KOMENTÁŘ: Každý den krabici se starostou nenajdete

29.05.2019

V Újezdečku se to mele. Kdybychom žili ve středověku, řinčely by tady nejspíš zbraně. Po neúspěšných volbách na podzim loňského roku nastalo v obci bezvládí, protože se zastupitelé nedokázali rozumně domluvit. V březnu letošního roku, po mimořádných volbách, vznikla stejná situace. A jestliže ještě před březnovými volbami tu a tam ukápla lidem naděje, že se stav zlepší, dnes vás i ti nejslušnější pošlou k šípku, když se zeptáte, jak vidí volby v září.

Jako ve španělské koridě. Jen trochu netradiční zápas, v němž na scéně chybí skutečný toreador. Po letech uvolněný trůn starosty nedopřeje některým zastupitelům klidný spánek. Svoji trochu olova si do ohně pravděpodobně přilijí i jejich partneři, kteří místo noční vášně zašeptají: Přece to nevzdáš. A tak se v nevelké obci na Teplicku začaly těšit oblibě naschvály, pomluvy, hádky a blbá nálada.

Skvělým způsobem si s podobnou situací poradili v roce 1997 obyvatelé aljašského města Talkeetna. Na post starosty zvolili tehdy zrzavého koucoura Stubbse, kterého našla Laura Stecová na parkovišti v krabici. Kotěte se ujala, aniž by tušila, že si domů v počuraném kartonu veze budoucího starostu. 

Starosta Stubbs. (Foto: Wikipedie)

V té době vládla ve městě blbá nálada. Občanům se nelíbilo, jak pověření zástupci rozhodují o věcech veřejných. Pravda, Stubbs byl jmenován do funkce jen neoficiálně, protože maličké městečko úřad starosty ani nemá. Zažil si ale za dobu svého úřadování slávy a uznání, jakou nepoznali starostové věhlasných světových metropolí.

Turisty, kteří do Talkeetnu zavítali a sháněli se po starostovi, lidé s potutelným úsměvem posílali k Lauře do obchodu, ať se tam na starostu zeptají. Do té doby neznámé městečko tak začalo postupně získávat nebývalý věhlas. Přijížděly sem rozhlasové a televizní štáby, novináři Lauru podpláceli, aby mohli se Stubbsem udělat rozhovor. A přestože se o starostovi psalo, že se nejraději povaluje u Lauřina koloniálu a miluje rybí keksy, obyvatelé města si pochvalovali, že nikdo jiný toho pro obecní kasu ještě tolik neudělal. Obchody a celé městečko díky turistům a nájezdům zvědavců jen vzkvétaly. Když v roce 2017 Stubbs po 20 letech starostování zemřel, přicházely kondolence z celého světa a jeho odchod se objevil na titulkách významných světových deníků.

A jak to souvisí s Újezdečkem?

Vcelku nijak. :-) Jen jsem si na tenhle příběh vzpomněla, když jsem v pondělí v podvečer odjížděla ze zasedání zastupitelů téhle nevelké obce.

Mohlo by vás zajímat...

Prcháte konečně někam na dovolenou? Pak si vytvořte do svého Journalu projekt Dovolená, abyste na nic nezapomněli a aby vás nic nezaskočilo.

Pohled týraného štěněte... Prý, jestli jsem někdy slyšela o počasí, do kterého bys psa nevyhnal?????!!!!! Tak nad ním stojím, statečně moknu, protože obě ruce mívám zaměstnané tím, jak ho chytám, odněkud vynořuju, rvu mu nedefinovatelné předměty z huby a ten deštník už nemám čím držet.

Ne z každého vyroste slavný malíř. Ne všichni, kteří objevili kouzlo tvarů, barev a kompozice budou ve světě výtvarného umění něco znamenat. Přesto, i kdyby nic, malování, kreslení a výtvarná tvorba obecně dopřávají tvůrcům relaxaci, možnost vyprostit se z přetechnizovaného světa a nacházet v sobě netušené ostrovy.

Svět je plný úkladů, ale i báječných překvapení. Takový motýl... Je nepolapitelný, divně křehký a lítá! Tohle chlupatý čtyřnožec neumí, i kdyby se na uši stavěl. Huga ta nová zkušenost trochu rozesmutnila. Ba co víc, vracel se domů s vráskou na čele a dnes asi nebude mít klidný spánek.

Svět už je zase v pořádku.Zvykám si dávat bacha, na co a na koho sedám, všechno, co jde rozkousat, jsem přesunula do výšky minimálně 1 metru, znovu se učím, že hračkou může být klíďopíďo i šanon s dokumenty, zase si připadám jako tyran, když jím a ty obrovský oči pode mnou žadoní bez úspěchu.