Kostel sv. Jakuba v Mrzlicích neminete

20.02.2020

Navštívit Mrzlice jako jediný cíl celodenního výletu, by vám svaly ani zážitkový potenciál moc neposílilo. Jedná se o malou vesničku, která je součástí Hrobčic a projdete jí za pár minut. Sice má, co nabídnout, ale hodí se spíš jako jedna ze zastávek v rámci naplánované delší túry.

Pokud tedy budete Mrzlicemi špacírovat, nezapomeňte se zastavit u kostela sv. Jakuba. Je to zásadní a velmi zvláštní dominanta lokality. Vyčnívá poměrně vysoko nad krajinou, a když jste přímo u kostela, máte z pohledu na jeho věž i trochu závrať.

Syrovost sakrální stavby, která je bez omítky, podporuje úžasnou atmosféru navazujícího okolí. Ta, s přihmouřením oka a slunečními paprsky dopadajícími pod správným úhlem, evokuje romantiku skotského venkova. Pokud budete mít štěstí a počasí vám bude přát, překvapí vás zajímavé výhledy. Můžete odtud vidět třeba Bořeň. A úžasné vyhlídky se návštěvníci teprve dočkají, jestli se podaří vybudování rozhledny ve věži kostela, kterou má v plánu vedení Hrobčic.

Inspirativní atmosféru místa umocňuje i přiléhlý hřbitůvek, kde se nacházejí náhrobky převážně ze 16. století. A protože byl kostel v den mé návštěvy zamčený, prohlédla jsem si alespoň hřbitov. Obvodová zeď už nedrží na několika místech pohromadě a údržbě se tu nikdo intenzivně nevěnuje. Jediný, viditelně opečovávaný hrob je u nejmladšího z náhrobků. Ten nese jméno Jana Vladaře, který tu byl pohřben v dubnu roku 1953.

Přestože je hřbitov poznamenaný časem, nepůsobí tísnivě. Vystavený slunci v mírně stoupající stráni a obrostlý vegetací je vstřícným, klidným místem, vhodným k zastavení se a k usebrání.

A jak bývá u Hrobčických zvykem, i tady, pár metrů od kostela, najdete velmi pěkné místo k odpočinku. Kromě několika herních prvků pro děti i bytelné dřevěné stoly a lavice. Ty nabízejí možnost posezení, občerstvení a rozjímání před pokračováním v další cestě.  -ina-


INFORMACE:

Mrzlice se nacházejí 2 km na východ od Hrobčic. Na území o rozloze 1,56 km2 nežije ani stovka obyvatel. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1333.

Dominantou malé vísky, ale i přilehlého okolí, je farní kostel svatého Jakuba apoštola. Jedná se o neorientovanou sakrální stavbu uvozující propojení se západní části Českého Středohoří. Kostel byl postaven v roce 1676. O necelých dvě stě let později, v roce 1838, došlo k jeho přestavbě.

Stavba je jednolodní, obdélná. Má hranolovou věž, která je vysunutá z průčelí. Apsida (podkovitá, půlkruhová oltářní nika) stojí na půdorysu protaženého půlkruhu. Po její straně se nachází sakristie. Okna lodi i presbytáře jsou obdélníková, zvýrazněná štukovými rámy. Stavba je většinou z lomového kamene, který jí propůjčuje zajímavý, romantický vzhled. Ve zdi hřbitova je osazen poničený renesanční náhrobník.

Hlavní oltář pochází z období kolem poloviny 18. století a nese obraz světce z 19. století. Dva protějškové boční oltáře zasvěcené Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému vznikly rovněž v období kolem poloviny 18. století.

Do lodi na stěnu patřila ještě konzola (nosný článek vystupující ze zdi), která nesla sochu řádového světce z první čtvrtiny 18. století. Bohužel, před rekonstrukcí zůstal volný přístup do interiéru památky a došlo k vyplenění kostela. (Neustále si říkám, co těm lidem takový počin přinese za uspokojení. A pevně věřím, že karma odvede svoji práci.)

Před zbytky hlavního oltáře se nachází velký renesanční náhrobník. I ten byl ale násilně vytržen z lůžka zřejmě samozvanými hledači pokladů. Od dubna 2010 je kostel chráněn jako kulturní památka České republiky.

Vedení obce Hrobčice se snaží kostel opravovat, podle toho, jak se daří získat potřebné prostředky. Na opravách se podílí Občanské sdružení za záchranu kostela sv. Jakuba v Mrzlicích.

Zdroj: Wikipedie   

Mohlo by vás zajímat...

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.