Žijte na plný koule

11.08.2018

Když chcete psát knihu, nemůžete si jednoduše vyhrnout rukávy a pustit se do díla. Skvělý obsah a styl vám nezajistí ani nejdražší pero, blok v pravé kůži nebo notebook s ohryzaným jablkem.

To, co přineslo slávu známým autorům, byly zkušenosti. Životní zkušenosti. Někdy hodně ostrý, temný, bolavý - a čím hůř, tím lépe pro zrání múzy. Na své cestě objevovali hranice. Mezníky - kde to byl ještě život, kde už šlo o život a kde začínala fantazie. Veselá, jako koník na kolotoči, nebo chladná, jako stín kříže na opuštěném hrobě.

Jestliže chcete dobře psát, poznejte nejdříve sami sebe.
Buďte svým nejlepším kámošem nebo úhlavním nepřítelem.
(Ne)přátelství na život a na smrt.
Musíte se poznat do posledního beďara pod levou lopatkou. K posledním dveřím tam uvnitř, kolem kterých jste ještě nikdy neprošli. (Natož abyste je otevřeli.) Do poslední kapiláry, která zásobuje vaše srdce...

Hlavně si nelžete.

Řada těch, co píšou, nemá ani ponětí o životě.
Zejména o tom svém...
Opisují sekvence z romantických filmů, detektivek, hororů, pohádek, které se jim uhnízdily někde v hlavě. Nejsou opravdoví. Jejich texty nečpí životem, ale umělými náhražkami.
Nikdy neodhadnou, kam až mohou vykrvácet smutkem.
Nikdy neprožili pocit volného pádu ke dnu svých děsů.
Nikdy nespočítali, pod kolika vrstvami sebe sama se jim uhnízdil ten věčný strach. Ani se nikdy neopili štěstím tak, že byli měsíc v deliriu.

Takže dřív, než si srovnáte myšlenky, vytvoříte osnovu děje, hlavní postavy, zápletky a všechno, co bude tvořit svět vaší knihy, přestaňte si lhát. Přestaňte v sobě stavět bariéry přetvářek společenských, profesních i osobních a začněte žít na plný koule.
Bezohledně a hladově. 

Protože tak jedině máte šanci, že vaše příběhy nebudou lidi číst, ale žít. 

Nejnovější články na mém blogu

 

Prcháte konečně někam na dovolenou? Pak si vytvořte do svého Journalu projekt Dovolená, abyste na nic nezapomněli a aby vás nic nezaskočilo.

Pohled týraného štěněte... Prý, jestli jsem někdy slyšela o počasí, do kterého bys psa nevyhnal?????!!!!! Tak nad ním stojím, statečně moknu, protože obě ruce mívám zaměstnané tím, jak ho chytám, odněkud vynořuju, rvu mu nedefinovatelné předměty z huby a ten deštník už nemám čím držet.

Ne z každého vyroste slavný malíř. Ne všichni, kteří objevili kouzlo tvarů, barev a kompozice budou ve světě výtvarného umění něco znamenat. Přesto, i kdyby nic, malování, kreslení a výtvarná tvorba obecně dopřávají tvůrcům relaxaci, možnost vyprostit se z přetechnizovaného světa a nacházet v sobě netušené ostrovy.