Princezna ze mlejna a jeviště plné talentů

25.02.2020

Divadelní soubor teplického domu kultury uvedl ve čtvrtek 20. února premiéru pohádky Princezna ze mlejna. Předvedl početnému publiku úžasné herecké výkony, podpořené skvělou jevištní výpravou. Ne, že by můj nafrněný rypák neucítil tu a tam nějaký průšvih, vadu na kráse, ale z pódia bavily obecenstvo děti. A když píšu bavily, myslím to upřímně. Žádná rozpačitá nuda v hledišti se nekonala.

Naopak

Při představě, že bych si měla podobně jako dětští herci vylézt na pódium a spustit monolog, jsem se stále hlouběji propadala do polstrovaného křesla. A potily se mi dlaně i kořínky vlasů. Berme proto jejich odvahu jako nepřehlédnutelnou investici, kterou si obecenstvo jednoduše kupují. No ano, když na to mají, proč ne. A my pak za nějakou tou chybičkou, která se sporadicky vloudí, už ani neštěkneme.

Nechybuje jen ten nahoře

Věřte mi, není to sranda. Vylézt do záře reflektorů, namasírovat sebevědomí ramena a nechat ze sebe odtékat pocity a myšlenky postavy, se kterou si třeba jinak ani nemám co říct. Postavy, která žije život na hony vzdálený tomu mému, vzdálený mým náladám, pocitům, mému naturelu.

Plakat jako Ottelo nebudou, ale...

Děti z divadelního souboru, i když své role poctivě dřou, jsou zatím stále dětmi. Ať se to divákům a režisérovi líbí nebo ne. Bez těch našich mechem obrostlých zkušeností, odstupů, nadhledů, pádů a zvednutí, dohlédnou zkrátka jen tam, kam jim věk dovolí. O to víc je třeba před výkony, které ve čtvrtek na premiéře předvedly, hluboce smeknout. A z úcty k nim v tom předklonu taky chvíli setrvat.

Pár minut slávy

Nemám ráda vlažné obecenstvo. To, které přišlo na premiéru princezny, bylo skvělé a náramně se bavilo. Vtipným replikám se smály nejenom děti, ale i maminky, a dokonce jindy zdrženliví otcové. Publikum v pravidelných intervalech reagovalo na komediální impulsy, nemělo čas zívat a atmosféra se neumatlala napětím, ani nudou. Jen mě trochu mrzelo, že diváci při děkovačce nevyvolali herce alespoň třikrát zpátky na scénu. Za ten výkon si to všichni zasloužili.

Tahle pitva bolet nebude

Chtěla jsem se původně pustit do pitvání výkonů jednotlivých herců. Jenomže dětská duše je křehká nádoba a já jsem trochu buldozer. Nechci proto, aby za mnou zůstaly v jejich nadějích a snech nevymazatelné rýhy. Tak jsem se rozhodla, že nahrnu na hromadu posbíraná negativa s pozitivy, ať si to milánkové sami přeberou. Ať si rozeberou, co čí nebo koho jest.

Pozitiva: odvaha 😊, ovládnutí hlasových dispozic (uřvat to na podiu není jednoduché), přirozenost, bezprostřednost, pohybový soulad s charakterem postavy, umění modelovat hlas, komediální talent, kultivovaný mluvený projev, dobře vyvážený prostor pódia, skvělá mimika, kvalitní jevištní projev, radost ze hry, spolupráce, živá atmosféra, vtažení diváků do děje.

Negativa 😊: občas statické výrazové prostředky, nepřesvědčivý projev, špatná práce s dechem, nekvalitní přednes, drmolení, strnulá mimika, špatná orientace na jevišti. -ina-

P.S. Pod fotografiemi najdete informace o obsazení jednotlivých rolí.

Osoby a obsazení:

Čertík: Adéla Štěpánková

Vodník: Barbora Hlaváčková

Eliška: Ester Klášterková & Anna Kubíková

Jindřich: Petr Martinka & Barbora Majerová

Čarodějnice: Patricie Doubková & Eliška Lusková

Mlynář: Pavel Krejčí

Knížepán: Ladislav Sitai

Vypravěčky: Milada Ďačenko & Christine Akchiche

Žán: Elisabet Žambulová

Hospodářka: Lucie Effenbergerová

Další spoluviníci:

Režie, dramaturgie, scénografie: Jaroslav Hunka, Asistenti režie: Anna Kubíková, Adéla Štěpánková a Patrície Doubková, Jevištní mistr: Jan Král & Tomáš Morkes, Textové vsuvky: Christine Akchiche, Produkce a vedoucí kurzů: Ivana Ryllová, Kostýmy a rekvizity: Jaroslava Fialková, Garderoba a rekvizity: Milena Turnovská, Zvuk a světla: Miroslav Košnar & Tomáš Novák, Kresby k propagačním materiálům: Elisabet Žambulová, Dohled lidové slovesnosti: Eliška Lusková.

Mohlo by vás zajímat...

Cejch na rodičovským svědomí. Kdo může odpřisáhnout, že u prvního dítěte nedělal chyby? Houbeles. Nasekali jsme jich spoustu, abychom u těch dalších už mohli dělat ramena. Byla jsem také první dítě svých rodičů, tak vím své. Vím, jaké břímě nám prvorozeným rodiče do vínku naloží a jak se pod ním často ohýbáme ještě ve stáří.

Všimla jsem si, že frčí selfíčka s domácími mazlíčky. Tak jsme s Hugem taky jedno spáchali. V teplické Zámecké zahradě. Přestože jsem tou dobou měla být někde docela jinde a pracovat.

Často se zamiluju. Tak, z ničeho nic. Nepotřebuju dlouhý kecy ani romantický večeře. K rozpumpování herzny mi stačí málo. Například suchý strom, co trčí proti blankytnému nebi. Těsná ulička, kde chrní historie, neposkvrněná ambiciózním architektem. Stará vrata, do kterých truhlář vepsal báseň o lidském umu. Svítání a stmívání. Chaloupky rozkutálené...

A bez ohledu na to, jaký bude tenhle školní rok, jsme na něho moc pyšní. Svůj první den obstál s chlapským šarmem. Když vešel do třídy, rozhlédl se a okamžitě zamířil do první lavice v prostřední řadě. (Vzpomněla jsem si na sebe, jak jsem se snažila pokaždé tvrdě probojovat co nejdál od tabule. ) Dokonce se předvedl jako džentlmen...

Nic, co plácá křidélky, před ním není v bezpečí. Nic, co se jen trochu pohne, neunikne jeho výpadům. Nic, co jen trochu připomíná žrádlo, nemine jeho papuli.