Neztratil x nestratil, když jde o snubák, je to jedno

02.01.2023

Často se v různých skupinách na Facebooku objevuje otázka, zda někdo neztratil klíče, psa, telefon, náušnici nebo manželku. A otázka nálezce nezřídka obsahuje sloveso ztratil s chybou.

"Nestratil někdo peněženku?"

"Ten, kdo stratil klíče od auta - mám je u sebe."

Jasně, ono to láká. Protože foneticky tam to "es" pořád leze. Nikdo neřekne "neZtratil" se zdůrazněným "zet".

V chytrých knihách se můžeme dopátrat poučky, která nám naservíruje informaci o slovesu dokonavém, kterým slovo "ztratil" je. Něco jsi ztratil a basta fidli. Rozluč se s tím. Přičemž nedokonavou podobou je sloveso tratil. (Pokud jste to slovo ještě neslyšeli, pak vězte, že znamená přicházet o něco, prodělávat něco a podobně.) V našem případě tak tvoří předložka z- z nedokonavého slovesa sloveso dokonavé. A u téhle transformace je přípustná pouze varianta s předponou z-.

Tratil (nedokonavé) = ztratil (dokonavé)

Jednodušší pomůckou je podle mě ta, kterou mi vtloukl do hlavy češtinář už na základce, a sice o změně stavu. Pokud jde o sloveso, které vyjadřuje změnu stavu, pak se píše vždy s předponou "z". Jestliže měl tedy někdo snubní prstýnek a pár dní po svatbě ho bůhvíkde ztratil, změna stavu to určitě bude.

A pro dotyčného zřejmě ne poslední. 😊 

Odebírat newsletter

Nové články na blogu

Když narazíte na rozhovor, určitě si ho přečtete raději než jiné články. Rozhovor dokáže časopis nebo zpravodaj oživit, přitáhnout publikum a když je správně vedený, zvýší i důvěryhodnost a profesionalitu redakce.

Vzkaz

08.01.2023

a kouskem vanilkového lusku.