Trojlístek Kinzlová, Neumaier a Kotyzová vystavuje v Oseku

27.08.2020

Už jen do soboty 29. srpna se můžete přijít podívat do oseckého informačního centra na výstavu děl tří autorů s názvem Lenka Kinzlová a hosté. Válet se někde u vody vám počasí stejně nedovolí a v mezičase, než se vrhnete na některou z mnoha akcí, kde hudba, klobásy a pivo přetékají obvyklou mez všednosti, byste si měli dopřát i trochu zklidnění. A proč ne návštěvou výstavy. 

Tiffany lampa Lenky Kinzlové.
Tiffany lampa Lenky Kinzlové.

LENKA KINZLOVÁ 

Provede nás zátišími s nostalgií čokoládového pozadí holandských mistrů, překvapí portréty, v nichž integrují barevné odstíny do velkolepé kompozice, ale i těmi, ve kterých exploduje nálada, živená každou vráskou kolem úst. Stěžejní tvorbou autorky jsou vitráže především na Tiffaniho lampách. Působí na oko disciplinovaně v pracném řazení tvarů a barev, přesto jsou v podání Kinzlové půvabně rozmarné jako Vančurovo léto. 

Své vitráže i mozaiky vyzbrojuje autorka do milostného souboje se světlem. Každá její lampa a dekorační předmět, dokáže interiér povýšit na úžasný svět fantazie. Přestože se Lenka Kinzlová soustřeďuje především na vitráže, osobně mě nadchly i její výtvarné práce, například obraz Barevné město. 

Lenka Kinzlová je původem z Teplic. Později žila v Duchcově, kde učila na základní škole. Po přestěhování do Českých Budějovic se začala věnovat vitrážím Tiffany technikou. Absolvovala rekvalifikační kurz v Novém Boru a později vystudovala Andragogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pořádá kurzy Tiffany techniky a mozaiky. Věnuje se kresbě, malbě, galvanoplastice (pokovování přírodnin nebo předmětů mědí) a výrobě šperků. 

MARTIN NEUMAIER 

vystavuje vůbec poprvé. V jeho dílech se nejčastěji objevuje motiv ženy, který inspiroval velikány všech epoch a autor ho pojímá v pragmatických situacích i pozicích. Mimiku svých objektů neřeší tolik, jako třeba splynutí těla s prostorem. Výjimkou je snad portrét Emoce, v němž se snaží zachytit citovou explozi. Martin Neumaier je dříč a techniku olejomalby zvládá vemi dobře, přestože se do malování vrhl teprve nedávno. Trochu nejistý je zatím při hledání vlastního výrazu. Osobně si myslím, že by jeho cesta mohla vést někde mezi díly Pod hladinou a První sníh. 

Martin Neumaier se narodil v Ústí nad Labem a nyní žije v Teplicích. Pracuje u Správy železnic. Malovat začal cca před dvěma roky, kdy chtěl zjistit, jestli má nějaké geny po svém otci. Zúčastnil se kurzů malování a od roku 2019 se pustil do olejomaleb. Hraje na kytaru, rád cestuje, zajímá ho astrologie, psychosomatika a léčitelství.

LUCIE KOTYZOVÁ 

je z vystavující trojice nejmladší. V jejích pracích převládají barevné a tvarové kompozice, oproštěné většinou od konkrétních motivů. Zajímavým počinem je sada portrétů vytvořených jednou linií, fixovým perem, která dokládá zatímní hravost, se kterou Lucie k tvorbě přistupuje. Překvapí i střízlivě pojatá výšivka s motivem tulipánu na ostře kontrastním podkladu. Za vynikající dílo této autorky považuji obraz Pocity se strhujícím rytmem a působivou barevností. 

Lucie Kotyzová pochází z Českého Krumlova a v současné době studuje Univerzitu Palackého v Olomouci, obor anglický jazyk se zaměřením na tlumočení a překlad. Věnuje se malbě a kresbě a pod vedením Lenky Kinzlové se pustila i do výroby vitráží. Zabývá se také keramikou a grafikou.

Mohlo by vás zajímat...

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!