Puzzle z dovolené - Týnec nad Sázavou

04.07.2020

Cestou na dovolenou jsme měli zásek ve dvouhodinové zácpě z Prahy na Tábor. Neuvěřitelný štrúdl. Posouval se jak hlemýžď, co přišel o všechny zbytky sebevědomí a teď na všechno prdí. Méďa po hodině psychicky nevydržel, stočil volant do první odbočky vpravo a jeli jsme se podívat na Týnec nad Sázavou.
Je to neuvěřitelně klidné městečko. Tak klidné, že se v první chvíli vyděsíte, jestli tady kromě psa nevymřeli všichni. Jediné, co tu občas zaslechnete je zvon malého kostelíka. Dvě sousedky, které jsme potkali na rohu pod hradem, jak někomu propírají prádlo, pak působily jako zjevení.
Mimochodem, ten hrad je velice zajímavý. Malý, ale jejich. Hlídá ho kocour v botách. A i když si kvůli vedru sundal klobouk, působil nesmlouvavě. 

Do věže hradu, jak velí tradice, vedou sakra úzké schody. Od druhého patra navíc schody točité. Tohle stoupání vystačí na polovinu denní dávky adrenalinu. Vylezli jsme ke třetímu poschodí a dál nešli. Oni tam totiž úplně nahoře mají království netopýrů. Ne přeneseně, vážně. Jsou jich tam mraky. A přestože mě lákalo, švihnout do nich blesk a řezat jednu fotku za druhou, jak splašeně poletují, neudělala jsem to. Důvod byl prostý. Už jste si někdy čuchli, jak smrdí kolonie létajících myší? Nedělejte to! 

V tom, co vypadá, jako malý bílý domeček, je poměrně velká, dvouposchoďová galerie, která nabízí úžasné pokoukání. Kromě uměleckých děl a dílek si tu můžete koupit suvenýr, vyrobený ze dřeva nebo keramiky, od místních zručných řemeslníků. V domečku bylo inspirativně a moc dobře.

Kousek pod hradem je restaurace. Ono se to podobá spíš jídelně s terasou. Vezmete tác a sunete se ke kastrolům... Ale vařili dobře. 

Když Týnec projdete, budete mít možná zvláštní pocit, jako já. Nejenom z toho praskavého ticha, ale městečko celé působí hodně zvláštně. A dají se tady nalézat úžasná zákoutí a překvapivé architektonické skvosty. Škoda jen, že jsme na Týnec měli tak málo času. Určitě sem ještě zavítáme.

Dovolená v Posázaví 

Pro 6 osob, 2 pokoje

Pro 7 osob, 3 pokoje

Pro 4 osoby, 1 pokoj

Mohlo by vás zajímat...

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.