Mnozí lidé jsou na severu jen mělce zakořenění

31.03.2022

Kraj podepřený hradbou Krušných hor umí být drsný. I když v kontextu dnešní doby už tahle nálepka ztrácí na síle a patřičnosti. Co mu však nikdo neodlepí, je mělké zakořenění velké části jeho obyvatel v porovnání s jinými kraji.

Jsou věci, které nezměníme. Co změnit můžeme, je vztah k místu, kde žijeme. Můžeme ho vědomě posilovat a rozšiřovat o další hodnoty. Místo, kde žijeme, není jen pozemek za plotem a prostor za zamknutými dveřmi našeho domu. 

Původně tu stála vojenská základna, pak to převzali Rusové a po odchodu Rusů se z toho stal známý utečenecký tábor. Takže Červený Újezd má takovou divnou nálepku. Lidi tou obcí neradi i projížděli. Měla jsem z toho ten pocit.

Rozhovor se Soňou Jermanovou najdete tady.

Nejnovější články na  blogu

Vrátili jsme se z Modrodomu v Dubí. Z promítání dokumentu o historii sklářství v Krušných horách. (Kdo ho neviděl, jakoby tu nežil.) Dobře zpracované. Lidsky podané. Nechyběly emoce, příběh...

I příběh by tady šel docela lehce načrtnout. Třeba s příchutí chilli, vypěstovaných u mistra Hitchcocka. Jenomže nám, co víme, je z toho místa spíš smutno. Dnes jsem šla kolem a vůbec nic se tady za ta desetiletí nepohnulo směrem k naději.