Vyhoď ty krávy oknem

02.09.2020

Dnes jsou výlety brnkačka. Zvolíte cíl, vložíte do aplikace a ta vás naviguje. Jednoduchý jako facka. Jenom my s Méďou dokážeme z každé cesty udělat drama.

On má zapnutou německou navigaci. Já českou. Ty dvě se určo neznají a průser je, že každá má před sebou nejspíš docela jiný glóbus. Zatímco německá chrčí svý "Rrrrechts abbiegen" (odbočit doprava), česká namítne, abychom jeli ještě 400 metrů a pak zahnuli vlevo. Logicky pak dochází k situacím jako dnes.

Projeli jsme Štramberkem, čtyřikrát tam a pětkrát zpátky, protože nás ty dvě nedokázaly dovést k jeskyni Šipka. Kromě toho, že se výrazně oteplilo, zhoustla i atmosféra v autě." 

Jetzt links abbiegen!" (Zahněte vlevo!), zavelí rezolutně Němka. Rádi bychom uposlechli, ale vlevo se tyčí k nebi krpál vysypaný kamením, kterým by těžko vyjel tank.

- Ta kráva německá se zase někde sjela. Ulevím si.

"Pokračujte ještě tři sta metrů a pak zahněte doleva" - ozve se smířlivě Češka. Poslechneme ji. Hlavně, že nemusíme do krpálu. Vjíždíme na odbočku vlevo, projedeme kolem rodinných domků, které bych už mohla malovat zpaměti a po deseti minutách se ocitáme na místě, ze kterého jsme vyjeli... 

"Pokračujete dvě stě metrů a pak zahněte prudce vpravo a potom zahněte vpravo." Pokračuje klidným hlasem Češka a vůbec jí nepřijde divný, že máme udělat kolečko uprostřed návsi. 

Die ist bishoffen, wie Schweine. (Ta je ožralá jak prase.) Uleví si Frank na adresu Češky.

Do hry vstupuje Němka. Na rozdíl od Češky nás nenutí dělat kolečko uprostřed návsi. 

"Fahren sie jetzt 800 Meter gerade und dann links abbiegen." (Jeďte rovně 800 metrů a pak zahněte vlevo.) Frank se na mě podívá a škodolibě se usměje. Ztlumím Češku a nechávám krrrrákat Němku.

Po podivném kolečku a neméně podivném propletenci serpentýn se ocitáme vedle krpálu, vysypaného kamením, který by nevyjel ani tank.

"Jetzt links abbiegen!" trvá na svém Němka.

Méďa vypne motor. 

Vypne i navigaci a podává mi svůj mobil.

- Stáhni prosím okno a vyhoď obě ty krávy ven...

Neposlechla jsem. No bóže. Jeskyni Šipka jsme nenašli. Neva. Stejně to určitě bude jen pár šutrů, naskládaných na sebe, jak pronesl Méďa trucovitě. Nichts besonderes. (Nic zvláštního.) A tak jsme otočili auto, abychom naposledy projeli celým Štramberkem a zamířili do Valmezu, kam trefíme i bez navigace.

P.S.Na fotografiích je Štramberk a stejnojmenný hrad. Ten jsme našli. Ten jo.