Neztratil x nestratil, jak jde o snubák, je to jedno

19.04.2021

Často se v různých skupinách objevuje otázka, zda někdo neztratil klíče, psa, telefon, náušnici nebo manželku. A otázka nálezce nezřídka obsahuje sloveso ztratil s chybou.

"Nestratil někdo peněženku?"

"Ten, kdo stratil klíče od auta - mám je u sebe."

Jasně, ono to láká. Protože foneticky tam to "es" pořád leze. Nikdo neřekne "neZtratil" se zdůrazněným "zet".

V chytrých knihách se můžeme dopátrat poučky, která nám naservíruje informaci o slovesu dokonavém, kterým slovo "ztratil" je. Něco jsi ztratil a basta fidly. Rozluč se s tím. Přičemž nedokonavou podobou je sloveso tratil. (Pokud jste to slovo ještě neslyšeli, pak vězte, že znamená přicházet o něco, prodělávat něco a podobně.) V našem případě tak tvoří předložka z- z nedokonavého slovesa sloveso dokonavé. A u téhle transformace je přípustná pouze varianta s předponou z-.

Tratil (nedokonavé) = ztratil (dokonavé)

Jednodušší pomůckou je podle mě ta, kterou mi vtloukl do hlavy češtinář už na základce, a sice o změně stavu. Pokud jde o sloveso, které vyjadřuje změnu stavu, pak se píše vždy s předponou "z". Jestliže měl tedy někdo snubní prstýnek a pár dní po svatbě ho bůhvíkde ztratil, změna stavu to určitě bude.

A pro dotyčného zřejmě ne poslední. 😊 

Nejnovější články na blogu

Vrátili jsme se z Modrodomu v Dubí. Z promítání dokumentu o historii sklářství v Krušných horách. (Kdo ho neviděl, jakoby tu nežil.) Dobře zpracované. Lidsky podané. Nechyběly emoce, příběh...

I příběh by tady šel docela lehce načrtnout. Třeba s příchutí chilli, vypěstovaných u mistra Hitchcocka. Jenomže nám, co víme, je z toho místa spíš smutno. Dnes jsem šla kolem a vůbec nic se tady za ta desetiletí nepohnulo směrem k naději.