Nová zvonička pro Přítkov

30.08.2019

Mám ráda kumštýře s řemeslným základem. Vracejí zpátky doby, kdy podmínkou kvalitního umění bylo proniknout nejprve do tajů řemesla. Tím nedocházelo tak často k tomu, aby byli diváci vystavovaní zkouškám, jestli je nevymytá konzerva s vidličkou uměleckou instalací nebo ji tam výtvarník jednoduše po svém gáblíku zapomněl.

Ondřej Drábek z Choustníku v sobě poctivý řemeslný základ má. Je to umělecký řezbář. Na rozdíl od tvůrčího procesu třeba takového kreslíře, bývá ten jeho o fous složitější. Se dřevem, které má svoji váhu, ať to vezmete, z jakého úhlu pohledu chcete, se musí nejprve porvat. Dostat se mu pod kůru, ucítit jeho vůni a tep. Potom teprve může postupně odemykat jeho tvrdost, nepoddajnost a pro naše oči začít tvořit pastvu tvarů a podobenství.

Ondřej se svým parťákem, výtvarníkem a řezbářem Marcelem Jeřábkem z Novosedlic, vytvořil v posledním srpnovém týdnu zvoničku, určenou do Přítkova. Tam zaujme místo po bývalé kapli, která tu stála od roku 1805 do roku 1947. Než začala nějak překážet, chátrat, zkrátka byl šmitec. Na jejím místě, nad křižovatkou, se objeví nová zvonička s motivem svaté rodiny. Bude připomínat tamní tradice i šikovnost českých řezbářů.

Zvoničku vyřezal Ondřej Drábek s pomocí Marcela Jeábka v proboštovském lesoparku z tamního vykáceného dubu. Proces tvorby tak mohli sledovat místní, kteří sem chodí na procházky. Zvonička byla dokončená za necelý týden. Má úctyhodné čtyři metry, nese motiv svaté rodiny a docela nahoře prostor pro uchycení zvonce.

S Ondřejem a Marcelem jsem se setkala ve čtvrtek 29. srpna, kdy už byla zvonička dokončená a čekalo se jen na zvonec. Ostatně, podle telefonátu (odkudsi), dorazil ten den zrovínka na poštu. Řezbářům tak zbývalo zvonec zavěsit, dokončit lavičku a informační panel. Než si vykouřili cigaretu, stihli jsme minirozhovor.

Jak jste se k výrobě zvoničky nachomýtli?

O: To zařídil Marcel. My jsme spolu už něco vyřezávali a pořádáme společně každý rok sympózia. Marcel řekl, že by to v Proboštově šlo. Nakonec jsme se ale s obcí dohodli na zvoničce. Vytvořili jsme tři návrhy. Návrh zvoničky, lavice, a ještě k tomu takový dřevěný poutač, kde budou informace o kapličce, která v Přítkově stála.

A jak přišli Proboštovští na zvoničku?

M: To byla náhoda. My jsme šli vlastně na úřad nabídnout to sympózium. Ale podle nich by to už bylo na letošní rok moc akcí. V nabídce jsme měli fotku Ondřejovy zvoničky. No a jim se líbila a řekli nám, že něco takového chtějí taky. A tak to vzniklo.

O: Já už jsem dělal zvoničku svatýho Floriana do Křeče. Asi čtyřmetrovou sochu. A na obci jí viděli a že by něco podobného taky rádi měli. Vymysleli si, že to zasvětí svaté rodině. Kvůli kapli, která tam stála a byla zasvěcená stejně. Aby to prostě mělo nějakou tradici a vazbu k tomu místu. Já jsem se ptal, co mám vyřezat za motiv. Obec to proto konzultovala s panem farářem a v depozitech sehnali i dokumentaci ke kapličce. Jak vypadala, co na ní bylo, její historii a od těch informací jsme se odrazili.

Vy spolu děláte pořád, nebo to byla náhoda?

O: Občas spolu děláme. Třeba ta sympozia. Známe se už dlouho. Poznali jsme se v Mostě, odkud původně jsem. Jinak ale každý děláme své věci.

M: My jsme v roce 1989 byli oba členy takové undergroundové výtvarné skupiny Magma. Byla to mostecká skupina, ale fungovali jsme pod KaSS v Bílině. Tu skupinu jsme založili, abychom mohli vystavovat. Samostatně jsme tenkrát nemohli, to v té době nešlo. Stejně nám toho vždycky půlku sundali. My jsme si to zase pověsili. A furt dokola. Než nám to zatrhli úplně.

O: Později jsme se soustředili už jen na pivní slavnosti, protože to byla taková doba temna, kdy nás potom nechtěli nikde. Neměli jsme prakticky šanci vystavovat.

M: Od té doby se známe. A teď spolu někdy i děláme. Až to tu skončíme, jedeme řezat zase někam jinam, na Šumavu. Občas si takhle pomůžeme. Jako u téhle zvoničky. To byl velký kus. Samotnému by se to Ondrovi dělalo špatně.

V celé genezi, ze které se vyklubala nová zvonička s nostalgií dávných časů, o které už pěli ódy některá média, mají prsty místostarosta Roman Nešetřil se starostkou Janou Čermákovou. 

Edit: Zvonička byla instaovaná v pátek 13. září a v ten den také vysvěcená. Součástí instalace bylo sousedské posezení s občerstvením a živou hudbou. Takové pohodové ántré Přítkovských před slavnostmi obce, které se konaly hned následující den, v sobotu 14. září.   

Mohlo by vás zajímat...

 

Cejch na rodičovským svědomí. Kdo může odpřisáhnout, že u prvního dítěte nedělal chyby? Houbeles. Nasekali jsme jich spoustu, abychom u těch dalších už mohli dělat ramena. Byla jsem také první dítě svých rodičů, tak vím své. Vím, jaké břímě nám prvorozeným rodiče do vínku naloží a jak se pod ním často ohýbáme ještě ve stáří.

Všimla jsem si, že frčí selfíčka s domácími mazlíčky. Tak jsme s Hugem taky jedno spáchali. V teplické Zámecké zahradě. Přestože jsem tou dobou měla být někde docela jinde a pracovat.