Neztratil x nestratil, jak jde o snubák, je to jedno

19.04.2021

Často se v různých skupinách objevuje otázka, zda někdo neztratil klíče, psa, telefon, náušnici nebo manželku. A otázka nálezce nezřídka obsahuje sloveso ztratil s chybou.

"Nestratil někdo peněženku?"

"Ten, kdo stratil klíče od auta - mám je u sebe."

Jasně, ono to láká. Protože foneticky tam to "es" pořád leze. Nikdo neřekne "neZtratil" se zdůrazněným "zet".

V chytrých knihách se můžeme dopátrat poučky, která nám naservíruje informaci o slovesu dokonavém, kterým slovo "ztratil" je. Něco jsi ztratil a basta fidly. Rozluč se s tím. Přičemž nedokonavou podobou je sloveso tratil. (Pokud jste to slovo ještě neslyšeli, pak vězte, že znamená přicházet o něco, prodělávat něco a podobně.) V našem případě tak tvoří předložka z- z nedokonavého slovesa sloveso dokonavé. A u téhle transformace je přípustná pouze varianta s předponou z-.

Tratil (nedokonavé) = ztratil (dokonavé)

Jednodušší pomůckou je podle mě ta, kterou mi vtloukl do hlavy češtinář už na základce, a sice o změně stavu. Pokud jde o sloveso, které vyjadřuje změnu stavu, pak se píše vždy s předponou "z". Jestliže měl tedy někdo snubní prstýnek a pár dní po svatbě ho bůhvíkde ztratil, změna stavu to určitě bude.

A pro dotyčného zřejmě ne poslední. 😊 

Nejnovější články na blogu

Prcháte konečně někam na dovolenou? Pak si vytvořte do svého Journalu projekt Dovolená, abyste na nic nezapomněli a aby vás nic nezaskočilo.

Pohled týraného štěněte... Prý, jestli jsem někdy slyšela o počasí, do kterého bys psa nevyhnal?????!!!!! Tak nad ním stojím, statečně moknu, protože obě ruce mívám zaměstnané tím, jak ho chytám, odněkud vynořuju, rvu mu nedefinovatelné předměty z huby a ten deštník už nemám čím držet.

Ne z každého vyroste slavný malíř. Ne všichni, kteří objevili kouzlo tvarů, barev a kompozice budou ve světě výtvarného umění něco znamenat. Přesto, i kdyby nic, malování, kreslení a výtvarná tvorba obecně dopřávají tvůrcům relaxaci, možnost vyprostit se z přetechnizovaného světa a nacházet v sobě netušené ostrovy.

Svět je plný úkladů, ale i báječných překvapení. Takový motýl... Je nepolapitelný, divně křehký a lítá! Tohle chlupatý čtyřnožec neumí, i kdyby se na uši stavěl. Huga ta nová zkušenost trochu rozesmutnila. Ba co víc, vracel se domů s vráskou na čele a dnes asi nebude mít klidný spánek.

Svět už je zase v pořádku.Zvykám si dávat bacha, na co a na koho sedám, všechno, co jde rozkousat, jsem přesunula do výšky minimálně 1 metru, znovu se učím, že hračkou může být klíďopíďo i šanon s dokumenty, zase si připadám jako tyran, když jím a ty obrovský oči pode mnou žadoní bez úspěchu.