Každý má ochranku. Jak silná je ta vaše?

30.01.2019

Unesete toho víc, než si dokážete představit. Když přijde situace, o které si myslíte, že je to vaše konečná a nic horšího vás potkat nemůže, většinou potká.

Není to o tom, že by vám osud strouhal mrkvičku. Ani nejste vyvolenou obětí nějakého bestiálního mága, který by manipuloval s vaším životem. U smůly, když bychom bungee jumping ke dnu chtěli nějak nazvat, je to jako se vším. Někomu téměř nic, jinému celé nákladní vlaky.

Čím rychleji spěje společnost k určitému zenitu vývoje, tím hlouběji se ve vás mohou zařezávat výčitky. Sledujete, jak se kolem geometrickou řadou množí úspěšní a velmi bohatí lidé, jak přibývají šťastné rodiny, milující se páry a připadáte si jako poslední šutr v hromadě. Do toho přijede pravidelný nákladní vlak smůly, abyste nevyšli ze cviku, a totálně vás uvnitř zmasakruje.

Přesvědčovat někoho o tom, že to bude zase dobrý, když si apokalypsami prochází pravidelně, je těžký. Přesto je nutné uvědomit si důležitou věc. A sice, že na těch nástupištích, kolem kterých sviští nákladní vlaky plné smůly jeden za druhým, nestojíte sami. Že se všechny hnusy světa nespikly jen proti vám. Že je kolem vás spousta lidí, které ten černý parchant drží u dna tak, že už se na rozdíl od vás nedokáží ani nadechnout.

Proti vnitřním masakrům máte ale osvědčené zbraně. Tou nejsilnější je vaše vědomí, vy sami. Dokonce obvykle platí přímá úměra, že čím víc neštěstí a smůly vás potká, tím silnější kalibr na svou obranu do života získáváte. Posilují vás zkušenosti, které jste na svých cestách ke dnu posbírali. Opatrnost, kterou jste postavili k vlastním dveřím a dali padáka naivitě. Tvrdost, která jako nekompromisní bodyguard chrání vaši duši.

A teď si představte někoho z té smečky převelice šťastných lidí. Někoho, kdo se v životě setkal maximálně s tím problémem, že se mu zpozdil let na Bali. Upřímně, dokážete si tyhle duše, nekryté, naivní, nepřipravené a nevycvičené představit, jak se z ničeho nic ocitnou na vašem nástupišti? -