Setkání s Pavlem Biedermannem

31.05.2019

Dnes na akci u Zahraďáku úžasné setkání s bývalým kolegou, legendou poctivé sportovní novinařiny a spisovatelem Pavlem Biedermannem, bývalým redaktorem Teplického deníku, původně týdeníku Směr.

Vzpomínky na dobu, kdy etika novinářské práce měla ještě svoji váhu a my řemeslem žili bez ohledu na všechno ostatní. I když jsme spolu začali pracovat v době, kdy se ještě bušilo do psacích strojů, novinařinu jsme milovali bezhlavě a nějak víc jsme si uměli vážit slova i jeden druhého.

Novinářské řemeslo se vyvíjí, jako se vyvíjí všechny obory. Změny v posledních letech ovšem moc dobrého nepřinesly. Novinařina se postupně transformuje do podoby PR. I když - bohudík, jsou stále výjimky. Obecně je ale tohle řemeslo dnes o tom, jaký názor, pohled a úvahu nebo reportáž si zaplatí bohatí podnikatelé, politici, samospráva nebo hlavy úřadů.  

Vydavatel raději otiskne tiskovou zprávu, kterou sesmolil pan starosta a v níž nestydatě opěvuje své zásluhy, než reportáž a zprávu, pro kterou jste odseděli dvě hodiny na zastupitelstvu, objeli a obvolali nespočet lidí. Protože vaše zpráva by mohla pana starostu urazit a jeho měsíční všimné na účet nakladatele by se stalo minulostí.

Nemá význam se v tom hnípat a řešit něco, co osobně nezměním a ani tomu nechci obětovat svůj čas. Za tohle dnešní setkání jsem o to víc vděčná. Ten nostalgický a přitom pábivý závan echt doby, echt řemesla a osobností, jako je Pavel Bidermann, jsem moc potřebovala. 

Mohlo by vás zajímat...

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!