Návštěva u našich

02.11.2018

Na dušičky chodím za našima. Zapálím svíčky, uklidím náhrobek od listí, plevele a potom jim vyprávím o všem, co se za ten rok odehrálo, změnilo, přihodilo.
Mamka moc neposlouchá. Má jako vždycky poznámky k mému oblečení. Ptá se, kde mám čepici, že už nejsem nejmladší a něco bych si taky měla udělat s těma vlasama.
Táta jí okřikne, aby mě nechala domluvit. Tajně pak na mě mrkne a řekne: To víš, ten náš generál. 

Je to pořád stejné. Celé ty roky. 

Pokaždé intenzivně vnímám tátovu kolínskou, jakoby stál vedle mě. Cítím kouř z jeho zorek, tak říkala maminka cigaretám. Vůni máminých vlasů, jakoby se právě ke mně sehnula. Horkou meltu, do které si máčela chleba a taky slyším, jak si potichu zpívá. Mám je oba hluboko pod kůží, zarostlé do srdce, do každého póru své zdivočelé duše.
Když se loučím, uvnitř mě pokaždé něco sevře. Otočím se a slyším tátu, jak říká: 

A ne, abys tu fňukala, Nono. Už seš velká holka!  

Mohlo by vás zajímat...

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.