Pavel Karták opustil své uhrančivé krajiny

14.02.2022

V neděli 23. ledna, krátce po svých osmdesátých narozeninách, zemřel sochař, keramik a malíř Pavel Karták. (7.1. 1942-23.1. 2022)

Jeho žena, keramička Alena Marie Kartáková, byla do poslední chvíle s ním. Odešel v klidu a milovaný. Se svojí Alenkou ušel životem úctyhodnou cestu, která trvala déle než pět desetiletí.

V pátek 11. února se v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí v Teplicích konala zádušní mše. Rozloučit se s krupským výtvarníkem, keramikem a sochařem přišla velká spousta lidí, příbuzných, přátel a známých. Přišli, aby vzdali hold umělci, člověku, příteli a podpořili v těžké chvíli jeho ženu.

Místo pro rekviem nevybrala Alena Kartáková náhodou. Jak nedávno přiznala, Zámecké náměstí oba milovali. Přirostlo jim k srdci. V oratoriu zdejšího kostela pořádali každoročně adventní výstavy, v teplickém muzeu navštěvovali výstavy svých přátel a uměleckých kolegů, prožili v historickém srdci Teplic nádherné okamžiky. Zámecké náměstí bylo jejich srdeční záležitostí...

Nejnovější články na blogu

Vrátili jsme se z Modrodomu v Dubí. Z promítání dokumentu o historii sklářství v Krušných horách. (Kdo ho neviděl, jakoby tu nežil.) Dobře zpracované. Lidsky podané. Nechyběly emoce, příběh...

I příběh by tady šel docela lehce načrtnout. Třeba s příchutí chilli, vypěstovaných u mistra Hitchcocka. Jenomže nám, co víme, je z toho místa spíš smutno. Dnes jsem šla kolem a vůbec nic se tady za ta desetiletí nepohnulo směrem k naději.