Jak připravit zápisník BUJO na další měsíc

28.06.2021

Je nejvyšší čas připravit zápisník Bullet Journal na červenec. Jednak základní kolekce, jako jsou Měsíční přehled, Týdenní přehled, ale také oblíbené sledování návyků, cílů, projektů a kolekce, které nám pomáhají posunout se dál a sledovat náš vývoj v oblastech, které sledovat potřebujeme.

Zápisník BUJO je scénář cesty, po které jdeme a po které míříme tam, kam chceme dojít. Proto bychom k němu měli přistupovat zodpovědně a každý začátek měsíce využít k rekapitulaci toho, co nám při práci pomohlo, co nás naopak zbytečně okrádalo o čas a co bychom v následujícím měsíci mohli ještě zlepšit.

Zápisník je živá záležitost. Vyvíjí se spolu s námi. Tím, jaké změny v našem profesním a osobním životě nastávají, dochází i ke změnám ve způsobu vedení našeho zápisníku. Neustále si přizpůsobujeme metodu BUJO tak, aby co možná nejlépe odpovídala našim individuálním potřebám.

Dnes se chci krátce věnovat Měsíčnímu a Týdennímu přehledu.

Měsíční přehled BUJO

V Měsíčním přehledu pro červenec jsem udělala oproti tomu červnovému malou změnu. Na levou stranu jsem jako obyčejně zařadila tabulku pro úkoly, které převádím z ročního výhledu a zaznamenávám sem postupně i ty, u kterých ještě neznám termín, ale vím, že je chci splnit v aktuálním měsíci. 

Minule jsem úkolům a událostem věnovala celou stránku. Protože jsem ale začala znovu vytvářet Týdenní přehledy, úkoly a akce už píšu rovnou do nich. Celá stránka pro úkoly v Měsíčním přehledu tak byla nakonec zbytečná.

Prostor pod tabulkou úkolů, kterou jsem zmenšila na polovinu, jsem proto využila k zaznamenávání témat, která potřebuji zpracovat. Ať už jako redaktorka pro smluvní zpravodajský portál nebo jako blogerka pro svůj blog. Zbavím se tak poznámkových lístečků, kterými oblepuji magnetickou nástěnku, které ztrácím a ve kterých mám leda tak velký chaos.

Pro Měsíční přehled jsem i na červenec nechala celou stránku. S tím, že část na pravé straně tabulky využívám ke sledování návyků, které si potřebuji hlouběji zafixovat, případně se musím naučit zařazovat je pravidelně na program dne.

V tabulce ke sledování mám:

CVIČENÍ - Myslím ranní, desetiminutové, do kterého se musím občas hodně dostrkávat. Když ale v přehledu vidím, že jsem tři dny za sebou ráno necvičila, nakopne mě to, a jdu do sebe. 😊

ASERTIVITA - Není to přesné označení toho, co sleduji. Já ale vím, která bije a kdy si mohu zaškrtnout splněno. Někdy je to se mnou hodně těžké a bývám jak neřízená střela. S ovládáním sebe sama to mívám notně nahnuté. Stejně tak mě rozhodí třeba jen to, že se do mě někdo naváží, nebo mě odsuzuje, aniž by znal mě nebo situaci. U novinářů se takové věci stávají běžně. Takže jsem kontrolu nad svými emocemi narvala pod asertivitu, i když použitý výraz není docela relevantní. 😊

PSANÍ - Perfekcionismus na entou u mě způsobil, že píšu knihy už sto padesát let a pořád se bojím nabídnout je k vydání, protože jim podle mého perfekcionistického pohledu stále něco chybí. Pojem psaní tedy zahrnuje editaci, korektury, dokončení tří načatých knih a splnění termínu, které jsem si stanovila pro zadání rukopisů do tiskárny (a děj se vůle čtenářova). Každodenní rutina spisovatelského řemesla mě dohání k šílenství, což na druhou stranu způsobuje, že se snáze dokopu k tomu, abych tuhle nekonečnou story svého života už jednou konečně uzavřela. 😊

PROCHAJDA - Tu sleduju v zájmu vlastního zdraví. Abych věděla, že musím vystrčit nos a nesedět pořád u kompu. Jsem totiž obstojný píšící workoholik. 😊

ÚKLID - Tlučte mě, bijte mě, kamenujte. Přiznávám otevřeně, že nejsem Popelka v zástěře, která smejčí kouty od rána do večera. (Je přece tolik důležitějších činností.) Takže moje každodenní úklidové aktivity končí u umytí nádobí, pošolichání podlahy v kuchyni a případně vyprání jedné pračky. Pak přijde sobota a já se vrhám na velký úklid. Lítám po bytě jako fretka, kterou někdo střelil brokem do zadku, lije ze mě, jako kdybych vzpírala medvědici i s medvíďaty a sobota sama o sobě už nestojí za nic. Proto jsem si nastavila sledování tak, že se každý den věnuju jedné úklidové činnosti, kterou si napíšu do úkolů. Tak, abych v sobotu mohla v tanečním rytmu doklepat jen nějaké nedodělky. To znamená, že tam mám jeden den například umytí všech dveří, další den úklid kuchyňské linky, třetí den pořádek v šatníku, atd, atd... Skvěle mi to takhle funguje a soboty si konečně i užívám. 😊

Poznámka:

Pro ty, kteří zapomněli, nebo ještě nečetli předešlé články. Měsíční přehled slouží k zaznamenávání jedné stěžejní události z každého dne. Abyste, v případě, až budete hledat, kdy jste třeba byli na pohovoru, mrkli do měsíčního přehledu a měli jasno. Z každého dne stručně napíšete jen to, co vám v budoucnosti pomůže se v měsíci snáze orientovat. Některé dny, kdy se nic zajímavého neděje, tak mohou zůstat prázdné.

Týdenní přehled

Také v Týdenním přehledu jsem na červenec provedla změny. Pod tabulkami na levé stránce jsem tentokrát nenamalovala rozkvetlou louku 😊, ale prostor jsem využila pro tabulku sledování kroků, na kterou jsem v červnu zbytečně plýtvala celou stránkou.

Nevím jak vy, ale já se snažím každý den ujít minimálně osm tisíc kroků, které by měl podle nějaké orientální filozofie ujít každý, aby naše srdce bylo zdravé a naše kondička nepřipomínala kondici zchátralého Zombie. Mimochodem, když už píšu o srdci, ta modrá srdíčka tam jsou jednak pro ozdobu, ale hlavně pro to, aby mě každý den upozornila, že je to orgán, na který bych měla neustále myslet a zbytečně ho nezatěžovat a nestresovat. 😊

V červencových týdenních přehledech nenajdete rozkvetlou louku tentokrát ani na pravé straně dvojlistu. I sem jsem vpašovala tabulku - pro sledování svých aktivit na sociálních sítích.

Co zůstává stejné, kromě tabulky pro každý den, kam píšu úkoly a události z ročního a měsíčního přehledu a průběžně úkoly a události aktuální, je reflexe. Tedy hodnocení na konci celého týdne. Vyplatilo se mi tohle každotýdenní ohlédnutí se a zvážení všeho, co se povedlo, co jsem zvorala a kde naopak musím přidat.

To je můj Měsíční a Týdenní přehled na červenec a na jeho první týden. Ostatní kolekce, jako jsou cíle, recenze knih, projekty a podobně, mám už napsané na začátku zápisníku a byly vytvořené na tři měsíce. V případě potřeby do nich zapisuji informace.

Pokec na konec

Setkala jsem se s názorem, že některé zápisníky BUJO jsou jako omalovánky a jejich zdobná grafika je zbytečná. Už jsem psala v jednom ze svých článků o tom, že v případě, kdy obrázky a grafika upozaďují metodu, je to špatně. Na druhou stranu je zdobení tabulek, vymýšlení zajímavé grafiky velmi účinnou terapií. Už jenom z toho důvodu, když se vám podaří vytvořit na pohled pěknou a nejenom funkční tabulku, aktivujete své hormony štěstí a pocit uspokojení. Rovněž samotný proces, kdy vezmete barevné fixy, pastelky a začnete tvořit, vám dopřává tolik potřebné zklidnění, odpočinek od online světa, aktivaci kreativity, která posiluje vědomí, paměť i fantazii.

Mějte krásné léto!

(Výpis všech předchozích článků najdete na stránce Bullet Journal.)Vše, co potřebujete, pro svůj BUJO zápisník

najdete tady:

DOLLER

Nejnovější články na mém blogu

Instinkty

08.05.2022

Učím první rok. Můj chlap byl můj první chlap. A všechno je jinak.

Stejně, jako se vizuálně rozsvítí zahrada, když v ní vysadíte rostliny různých druhů, barev a výšek, podobným způsobem rozzářila Galerii Zahradního domu expozice děl Marie Šechtlové.