Návštěva u našich

02.11.2018

Na dušičky chodím za našima. Zapálím svíčky, uklidím náhrobek od listí, plevele a potom jim vyprávím o všem, co se za ten rok odehrálo, změnilo, přihodilo.
Mamka moc neposlouchá. Má jako vždycky poznámky k mému oblečení. Ptá se, kde mám čepici, že už nejsem nejmladší a něco bych si taky měla udělat s těma vlasama.
Táta jí okřikne, aby mě nechala domluvit. Tajně pak na mě mrkne a řekne: To víš, ten náš generál. 

Je to pořád stejné. Celé ty roky. 

Pokaždé intenzivně vnímám tátovu kolínskou, jakoby stál vedle mě. Cítím kouř z jeho zorek, tak říkala maminka cigaretám. Vůni máminých vlasů, jakoby se právě ke mně sehnula. Horkou meltu, do které si máčela chleba a taky slyším, jak si potichu zpívá. Mám je oba hluboko pod kůží, zarostlé do srdce, do každého póru své zdivočelé duše.
Když se loučím, uvnitř mě pokaždé něco sevře. Otočím se a slyším tátu, jak říká: 

A ne, abys tu fňukala, Nono. Už seš velká holka!  

Mohlo by vás zajímat...

Cejch na rodičovským svědomí. Kdo může odpřisáhnout, že u prvního dítěte nedělal chyby? Houbeles. Nasekali jsme jich spoustu, abychom u těch dalších už mohli dělat ramena. Byla jsem také první dítě svých rodičů, tak vím své. Vím, jaké břímě nám prvorozeným rodiče do vínku naloží a jak se pod ním často ohýbáme ještě ve stáří.

Všimla jsem si, že frčí selfíčka s domácími mazlíčky. Tak jsme s Hugem taky jedno spáchali. V teplické Zámecké zahradě. Přestože jsem tou dobou měla být někde docela jinde a pracovat.

Často se zamiluju. Tak, z ničeho nic. Nepotřebuju dlouhý kecy ani romantický večeře. K rozpumpování herzny mi stačí málo. Například suchý strom, co trčí proti blankytnému nebi. Těsná ulička, kde chrní historie, neposkvrněná ambiciózním architektem. Stará vrata, do kterých truhlář vepsal báseň o lidském umu. Svítání a stmívání. Chaloupky rozkutálené...

A bez ohledu na to, jaký bude tenhle školní rok, jsme na něho moc pyšní. Svůj první den obstál s chlapským šarmem. Když vešel do třídy, rozhlédl se a okamžitě zamířil do první lavice v prostřední řadě. (Vzpomněla jsem si na sebe, jak jsem se snažila pokaždé tvrdě probojovat co nejdál od tabule. ) Dokonce se předvedl jako džentlmen...

Nic, co plácá křidélky, před ním není v bezpečí. Nic, co se jen trochu pohne, neunikne jeho výpadům. Nic, co jen trochu připomíná žrádlo, nemine jeho papuli.