Neztratil x nestratil, jak jde o snubák, je to jedno

19.04.2021

Často se v různých skupinách objevuje otázka, zda někdo neztratil klíče, psa, telefon, náušnici nebo manželku. A otázka nálezce nezřídka obsahuje sloveso ztratil s chybou.

"Nestratil někdo peněženku?"

"Ten, kdo stratil klíče od auta - mám je u sebe."

Jasně, ono to láká. Protože foneticky tam to "es" pořád leze. Nikdo neřekne "neZtratil" se zdůrazněným "zet".

V chytrých knihách se můžeme dopátrat poučky, která nám naservíruje informaci o slovesu dokonavém, kterým slovo "ztratil" je. Něco jsi ztratil a basta fidly. Rozluč se s tím. Přičemž nedokonavou podobou je sloveso tratil. (Pokud jste to slovo ještě neslyšeli, pak vězte, že znamená přicházet o něco, prodělávat něco a podobně.) V našem případě tak tvoří předložka z- z nedokonavého slovesa sloveso dokonavé. A u téhle transformace je přípustná pouze varianta s předponou z-.

Tratil (nedokonavé) = ztratil (dokonavé)

Jednodušší pomůckou je podle mě ta, kterou mi vtloukl do hlavy češtinář už na základce, a sice o změně stavu. Pokud jde o sloveso, které vyjadřuje změnu stavu, pak se píše vždy s předponou "z". Jestliže měl tedy někdo snubní prstýnek a pár dní po svatbě ho bůhvíkde ztratil, změna stavu to určitě bude.

A pro dotyčného zřejmě ne poslední. 😊 

Nejnovější články na blogu

Vejšlap po vrcholcích Krušných hor. Sice jsme nedošli do plánovaného cíle, kterým byl původně nejvyšší vrchol Krušných hor, Pramenáč, protože ta nána v navigačním centru si dělala z lidí prdel a navedla nás opačným směrem, i tak to ale stálo za všechny puchejře.

Nikdy jsem úsměvy neplýtvala. Kdybych byla mužskej, říkali by: Hele, támhle jde ten bručoun, jako kdysi o mém tátovi. A jako ženská? Raději to nechci vědět.

No 2

18.09.2021

Bílému někdy trvá věky,

Včera jsem musela šmírovat online zastupko, tak byla k večeři rychlovka. Chleba a to, co najdeš v lednici. Namazaný krajíc s paštikou jsem dozdobila plátkem sýra a rajčátky. Chleba jsem přeložila, aby se paštika neválela halabala na povrchu, neb by při psaní hrozil její přenos do ofiny, na triko nebo na klávesnici. Znám se.
Už dlouho jsem přeložený...

Vyběhla jsem do noci. Za štěkotem psa. Nikde nikdo. Jen modrá okna hlídačů televizí.