Jekyll a Hyde v rodinném albu

10.11.2018

Tety Růžena a Ágnes byly sestry mého tatínka a taky dvojčata. V jejich případě si matička příroda řekla, že s vejci, které se jedno druhému podobá, je nuda. Tak si dala záležet, aby těm dvěma nikdo nějaké povídačky o dvojčatech nevěřil.

Nevím, jak vypadaly jako děti. Fotky nemám. Ale když jsme k tetě Růženě jezdívali s bráchou na prázdniny, byly si obě podobné asi jako užovka s krajtou.

Teta Růžena byla růžolící blondýnka s pomněnkovýma očima, které v té naducané tvářičce byly sotva vidět. Pamatuju si jí usměvavou a stále vlídnou. Měla korpulentní postavu, ale po domě kmitala jako víla. Neustále někde poklízela, sušila bylinky, starala se o havěť na dvoře, o zahrádku a božsky vařila. Její bábovka zůstala dodnes bez konkurence. Růženčin králík na víně, to byla modlitba chuťových pohárků pro Bohy.

Teta Ágnes byla docela jiná káva. Hořká, sarkastická, ale nádherná ženská. Černé oči, havraní vlasy a postavu i v šedesáti jako třicítka. Sebejistá a ostrá jako břitva. Žila si svůj zvláštní život, ve kterém nikoho nepotřebovala. Nevdala se a neměla žádné děti. Služebně procestovala svět. O svých cestách psala knihu, kterou ale nikdy nevydala. Náš tatínek se po její smrti sice pokoušel rukopis najít, jenomže ten nenávratně zmizel i s tajemnou Ágnes.

Těžko říct, která z mých tet žila šťastnější život. Jsem přesvědčená, že byly šťastné po svém. V tom jedinečném měřítku, vyhovující cestě, kterou si každá zvolila.

A ještě něco mě napadá.

I když byla teta Růženka jako váleček a v obličeji nepřipomínala modelky, na rozdíl od Ágnes, všichni jí milovali. Nejenom pro tu její bábovku. S tetou Růženkou totiž vstupovalo do místnosti pokaždé slunce. I v tom největším mrazu za okny. V její přítomnosti tály ledy, problémy a smutky. Ostré hrany se zaoblily a stíny ustoupily...

S tetou Ágnes to bylo jiné. U ní bylo třeba být neustále ve střehu. Nebyla zlá. Byla jen zvláštní a uzavřená do sebe. Nikdo nikdy nevěděl, kdy se z ničeho nic zvedne a beze slova zmizí. A když vstupovala do místnosti, přicházel s ní většinou podivný chlad, který odcházel až společně s Ágnes...