KOMENTÁŘ: Každý den krabici se starostou nenajdete

29.05.2019

V Újezdečku se to mele. Kdybychom žili ve středověku, řinčely by tady nejspíš zbraně. Po neúspěšných volbách na podzim loňského roku nastalo v obci bezvládí, protože se zastupitelé nedokázali rozumně domluvit. V březnu letošního roku, po mimořádných volbách, vznikla stejná situace. A jestliže ještě před březnovými volbami tu a tam ukápla lidem naděje, že se stav zlepší, dnes vás i ti nejslušnější pošlou k šípku, když se zeptáte, jak vidí volby v září.

Jako ve španělské koridě. Jen trochu netradiční zápas, v němž na scéně chybí skutečný toreador. Po letech uvolněný trůn starosty nedopřeje některým zastupitelům klidný spánek. Svoji trochu olova si do ohně pravděpodobně přilijí i jejich partneři, kteří místo noční vášně zašeptají: Přece to nevzdáš. A tak se v nevelké obci na Teplicku začaly těšit oblibě naschvály, pomluvy, hádky a blbá nálada.

Skvělým způsobem si s podobnou situací poradili v roce 1997 obyvatelé aljašského města Talkeetna. Na post starosty zvolili tehdy zrzavého koucoura Stubbse, kterého našla Laura Stecová na parkovišti v krabici. Kotěte se ujala, aniž by tušila, že si domů v počuraném kartonu veze budoucího starostu. 

Starosta Stubbs. (Foto: Wikipedie)

V té době vládla ve městě blbá nálada. Občanům se nelíbilo, jak pověření zástupci rozhodují o věcech veřejných. Pravda, Stubbs byl jmenován do funkce jen neoficiálně, protože maličké městečko úřad starosty ani nemá. Zažil si ale za dobu svého úřadování slávy a uznání, jakou nepoznali starostové věhlasných světových metropolí.

Turisty, kteří do Talkeetnu zavítali a sháněli se po starostovi, lidé s potutelným úsměvem posílali k Lauře do obchodu, ať se tam na starostu zeptají. Do té doby neznámé městečko tak začalo postupně získávat nebývalý věhlas. Přijížděly sem rozhlasové a televizní štáby, novináři Lauru podpláceli, aby mohli se Stubbsem udělat rozhovor. A přestože se o starostovi psalo, že se nejraději povaluje u Lauřina koloniálu a miluje rybí keksy, obyvatelé města si pochvalovali, že nikdo jiný toho pro obecní kasu ještě tolik neudělal. Obchody a celé městečko díky turistům a nájezdům zvědavců jen vzkvétaly. Když v roce 2017 Stubbs po 20 letech starostování zemřel, přicházely kondolence z celého světa a jeho odchod se objevil na titulkách významných světových deníků.

A jak to souvisí s Újezdečkem?

Vcelku nijak. :-) Jen jsem si na tenhle příběh vzpomněla, když jsem v pondělí v podvečer odjížděla ze zasedání zastupitelů téhle nevelké obce.

Mohlo by vás zajímat...

V prvním článku jsem psala, jak jsem propadla fenoménu metody Bullet Journal (BUJO). Vlastně se mi jako první zalíbily zápisníky BUJO, z nichž některé jsou malými uměleckými skvosty. Článek o tom, jak jsme se s Bullet Journal "potkali", si můžete přečíst tady.

"Velmi brzy zapomínáme na věci, o kterých jsme si mysleli, že je nezapomeneme nikdy. Zapomínáme na lásky i zrady, zapomínáme, co jsme šeptali a co jsme křičeli, zapomínáme, kým jsme byli.Proto je dobré, zůstaneme-li v kontaktu sami se sebou, a na to zápisníky jsou. Když chceme tohle spojení udržet funkční, musíme se spolehnout jen sami na sebe: váš...

Zítra je sobota 1. května, a to kromě definitivního vítězství jara nad zimou znamená také Svátek práce. Pár let už ho slaví každý po svém. Pryč jsou doby alegorických vozů a dlouhých průvodů, třepetajících vlaječkami, které národ fasoval od předsedů ROH. Ulicemi se už netáhne vůně párků s hořčicí a ušní bubínky neproráží proslovy potentátů ani...

Dnešek je zasvěcený Světovému dni duševního vlastnictví. Jeho cílem je upozornit na všechny skvělé ženy a muže, kteří i přes bariéry konvencí, odtrhování si od úst, ukrajování spánku a vytváření neklidu v soukromí nacházeli způsoby, jak nevděčnému lidstvu usnadnit věci všední i ty méně obvyklé.