Setkání s Pavlem Biedermannem

31.05.2019

Dnes na akci u Zahraďáku úžasné setkání s bývalým kolegou, legendou poctivé sportovní novinařiny a spisovatelem Pavlem Biedermannem, bývalým redaktorem Teplického deníku, původně týdeníku Směr.

Vzpomínky na dobu, kdy etika novinářské práce měla ještě svoji váhu a my řemeslem žili bez ohledu na všechno ostatní. I když jsme spolu začali pracovat v době, kdy se ještě bušilo do psacích strojů, novinařinu jsme milovali bezhlavě a nějak víc jsme si uměli vážit slova i jeden druhého.

Novinářské řemeslo se vyvíjí, jako se vyvíjí všechny obory. Změny v posledních letech ovšem moc dobrého nepřinesly. Novinařina se postupně transformuje do podoby PR. I když - bohudík, jsou stále výjimky. Obecně je ale tohle řemeslo dnes o tom, jaký názor, pohled a úvahu nebo reportáž si zaplatí bohatí podnikatelé, politici, samospráva nebo hlavy úřadů.  

Vydavatel raději otiskne tiskovou zprávu, kterou sesmolil pan starosta a v níž nestydatě opěvuje své zásluhy, než reportáž a zprávu, pro kterou jste odseděli dvě hodiny na zastupitelstvu, objeli a obvolali nespočet lidí. Protože vaše zpráva by mohla pana starostu urazit a jeho měsíční všimné na účet nakladatele by se stalo minulostí.

Nemá význam se v tom hnípat a řešit něco, co osobně nezměním a ani tomu nechci obětovat svůj čas. Za tohle dnešní setkání jsem o to víc vděčná. Ten nostalgický a přitom pábivý závan echt doby, echt řemesla a osobností, jako je Pavel Bidermann, jsem moc potřebovala. 

Mohlo by vás zajímat...

Některé rozhovory by se mohly táhnout hodiny. Většinou to bývají ty, na které se mi zpočátku vůbec nechce.

Led 02

Rok 2022

(Kliknutím na obrázek se článek otevře.)

Těsně před silvestrovskou půlnocí jsme s Méďou napsali na lístečky, co má starý rok odnést pryč. S čím má mazat od našeho prahu, jak nejdál to půjde. Každý lístek jsme obřadně zapálili, aby tu špatnost kouř rozmetal po vrcholcích Krušných hor. Aby každý její náznak rozcupoval o ostré hrany skal. Hořící lístky jsme vhodili vodě, aby je odnesla...

Pro 31

PF 2022

Užijte si poslední den roku. V radosti, štěstí, veselí a ohleduplně. Nejsme na světě sami, že jo...