Svět kostiček Petra Šimra

18.01.2020

V teplickém muzeu vystavuje od čtvrtka, 16. ledna, své autorské modely ze stavebnice SEVA Petr Šimr. Tituly, kterými podepřel své jméno, jako ing., arch. a Ph.D., jsou jen mimikry, aby zastřel skutečnost, že v sobě stále opečovává duši kluka. Že ani po překročení dospělácké hranice neposlal k vodě klučičí sny. Dál buduje svůj svět ze stavebnic, vytváří neuvěřitelné modely a září mu oči, když vypráví o svých plánech. O tom, co postaví příště...

Petr Šimr už v Teplicích vystavoval. Možná jste někteří před dvěma roky navštívili jeho výstavu, na které prezentoval modely z Lega.

Petr Šimr (v kšiltovce) s kurátorkou Vlastou Tichou.
Petr Šimr (v kšiltovce) s kurátorkou Vlastou Tichou.

Já jsem byl vždycky Legař. Pak jsem si jednoho krásného dne řekl, že už je to tak drahý, že bych se mohl uklidnit a ty milióny začít strkat někam jinam. Rozhodl jsem se pracovat s českou stavebnicí SEVA, která má 40letou tradici. Je známá nejenom na českém trhu, ale i v zahraničí.

V majetku Petra Šimra je kompletní portfolio stavebnic SEVA od roku 1979 do roku 2019, kdy se objevily nejnovější tvary v černé a bílé. Ty do té doby nebyly na trhu a vzhledem ke své barevné kombinaci dostaly název Vesmír.

Edice Vesmír je moje práce. Výrobce si jí u mě objednal na zakázku. Představil jsem jí poprvé vloni v červenci. To jsem dělal svojí největší výstavu v Litomyšli, tzv. Kostičkofest. Modely SEVY a dalších stavebnic tam zabíraly plochu 11.040 m2, což je zhruba pětinásobek prostor, které jsou k dispozici v teplickém muzeu.

Na výstavě Svět kostiček můžete vidět dva zapůjčené pohyblivé modely. Jde o velký dvouplošník, kterému se točí přední rotor. Ten roztáčí vrtuli letadla. Druhým modelem je větrný mlýn, který Petr Šimr nazývá Orloj.

Říkám mu Orloj, protože když se začne točit turbína, běhají uvnitř sedláčci, kteří tahají mouku. Kromě těch dvou pohyblivých modelů je všechno ostatní moje tvorba za poslední rok a půl. A protože jsem vystudoval stavitelství, architekturu, tak jsem si dovolil poskládat i nějaké budovy. V porovnání s Legem jsou v diametrálně jiném měřítku. Můj sen byl poskládat ze SEVY celé město. Ovšem jen kostel spolykal 27.730 kostek, hasičárna necelých 20 tisíc, pak je tu mateřská škola, vila... Pouhé čtyři objekty zabírají cca 16 m2 plochy a jenom na čtyřech jsem finančně málem vykrvácel. Takže jsem se začal věnovat i jiným modelům.

Na řadu, jak Petr Šimr při vernisáži řekl, se tak dostaly méně objemnější modely. Například deskové hry, zvířata XXL, bojová vozidla...

Na ta bojová vozidla jsem musel vyvinout pásy, protože k dispozici byla jen kolečka s gumou. Ty pásy jsou exkluzivní. Výrobce to viděl a hned je po mně chtěl. Když ale zjistil, že se jeden pás skládá ze 156 dílků a na tom návinu jsou vlastně pásy dva, řekl, že by ta stavebnice byla příliš drahá a jim by se to nevyplatilo.

Petr Šimr je známý se svými modely u nás i v zahraničí. Je také držitelem tří rekordů a kuriozit v databázi agentury Dobrý den.

Jsem největším sběratelem stavebnic SEVY, včetně podpultovek a alternativ, které nebyly nikdy oficiálně zakomponované do nějaké stavebnice. Jsem zároveň největším stavitelem z této stavebnice a třetí rekord se týká vlastnictví výrobního portfolia KOVO Semily, firmy, která vyráběla do roku 1979. Nejenom stavebnici SEVA, ale také například ALFU, mozaiky, monti systém i kuchyňské a osobní váhy, různé domácí pomocníky jako kafemlejnky a podobně. Po revoluci se podnik rozpadl na menší firmy.

U SEVY si Petr Šimr cení toho, že jde o ryze český podnik, kde není trend výroby vázaný na zahraniční kapitál.

Já jsem strašně ješitnej člověk. Proč bych měl dělat se stavebnicí, se kterou dělají milióny lidí na celým světě, když můžu být jediný. Někteří mě zkoušejí napodobit. Já mám ale ochrannou známku, takže, pokud by to chtěl někdo komerčně napodobit, tak se může potkat s mými právníky. Pochybuju ale, že by někdo chtěl skládat třeba hasičárnu, nebo ten kostel, který mě stál 171 hodin mého času a můj bývalý vztah.

V současné době má Petr Šimr přítelkyni novou. Údajně se do stavění také zapojila. I když si prý jako malá nikdy se stavebnicí nehrála. Neznala Lego, Sevu, žádné stavebnice...

Moje přítelkyně si v dětství hrávala s kameny a klacíky v lese. A když mě poznala, začala mi v ateliéru trochu koukat pod ruce. Mám nyní v plánu projekt SEVA - Noemova archa. V Teplicích je ochutnávka těch velkých zvířat XXL. V Noemově arše budou menší.

Noemovu archu bude Petr Šimr stavět na objednávku. A jak prozradil, poprvé nebude na projektu pracovat sám, ale s přítelkyní.

Chystám se vytvořit 100 zvířat napříč čeleděmi a poddruhy. Ptáky, ryby, savce, šelmy a hmyz pod lupou. Ten je fantastický. Například taková vosa pod lupou, to je pořádný kus a vypadá dost děsivě. Počítám, že by se za 14 dní mohly modely objevit už někde na výstavě.

Instalace modelů v teplickém muzeu je koncipovaná tak, aby zbyl prostor pro herní zóny. V těch jsou k dispozici stolky s kostičkami a hrací plochou. Skvělý nápad, který si získal okamžitě pozornost účastníků vernisáže, a nejenom těch dětských.

Neberte to tak, že se někdo zbláznil a staví si pro radost, což je ostatně trochu pravda. Hledejte v tom inspiraci pro svůj bohatší život. Hledejte ve hře se stavebnicí radost a zkuste to taky...     

Mohlo by vás zajímat...

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.