REPORTÁŽ: Slet básníků pár dní před sabatem

29.04.2019

V teplickém Fokus Kafe zněla v pátek 26. dubna poezie. Divadlo Orry, které je pořadatelem autorských večerů, věnovalo ten páteční 142. Dni Země. (I když do sabatu už taky chybělo jen pár dní.) Organizátoři nepojali večer v ortodoxní manifestaci o třídění odpadu nebo pobídkami k sázení miliónu stromů. Moderátorky s každým autorem prohodily pár slov na téma: co on a ekologie. Nic chyceného pod krkem. Akci kočíroval šéf divadla Jaroslav Hunka, který měl k ruce i tentokrát skvělou dvojku Terezu Johnovou a Annu Kubíkovou. 

Fokus Kafe se stalo zázemím pro poety
Fokus Kafe se stalo zázemím pro poety

Poezii už dnes na mnoha akcích neuslyšíte. Je to škoda. Kdysi existovala celá řada divadel poezie. A bývala to úžasná představení, neuvěřitelné choreografie v originálních dějových rámech. Báječně se na to koukalo a skvěle poslouchalo. Ona poezie dokáže uvnitř něco posunout výš, něco rozjasnit a něčemu dát skvělý odpich. Jednoduše, její poslech ukáže svět z trochu jiného pohledu, z jiné strany. A je škoda si tenhle pohled občas nedopřát.

Alisa Gertsovskaya. Kdyby básniřka recitovala do připraveného mikrofonu,          byl by výsledný dojem ještě lepší. :-)
Alisa Gertsovskaya. Kdyby básniřka recitovala do připraveného mikrofonu, byl by výsledný dojem ještě lepší. :-)

První se svojí tvorbou vystoupila ve Fokus Kafe Alisa Gertsovskaya. Prozradila, že jí k psaní motivují emoce a silné prožitky. Já jsem v té štíhlounké a křehké dívce viděla najednou Oněginovu Taťánu. Na rozdíl od Taťány ale Alisa disponuje přímočarostí a sebejistotou. Neupadá do mdlob z představ posunutých za hranice snů, kde pocity planě koketují s nenaplněnou láskou. Alisa sděluje své vnitřní příběhy až s překvapivou střízlivostí. Její poezie je vybroušená, dospělá, možná o dost starší než autorka sama. Jediné, co ubíralo body na úžasném dojmu byla technicky nezdařilá recitace. V každém případě je Alisa hodně zajímavá a velmi talentovaná autorka.

Matin Honzák zpestřil své vystoupení hrou na brumle.
Matin Honzák zpestřil své vystoupení hrou na brumle.

Dalším z básníků večera byl Martin Honzák. Posluchači se jeho prostřednictvím přenesli od lyriky mladinké Alisy k vyzrálé epické poezii. V tvorbě Martina Honzáka je znát dlouhá cesta k nalézání vlastního směru i výrazu, která ještě není u konce. Martin je také hudebníkem a tahle spojitost vždycky dává více prostoru a možností k uchopení vlastního talentu. Takže v rovině své poezie nás Martin ještě určitě překvapí. V pátek potěšil posluchače kromě básní i krátkou hudební vsuvkou, když zahrál na nástroj zvaný brumle.

Druhou mladičkou autorkou byla Nicole Albrechtová. Ta vnesla do prostředí kavárny naléhavost mládí, ale i nekompromisní pohled na otázky viny, lásky a životního naplnění. Její tvorba se rozrůstá trochu chaoticky do všech stran. Každý tvůrčí proces má ale svůj začátek a cíl. A na cestě mezi tím autor sílí a učí se rozumět sám sobě. Postupně nalézá odpovídající projev i výraz, které po čase nic nekopírují, na nic si nehrají a jsou o jedinečnosti autora. Nicole jde po téhle cestě s jistotou svého impulsivního mládí.

Dušína představila povídku kořeněnou legendami a mýty.
Dušína představila povídku kořeněnou legendami a mýty.

Veronika Dušína Dušková začala psát někdy v 8, 10 letech. Jak řekla, šlo o naivní veršíky. Dnes se už poezii věnuje jen okrajově. Oslovují ji především legendy a mýty, v jejichž energii spřádá dějové osy svých vlastních příběhů. V pátečním autorském večeru představila stylisticky vyzrálou povídku o návratu k přírodě. Vlastně šlo o práci tematicky vsunutou mezi touhu po návratu do lůna přírody a sarkasmem všednosti, ovlivňovaným počtem lajků, postů, ztrátou schopnosti živé komunikace, a základních rozlišovacích schopností. Hororové scény s oživlými mrtvolami plynně přecházely do výčtu každodenních povinností, které táhneme zapřaženi do chomoutu letargie, aniž bychom věděli, kam vlastně jdeme. Dílo neobyčejně silné, zpracované s profesionální lehkostí, nadhledem a kořeněné mým oblíbeným suchým humorem. "Kdesi v dáli, na severu, si Stephen King stahuje fotku Krušných hor..."

Poezie Ondřeje Prchala je sdílná a nedrhne o archaismy.
Poezie Ondřeje Prchala je sdílná a nedrhne o archaismy.

"Já mám rád papír," odpověděl Ondřej Prchal na dotaz, zda své verše píše do notebooku nebo na papír. Po námitce jedné z moderátorek, že to není moc ekologický přístup, se ohradil: "Pracoval jsem na soudě, a vím dobře, co tam všechno vzniká, co všechno tam musel papír unést." Ondřej stejně jako Martin hraje v kapele. Do Kafe Fokus s sebou přinesl dokonalou, vyzrálou poezii. Stylisticky, výrazově i po stránce stavby. Na rozdíl od řady autorů jeho věku, kterými se dnes - zaplať pánbůh, hemží sociální sítě, se ale neuchyluje k používání archaismů (jsouc, as, kdes...) jen proto, aby vytvořil rým. Vydýchává pocity současným čtivým jazykem. Lehce se dokáže zaříznout do místa, kde si posluchač jeho vzkaz v sobě dlouho ponese jako jizvičku, kdo ví odkud. "Miluju tě, to nejde přestát, možná ses měla nestát..."

Zátoka klidu ve světě chaosu
Zátoka klidu ve světě chaosu

Poslední z pátečních autorů, Radek Hásek, je neobyčejný živel a nadpřirozený úkaz. Hodně mi připomněl léta, kdy jsme jezdili poslouchat na tajno tvorbu Magora Jirouse nebo J.H. Krchovského. Ostatně Krchovský se ve skutečnosti jmenuje Jiří Hásek, tak kdoví, jak to s těma dvěma je. Radek má k tvorbě jmenovaných autorů blízko. Nejen stylem, ale především projevem, nespoutaností, která možná svádí k tomu, že člověk sečte jen prvotní pocity a pokřiví výsledný úsudek. Když se ale nenecháte jen strhnout prvním dojmem, zjistíte, že tvorba Radka Háska má velmi profesionální grunt a má také co říct.  

Mohlo by vás zajímat...

V sobotu 26. listopadu v 18 hodin se na oratoriu kostela na Zámeckém náměstí koná vernisáž tradiční vánoční výstavy keramických děl Aleny Marie Kartákové. Letos jde o výstavu jubilejní, 25. v pořadí. A o výstavu první, na které bude chybět Pavel Karták. O výstavě, odcházení i poznávání jsme připravili s Alenou Kartákovou rozhovor. Najdete ho tady.

Setkání s Pepou Šutarou. Pracovně osobní. Po dvou hodinách a litru kapučína jsem maroda odvezla za přítelkyní. (Rockera uřvanýho. ) Protože su hodné děvče. I přesto, že vím, že se mi laskavost nevyplácí. Vždycky se po ní něco přihrne.

Do pozdních hodin zastupitelstvo v Mikulově. Návrat lesem, co v černočerný tmě připomíná žábry žraloka. Chrammmst!!!!!!