KOMENTÁŘ: Každý den krabici se starostou nenajdete

29.05.2019

V Újezdečku se to mele. Kdybychom žili ve středověku, řinčely by tady nejspíš zbraně. Po neúspěšných volbách na podzim loňského roku nastalo v obci bezvládí, protože se zastupitelé nedokázali rozumně domluvit. V březnu letošního roku, po mimořádných volbách, vznikla stejná situace. A jestliže ještě před březnovými volbami tu a tam ukápla lidem naděje, že se stav zlepší, dnes vás i ti nejslušnější pošlou k šípku, když se zeptáte, jak vidí volby v září.

Jako ve španělské koridě. Jen trochu netradiční zápas, v němž na scéně chybí skutečný toreador. Po letech uvolněný trůn starosty nedopřeje některým zastupitelům klidný spánek. Svoji trochu olova si do ohně pravděpodobně přilijí i jejich partneři, kteří místo noční vášně zašeptají: Přece to nevzdáš. A tak se v nevelké obci na Teplicku začaly těšit oblibě naschvály, pomluvy, hádky a blbá nálada.

Skvělým způsobem si s podobnou situací poradili v roce 1997 obyvatelé aljašského města Talkeetna. Na post starosty zvolili tehdy zrzavého koucoura Stubbse, kterého našla Laura Stecová na parkovišti v krabici. Kotěte se ujala, aniž by tušila, že si domů v počuraném kartonu veze budoucího starostu. 

Starosta Stubbs. (Foto: Wikipedie)

V té době vládla ve městě blbá nálada. Občanům se nelíbilo, jak pověření zástupci rozhodují o věcech veřejných. Pravda, Stubbs byl jmenován do funkce jen neoficiálně, protože maličké městečko úřad starosty ani nemá. Zažil si ale za dobu svého úřadování slávy a uznání, jakou nepoznali starostové věhlasných světových metropolí.

Turisty, kteří do Talkeetnu zavítali a sháněli se po starostovi, lidé s potutelným úsměvem posílali k Lauře do obchodu, ať se tam na starostu zeptají. Do té doby neznámé městečko tak začalo postupně získávat nebývalý věhlas. Přijížděly sem rozhlasové a televizní štáby, novináři Lauru podpláceli, aby mohli se Stubbsem udělat rozhovor. A přestože se o starostovi psalo, že se nejraději povaluje u Lauřina koloniálu a miluje rybí keksy, obyvatelé města si pochvalovali, že nikdo jiný toho pro obecní kasu ještě tolik neudělal. Obchody a celé městečko díky turistům a nájezdům zvědavců jen vzkvétaly. Když v roce 2017 Stubbs po 20 letech starostování zemřel, přicházely kondolence z celého světa a jeho odchod se objevil na titulkách významných světových deníků.

A jak to souvisí s Újezdečkem?

Vcelku nijak. :-) Jen jsem si na tenhle příběh vzpomněla, když jsem v pondělí v podvečer odjížděla ze zasedání zastupitelů téhle nevelké obce.

Mohlo by vás zajímat...

Vejšlap po vrcholcích Krušných hor. Sice jsme nedošli do plánovaného cíle, kterým byl původně nejvyšší vrchol Krušných hor, Pramenáč, protože ta nána v navigačním centru si dělala z lidí prdel a navedla nás opačným směrem, i tak to ale stálo za všechny puchejře.

Nikdy jsem úsměvy neplýtvala. Kdybych byla mužskej, říkali by: Hele, támhle jde ten bručoun, jako kdysi o mém tátovi. A jako ženská? Raději to nechci vědět.

Zář 18

No 2

Bílému někdy trvá věky,

Včera jsem musela šmírovat online zastupko, tak byla k večeři rychlovka. Chleba a to, co najdeš v lednici. Namazaný krajíc s paštikou jsem dozdobila plátkem sýra a rajčátky. Chleba jsem přeložila, aby se paštika neválela halabala na povrchu, neb by při psaní hrozil její přenos do ofiny, na triko nebo na klávesnici. Znám se.
Už dlouho jsem přeložený...

Vyběhla jsem do noci. Za štěkotem psa. Nikde nikdo. Jen modrá okna hlídačů televizí.