Princezna ze mlejna a jeviště plné talentů

25.02.2020

Divadelní soubor teplického domu kultury uvedl ve čtvrtek 20. února premiéru pohádky Princezna ze mlejna. Předvedl početnému publiku úžasné herecké výkony, podpořené skvělou jevištní výpravou. Ne, že by můj nafrněný rypák neucítil tu a tam nějaký průšvih, vadu na kráse, ale z pódia bavily obecenstvo děti. A když píšu bavily, myslím to upřímně. Žádná rozpačitá nuda v hledišti se nekonala.

Naopak

Při představě, že bych si měla podobně jako dětští herci vylézt na pódium a spustit monolog, jsem se stále hlouběji propadala do polstrovaného křesla. A potily se mi dlaně i kořínky vlasů. Berme proto jejich odvahu jako nepřehlédnutelnou investici, kterou si obecenstvo jednoduše kupují. No ano, když na to mají, proč ne. A my pak za nějakou tou chybičkou, která se sporadicky vloudí, už ani neštěkneme.

Nechybuje jen ten nahoře

Věřte mi, není to sranda. Vylézt do záře reflektorů, namasírovat sebevědomí ramena a nechat ze sebe odtékat pocity a myšlenky postavy, se kterou si třeba jinak ani nemám co říct. Postavy, která žije život na hony vzdálený tomu mému, vzdálený mým náladám, pocitům, mému naturelu.

Plakat jako Ottelo nebudou, ale...

Děti z divadelního souboru, i když své role poctivě dřou, jsou zatím stále dětmi. Ať se to divákům a režisérovi líbí nebo ne. Bez těch našich mechem obrostlých zkušeností, odstupů, nadhledů, pádů a zvednutí, dohlédnou zkrátka jen tam, kam jim věk dovolí. O to víc je třeba před výkony, které ve čtvrtek na premiéře předvedly, hluboce smeknout. A z úcty k nim v tom předklonu taky chvíli setrvat.

Pár minut slávy

Nemám ráda vlažné obecenstvo. To, které přišlo na premiéru princezny, bylo skvělé a náramně se bavilo. Vtipným replikám se smály nejenom děti, ale i maminky, a dokonce jindy zdrženliví otcové. Publikum v pravidelných intervalech reagovalo na komediální impulsy, nemělo čas zívat a atmosféra se neumatlala napětím, ani nudou. Jen mě trochu mrzelo, že diváci při děkovačce nevyvolali herce alespoň třikrát zpátky na scénu. Za ten výkon si to všichni zasloužili.

Tahle pitva bolet nebude

Chtěla jsem se původně pustit do pitvání výkonů jednotlivých herců. Jenomže dětská duše je křehká nádoba a já jsem trochu buldozer. Nechci proto, aby za mnou zůstaly v jejich nadějích a snech nevymazatelné rýhy. Tak jsem se rozhodla, že nahrnu na hromadu posbíraná negativa s pozitivy, ať si to milánkové sami přeberou. Ať si rozeberou, co čí nebo koho jest.

Pozitiva: odvaha 😊, ovládnutí hlasových dispozic (uřvat to na podiu není jednoduché), přirozenost, bezprostřednost, pohybový soulad s charakterem postavy, umění modelovat hlas, komediální talent, kultivovaný mluvený projev, dobře vyvážený prostor pódia, skvělá mimika, kvalitní jevištní projev, radost ze hry, spolupráce, živá atmosféra, vtažení diváků do děje.

Negativa 😊: občas statické výrazové prostředky, nepřesvědčivý projev, špatná práce s dechem, nekvalitní přednes, drmolení, strnulá mimika, špatná orientace na jevišti. -ina-

P.S. Pod fotografiemi najdete informace o obsazení jednotlivých rolí.

Osoby a obsazení:

Čertík: Adéla Štěpánková

Vodník: Barbora Hlaváčková

Eliška: Ester Klášterková & Anna Kubíková

Jindřich: Petr Martinka & Barbora Majerová

Čarodějnice: Patricie Doubková & Eliška Lusková

Mlynář: Pavel Krejčí

Knížepán: Ladislav Sitai

Vypravěčky: Milada Ďačenko & Christine Akchiche

Žán: Elisabet Žambulová

Hospodářka: Lucie Effenbergerová

Další spoluviníci:

Režie, dramaturgie, scénografie: Jaroslav Hunka, Asistenti režie: Anna Kubíková, Adéla Štěpánková a Patrície Doubková, Jevištní mistr: Jan Král & Tomáš Morkes, Textové vsuvky: Christine Akchiche, Produkce a vedoucí kurzů: Ivana Ryllová, Kostýmy a rekvizity: Jaroslava Fialková, Garderoba a rekvizity: Milena Turnovská, Zvuk a světla: Miroslav Košnar & Tomáš Novák, Kresby k propagačním materiálům: Elisabet Žambulová, Dohled lidové slovesnosti: Eliška Lusková.

Mohlo by vás zajímat...

K většině hradů vedou cesty vzhůru, do kopců. Trochu námahy, kterou musí člověk vynaložit, aby se k nim vyškrábal, se v cíli vrací měrou vrchovatou. Genius loci těch míst bývá úchvatný a empatické i romantické duše hluboce zasahuje. Historické monumenty, které na krajinu shlíží už stovky let, vnímáme se zvláštním vzrušením. Jako oživlé filmové...

První Velikonoce, kdy od svého bratra nebudu mít zadek zmalovaný modrými pruhy. Taky to bude poprvé, co jsem se přes vajíčkové svátky, kůzlečí mordy, beránky krájené na sto kusů a opilecké šílenství přenesla bez újmy. Užívám si dobře rozjetý sólo mejdan. Nemusela jsem si ani trhat obličej do úsměvu, odpovídat na přání sousedů a tvářit se mile. Taky...

V Řecku začíná příprava na Velikonoce tři týdny před tzv. Čistým pondělím, kdy hospodyňky celý den myjí nádobí a děti pouštějí draky. O víkendu se konají zabíjačky, aby si lidé užili maso, než se ho budou muset na 40 dní úplně vzdát.

Na sociálních sítích se objevil příspěvek paní, která líčila, jak starší žena na zastávce zničehonic upadla a "zůstala ležet v bez vědomí".

V Hřebečné u Abertam řeší, jak se bránit nájezdným chacharům. Do obce se třemi desítkami domů se chystají vpadnout developeři a postavit tady až 20 nových apartmánů. Místní se ptají, zda s takovou ještě z Krušných hor něco zbude. Budiž jim útěchou, že v nájezdech nenažrané smetánky nezůstane jejich obec sama. Fuck you pracháči!

Ještě než si po obědě Méďa stačil utřít ústa do ubrousku, dostal befell, aby se pochlapil, nečuměl jak štěně odervaný od cecku na déšť za oknem, protože pojedeme na výlet.