BUJO - plánujeme dovolenou

18.07.2021

Prcháte konečně někam na dovolenou? Pak si vytvořte do svého Journalu projekt Dovolená, abyste na nic nezapomněli a aby vás nic nezaskočilo.

Ono vracet se domů pro něco, co jsme nechali ležet v předsíni, většinou už dost dobře nejde. Také zjistit na místě, že řada věcí, které jsme nezkontrolovali, je úplně jinak a nejspíš nám to trochu pokazí pobyt, na radosti z dovolené nepřidá. Určitě nechcete, aby dlouho očekávaná dovolená začala vzájemným obviňováním a výčitkami, kdo za co může. Podobný start do dnů, které mají být nejkrásnějšími v roce, bývá pěkně naprd.

Proto je fajn připravit se ve všech směrech, abyste byli ready.

Jak už jsem zmiňovala v článku o kolekcích, každý projekt je dobré důkladně zvážit. Měli byste si proto ujasnit několik základních věcí, od kterých se postupně odvíjí ty další.

1. Kam chci jet

2. S kým jedu

3. Co je cílem dovolené

3. Co všechno chci vidět

4. Jakým aktivitám se chci věnovat

5. Jaký je rozpočet

Formulujte svůj cíl dobře, abyste si ujasnili, co pro vás bude podstatné.

Chci jet na dovolenou, abych....

Všechno si zapište do svého projektu.

Časový harmonogram

Začněte přesným rámcovým harmonogramem celé dovolené. V jaký den a v kolik hodin vyrazíte na cestu, kdy máte dorazit do hotelu, penzionu, kdy za vámi přijedou přátelé, pokud jste tak domluvení, dokdy musíte odevzdat pokoj, až se budete vracet domů...

Pokud na dovolenou jedete vlakem, autobusem, nebo letíte letadlem, tak si poznamenejte i přesné časy a místa odjezdů, odletů, termín objednání letenek, jízdenek a podobně.

Jaká místa chci navštívit?

Dalším krokem bude vytvoření časového harmonogramu náplně vaší dovolené. Snažte se využít čas smysluplně. Když třeba naplánujete návštěvu zámku, vyhledejte, zda v okolí není další zajímavá památka, rozhledna, historické centrum města, které stojí za prohlídku, nebo jiný atraktivní turistický cíl, abyste si z vašeho dne odnesli co nejvíc zážitků a nemuseli přitom trávit většinu času na cestě v autě. Na internetu dnes najdete řadu informací, které vám pomohou se zorientovat.

Na druhou stranu, nic se nemá přehánět. Měli byste zvážit, kolik budete zhruba potřebovat času a počítat s tím, že to bude dovolená, a ne nějaký maraton. Určitě si budete chtít dát někde v klidu zmrzlinu, dobrou kávu... Podle mých zkušeností se dají za den stihnout tak dvě památky a jako bonus třeba rozhledna, nebo procházka historickým centrem města - i s tou zmrzlinou někde v podloubí.

Plán, neboli časový harmonogram na dovolené určitě oceníte. Ne všude jsou k dispozici dobře vybavená informační centra a hlavně pracovník centra neodhadne, co by vás mohlo doopravdy zajímat. Pokud jedete ještě s někým, určitě byste plán měli vytvářet společně, aby váš partner mohl spolurozhodovat, na co se podíváte, kam zamíříte.

Aktivity

V projektu si navrhněte také plán aktivit, které máte vy a váš partner o dovolené v plánu. Někdo se chce věnovat józe, někdo potápění, jiný psaní knihy. Měli byste si pro společné i individuální aktivity vymezit přesný čas, aby na dovolené nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním a konfliktům, pokud by se ten druhý začal cítit odstrčený.

Rozpočet

Důležitou částí projektu Dovolená je rozpočet. Zejména, pokud zamíříte do zahraničí, měli byste mít předem jasno, kolik cca bude všechno stát. Napište si, kolik zaplatíte za pobyt, kolik vás bude stát cesta, na kolik vyjdou vstupy - dnes máte na internetu všechny potřebné informace k dispozici. Kolik zaplatíte za jídlo, pokud budete mít v ceně snídani, je třeba počítat s obědem a večeří. Kolik budete potřebovat na benzín, případně na vypůjčení auta. Vyčleňte si obnos na taková zpestření dne jako je večeře v zajímavé restauraci, návštěva tamní akce, zmrzlina, káva a podobně. Rozpočítejte vše, co bude třeba platit a myslete i na to, abyste měli v záloze nějakou rezervu.

Důležitá telefonní čísla, adresy

Do této tabulky si poznamenejte číslo na hotel, adresu, jméno majitele penzionu, ale také třeba kontakt na místní taxislužbu, informační centrum a podobně.

Seznam věcí

Následuje seznam věcí, které s sebou vezmete. Jednak oblečení, boty, ale také nabíječky, fotoaparát, mobily, případně počítač, hygienické potřeby, lékárničku, kosmetiku, léky, deku na piknik, pláštěnky, deštník, polštářek do vlaku a podobně. Až začnete den před dovolenou balit, postupně si budete jen odškrtávat, co dáváte do zavazadla a na nic tak nezapomenete.

Plánovat dovolenou je důležité, protože vám to ušetří spoustu času i nervů a také nepříjemných překvapení. Na druhou stranu byste plánování neměli přehánět na úkor samotné dovolené. Pokud vše nevyjde, jak si dopředu naplánujete, nic se neděje. Nikomu se nezodpovídáte, nikam nespěcháte, je to jen váš čas a mimo to, někdy právě ty neplánované věci bývají nakonec ty nejlepší.

Tak všeho s mírou a krásnou dovolenou!


Potřebujete bloky, 

deníky na dovolenou, 

psací potřeby?

D O L L E R

Nejnovější články na mém blogu

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.