první zalíbily zápisníky BUJO, z nichž některé jsou malými uměleckými skvosty. Článek o tom, jak jsme se s Bullet Journal "potkali", si můžete přečíst tady.

"Velmi brzy zapomínáme na věci, o kterých jsme si mysleli, že je nezapomeneme nikdy. Zapomínáme na lásky i zrady, zapomínáme, co jsme šeptali a co jsme křičeli, zapomínáme, kým jsme byli.Proto je dobré, zůstaneme-li v kontaktu sami se sebou, a na to zápisníky jsou. Když chceme tohle spojení udržet funkční, musíme se spolehnout jen sami na sebe: váš...

Zítra je sobota 1. května, a to kromě definitivního vítězství jara nad zimou znamená také Svátek práce. Pár let už ho slaví každý po svém. Pryč jsou doby alegorických vozů a dlouhých průvodů, třepetajících vlaječkami, které národ fasoval od předsedů ROH. Ulicemi se už netáhne vůně párků s hořčicí a ušní bubínky neproráží proslovy potentátů ani...

Dnešek je zasvěcený Světovému dni duševního vlastnictví. Jeho cílem je upozornit na všechny skvělé ženy a muže, kteří i přes bariéry konvencí, odtrhování si od úst, ukrajování spánku a vytváření neklidu v soukromí nacházeli způsoby, jak nevděčnému lidstvu usnadnit věci všední i ty méně obvyklé.