Jak nepsat reklamní článek?

28.02.2022

Děláte copywriting? Nebo píšete na blog (web) texty, které mají přilákat potencionální zákazníky? Pak nepište způsobem, který zvolil autor textu dole. Dnes necílím na chyby pravopisné, ani stylistické. Mířím na ten dlouhý a nudný tanec kolem horké kaše, co vyvrcholí jedním velkým plácnutím hovnem o vodu. (Pardon.)

A mimochodem, hrušky s jablky nebo šroubky s vitamínem "cé", prašť jako uhoď. Pod textem se dozvíte o hlavních chybách, kterých se dopustil autor, jehož jméno záměrně neuvádím.


Copywritingový text objevený jako sponzorovaný článek na sociální síti:

Majiteli OBCHODU A E-SHOPU POZOR Většina majitelů e-shopů a kamenných prodejen si neuvědomuje 1 základní věc. Jejich zákazníci u nich z 87 % nenakupují, kvůli jejich hezkým regálům, pěkným webovým stránkám, ani kvůli jejich zákaznické podpoře a přístupu... Pojďme si říci dost pravděpodobně KRUTOU PRAVDU. Vašim zákazníkům je jedno, jestli koupí produkty u Vás, nebo od konkurence přes ulici, či na jiném e-shopu. Jak je to možné? Zákazníkům jde totiž pouze o jedno, a to je uspokojení jejich potřeb... 

A pro podnikatele nastává boj o to, zda dokáží potřeby zákazníků uspokojit. V překladu - dokážete svým zákazníkům nabídnout produkty, které skutečně uspokojí jejich potřeby?Pojďme si vzít příklad. Představte si, že prodáváte pracovní nářadí a Vaši zákazníci si u Vás mohou zakoupit vrtačku, šroubováky, šrouby, hřebíky, atd. Víte, proč k Vám Vaši zákazníci chodí? Není to proto, protože Vás mají rádi, líbí se jim Vaše logo, atd. Je to pro to, že potřebují naplnit jejich potřeby. 

A v tomto případě může být potřeba například přidělání nové poličky, pro kterou zákazník potřebuje díru do zdi a šrouby na uchycení. Uvažujete takto? A když doplňujete sortiment Vašeho obchodu, uvědomujete si možné potřeby svých zákazníků? Pojďme nyní k věci. Řekněme si upřímně co poslední roky populace řeší. Co je aktivně rozebírané téma a co se stává běžnou a nevyhnutelnou potřebou téměř každého člověka? Je to imunita, zdraví a správné fungování těla. Tato potřeba je mezi lidstvem stále silnější a následujících několik let tomu nebude jinak. 

Nabízíte ve svém obchodě produkty, které dokáží naplnit tyto potřeby a získává Váš obchod díky tomu nové zákazníky?Jestli ne, tak byste měli zbystřit. Dovolte nám se představit. Jsme Český výrobce doplňků stravy. JIž od roku 2013 vyrábíme ty nejlepší doplňky stravy, které jsou zcela unikátní. Doplňky stravy, které zákazníci tolik milují. A protože jste dočetli až sem, tak pravděpodobně podnikáte. A my pro Vás máme nabídku. Začněte prodávat ve svém obchodě produkty, o které mají zákazníci skutečný zájem, protože naplňují jejich potřeby. 

A to není výmysl. Již nyní dodáváme naše produkty do velkých obchodních řetězců, protože ty tomu rozumí. P.S. I Váš obchod může mít skvělé prodejní výsledky. Stačí uspokojit poptávku Vašich zákazníků a doručit jim ještě lepší produkty, než sami čekají. A ty my pro Vás máme.

(Konec textu)


Chyby:

1)  Článek je dlouhý a nudný 

Vzhledem k nehodnotě informace je jeho délka neadekvátní. Ony i tři věty by v tomto kontextu byly moc. Jestliže chci vnutit prodejcům, aby zařadili do svého sortimentu mé zboží, měl bych psát na pohodu a nevytvářet dojem, že jsem po zuby ozbrojená armáda u bran města. Zásadou je přitáhnout potencionální zájemce v prvních dvou až třech větách textu. A´propos, pojem "krutá pravda" se hodí možná do béčkového filmu. Píšu možná...  

2)  Pytel argumentů o ničem. 

Text má potencionální oběti přesvědčit o tom, že k nim zákazníci nechodí rádi a) pro zboží, které nabízejí, ani proto, že b) si zaplatili reklamu, nebo že c) se u nich klienti cítí dobře. Má v nich vzbudit přesvědčení, že jedinou cestou k úspěšné návštěvnosti, je nastrkat mezi šroubky a vrtačky pěkné, barevné krabičky s doplňky stravy firmy, kterou copywriter zastupuje. Teprve tím podle pisatele uspokojí potřeby zákazníka, který frčí na týden na chatu a přišel si koupit pár šroubků. Bez doplňků stravy v regálech se možná otočí na patě a raději půjde jinam. Stejně tak by se měl chytit za hlavu řezník, nebo prodejce ojetých aut. Mají mezi svým zbožím i nezbytné doplňky stravy, "které zákazníci tolik milují"? Aha?! Bez těch to dnes nejde. 

Jo? Fakt si to autor myslí?

Mimochodem, tohle trochu absurdní propojení vrtaček, hřebíků a kladiv s doplňky stravy, které předhodil pisálek jako příklad, volá po vtipném pojetí textu. Co, colá. Ono to po takovém textu přímo řve!

3)  Vnucujeme se vám jako firma, ale to se dozvíte až na samém konci článku. (Pokud se přes to blablabla ke konci vůbec prokousáte.)

Skutečnost, že identitu pramene odkryje pisálek až v předposledním odstavci textu, jasně signalizuje, že sám této firmě, respektive jejím produktům, nevěří. Má proto pocit, že musí nejprve vystřílet všechny argumenty, které jsou po ruce. Už jen z postu základní společenské konvence by měl firmu, za kterou boxuje, v úvodu představit. Čtenář má vědět, kdo ho oslovuje. Upřímně, ono by indentitu šlo zakotvit až někam na konec, a nejde o žádný ojedinělý postup. Ovšem takové pojetí vyžaduje potenciál znalostí o stavbě reklamních textů a notnou dávku osobní invence, které dotyčný autor viditelně postrádá.

4)  Autor používá při své strategii naivní a průhledné zbraně, za které by profíky v oboru copywritingu hanba fackovala.

Naivitu, sebestřednost, nesoudnost, absenci úcty k potencionální klientele. "A to není výmysl. Již nyní dodáváme naše produkty do velkých obchodních řetězců, protože ty tomu rozumí." No, víc už asi soukromníky nakrknout nemohl, protože tohle křečovité zvolání pod čarou říká, že jediní, kdo v tom umí chodit, jsou supermarkety. 

Upocený text celkově dokladuje autorovu neznalost potřeb cílové skupiny, špatnou nebo žádnou orientaci v marketingovém prostředí i v taktické komunikaci směrem ke konkurenci a klientele.