8 rad, jak na marketingové texty

13.01.2021

Byznys se nekompromisně přesouvá na internet, zejména na sociální sítě. V ringu se volí jiné zbraně, než před deseti lety. A kdo si nechá ujet vlak, nemusí už nikdy nastoupit. 

Jedním z nejúčinnějších nástrojů online marketingu je propracovaný copywriting. Dobře cílené texty na blogu, webu nebo sociální síti mohou rozsekat konkurenci na hadry a v srdci klientů zanechat citelný otisk. V následujícím článku najdete rady jak na ně.   

1)  POZNEJTE CÍLOVOU SKUPINU

K tomu, abyste textem zasáhli srdeční komoru potencionálních klientů, musíte nejprve poznat cílovou skupinu. Vědět, pro koho píšete, co čtenáři očekávají a jaké jsou jejich potřeby. Jinak se stane, že milovníkům chilli, natěšeným na mexickou kuchyni, podáte ruské vejce v aspiku. A s tím vás pošlou... No, vždyť víte kam. Více o cílové skupině si přečtete tady.  

2)  DODEJTE TEXTŮM VŮNI PŘÍBĚHU

Stručný výčet vlastností produktu patří do popisku v e-shopu. Pokud ale píšete článek na blog, s cílem strhnout dav, aby šílel po novém krému, jděte na to jinak. Zaměřte se na potřeby, přání a touhy cílové skupiny. A když čtenářům dodáte jako bonus příběh, kde hrajete vy, krém a emoce, pak šílet skutečně mohou.

3)  PIŠTE, JAK VÁM ZOBÁK NAROSTL

Netvořte slohová cvičení bez otisku osobnosti. Klienti poznají, když se schováte za masku. A naopak ocení, když vás v textu vystopují. Pište, jak vám zobák narostl. Ovšem v mezích a stylem, který odpovídá stylu komunikace vaší cílové skupiny. Odpusťte si vulgarismy, klišé, patos a fráze. Pište sami za sebe, ne za příručku, kterou jste si koupili. 

Nezapomeňte taky každý článek zkontrolovat než ho pustíte do světa. Vyčistit od překlepů, pravopisných a stylistických chyb.

Pište copy texty pro klienty, ne pro sebe.
Pište copy texty pro klienty, ne pro sebe.

4)  OMEZTE PŘÍDAVNÁ JMÉNA

Když překořeníte pokrm, nebývá k jídlu. To stejné platí o článku. Jestliže do každé věty nacpete hromadu přídavných jmen, bude text drhnout. Nikdo ho nedočte a podstata se utopí ve slovní omáčce. Zakažte si i superlativy, bacha na ně. Důraz na kvalitu zboží dostatečně vyjádříte i komparativem (druhým stupněm přídavných jmen).

5)  NEEXHIBUJTE

Napsat na prodejní blog nebo stránky tu a tam krátký post o sobě, není nic špatného. Dokonce takové články prospívají vztahu s cílovou skupinou. Čtenáři se dozví, že nejste jen přelud, ale někdo z masa a kostí. S podobnými příspěvky ale opatrně. Myslete na to, že stránka má nabízet především produkty, a tak ji nemůžete zahltit osobními výlevy. Pokud jste nevyléčitelní psavci, zaveďte si raději blogy dva. Produktový a osobní.

6)  UDRŽUJTE DYNAMIKU TEXTU

Už jste určitě narazili na článek, který měl ambice utahat vás k smrti. Nekonečná souvětí, uvařená ve spisovatelském deliriu, měla jediný efekt. Uspávala. V zájmu vašich čtenářů volte proto kratší, svižné věty. Když už jdete do souvětí, pak ho zbytečně nepěchujte zájmeny, přídavnými jmény, ale kořeňte dobře volenými slovesy. Ta dodají textu potřebnou dynamiku a čtivost. Několik dobrých rad najdete v tomhle článku.

7)  PIŠTE I PRO OKO

Lehkost čtení podpoří také dobře ukočírovaná grafika. Netvořte jednolité textové slepence. Dělejte odstavce, vkládejte mezititulky, důležité pasáže zvýrazněte a občas mezi odstavce švihněte obrázek.

8)  NEZAPOMEŇTE NA VÝZVU K AKCI

Každý článek, zaměřený na prezentaci produktu, má končit výzvou k akci. Čtenář si neřekne: "Aha, teď se mrknu do e-shopu, ten produkt tam někde najdu a koupím." Ze stránky vám jednoduše uteče. Když mu ale pod článkem nabídnete tlačítko s pokynem "Tudy do e-shopu" nebo "Ukázat produkt", navedete ho tam, kam potřebujete. Zvědavost jen málokomu dovolí ignorovat něco, na co může kliknout. :-)

Nejnovější články na mém  blogu

K většině hradů vedou cesty vzhůru, do kopců. Trochu námahy, kterou musí člověk vynaložit, aby se k nim vyškrábal, se v cíli vrací měrou vrchovatou. Genius loci těch míst bývá úchvatný a empatické i romantické duše hluboce zasahuje. Historické monumenty, které na krajinu shlíží už stovky let, vnímáme se zvláštním vzrušením. Jako oživlé filmové...

První Velikonoce, kdy od svého bratra nebudu mít zadek zmalovaný modrými pruhy. Taky to bude poprvé, co jsem se přes vajíčkové svátky, kůzlečí mordy, beránky krájené na sto kusů a opilecké šílenství přenesla bez újmy. Užívám si dobře rozjetý sólo mejdan. Nemusela jsem si ani trhat obličej do úsměvu, odpovídat na přání sousedů a tvářit se mile. Taky...

V Řecku začíná příprava na Velikonoce tři týdny před tzv. Čistým pondělím, kdy hospodyňky celý den myjí nádobí a děti pouštějí draky. O víkendu se konají zabíjačky, aby si lidé užili maso, než se ho budou muset na 40 dní úplně vzdát.